käytetäänkö

siellä

vatikaanin euroi vai italian euroi

8

3724

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Visitor

      Eiköhän euro ole euro joka euromaassa. Eiköhän ne Vatikaanin eurot ole lähinnä keräilytavaraa. Niitä tuskin on painettu niin paljoa, että törmäät niihin edes Vatikaanissa. sama taitaa olla myös San Marinon ja Monacon kanssa.

      • juuri palannut

        Kaikki eurot joihin törmäsin San Marinossa olivat kyllä jotakin muuta kuin San Marinon omia eli ne oli ostettava keräilypakkauksissa kaupasta (kovaan hintaan). Näin on myöskin käsittääkseni Vatikaanissa niin kuin jo mainitsit.


      • ++++
        juuri palannut kirjoitti:

        Kaikki eurot joihin törmäsin San Marinossa olivat kyllä jotakin muuta kuin San Marinon omia eli ne oli ostettava keräilypakkauksissa kaupasta (kovaan hintaan). Näin on myöskin käsittääkseni Vatikaanissa niin kuin jo mainitsit.

        jos vatikaanista haluat niitä ostaa, niin valmistaudu todellakin tekemään töitä! niitä ei myydä missään turistikojussa edes parilla sadalla vaan joudut ensinnäkin todella tekemään hommia, että löydät myytäviä kolikoita ja sen jälkeen aletaan keskustelemaan hinnasta joka voi olla jopa tuhansia euroja...

        kyselin nimittäin tuossa viime kesänä vatikaanin liepeillä kaikista mahdollisista turistikojuista yms ja kukaan ei edes osannut kertoa mulle mistä voisin ostaa niitä rahoja - moni kuulemma kyselee aivan samaa. painottivat myös, että jos todella löydän jonkun paikan niin hinnat liikkuu todella korkealla.


    • siniz

      euro on aina euro olet missä maassa tahansa missä euro on rahayksikkönöä!!!!

    • käytetään kyl

      ko eihä vattikani muuttanu rahayksikköä ku se on oma valtio. toi paavin peseta on sen rahan lempinimi, siel käytetään vatikaanin liiroja oikeesti, ei siis liirtoja vaa Liiroja, niinku Itskussa oli enne ne rahat. Liiroi.

    • Vatikaanin eurot

      Vatikaanin lähistöllä olevat rahaliikkeet kyllä myyvät Vatikaanin euroja mutta hinnat ovat aivan älyttömiä, koska tietämättömät turistit maksavat helposti ylihintaa kun luulevat että sieltä saisi halvemmalla kuin muualta.

      Suomesta saa joiltakin rahakauppiailta paljon halvemmalla, pitää vaan muistaa kysyä aitoja eurokolikoita koska jotkut myyvät myös ns. koe-euroja jotka ovat ties kenen painamia leikkirahoja, eikä niillä ole edes nimellistä arvoa.

      Aitoja Vatikaanin eurokolikoita saa esim. täältä ja vieläpä varsin kohtuuhinnoin:

      http://www.kolumbus.fi/mjk/eurot/

      Hyvä valikoimakin, löytyy myös Monacoa ja San Marinoa ja jos sattuupi asustamaan Helsingin suunnalla niin voi noutaa näppärästi aivan keskustan kupeesta.

      Jos haluaa tilata postitse niin voi ehkä kokeilla tilata ulkomaisiltakin myyjiltä, siinä voi hieman säästää. Kannattaa kuitenkin olla tosi tarkkana mistä ja keneltä tilaa sillä ulkomailta tilatessa ei aina saa mitä tilaa, ja pahimmassa tapauksessa menettää rahatkin. (kokemusta on, valitettavasti...)

    • Vähän ketuttaa

      Työmatkalla viime viikolla Roomassa käydessäni kiertelin keräilyliikkeitä siinä Vatikaanin lähistöllä, poikani kun oli tilannut tuliaisiksi itselleen Vatikaanin eurot.

      Halvin hinta Vatikaanin 2011 eurokansiolle oli 170 euroa josta sain tingittyä vielä pari kymppiä eli hinnaksi tuli lopulta 150 euroa. Nyt kun olen vertaillut hintoja niin olihan tuo aika tyhmä ostos, Suomesta olisi saanut saman alle satasella. =((((

      • Suomesta halvemmalla

        Heh, ei niistä Vatikaanin turistiliikkeistä mitään kannata ostaa. Suomessa toimii nykyään hyviä kauppiaita joilta saa paljon edullisemmin ihan samoja sarjoja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe