Atte Jakka Emilion?

Ollaan mietitty lapselle nimeksi Atte Jakka Emilionia. Sointuuko hyvältä teidän korviinne? Liian erikoista ei haluta, mutta kuitenkin omaperäistä. Toinen vaihtoehto etunimeksi olisi Frans. Jakkan tilalla ollaan mietitty myös muotoa Jakke.
231249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

No kun keran kysyt mielipidettä niin ...

Atte on hyvä nimi. Pitäkää ihmeessä kiinni siitä!

Mutta sitten alkavat ongelmat - mistä keksitte Jakkan ja Emilionin??????? Koiratarhasta ja viinipullon kyljestä? Anteeksi jos kuulostaa kovalta mutta nämä todella ovat mielleyhtymäni.

Miten olisi Atte Jouko Emil???

Äänestä
  • Vai niin. No jokaisella on tietysti oma makunsa, mutta Jakka/Jakke ja Emilion ovat kyllä meidän mielestämme hyviä nimiä, sopivan omaperäisiä. Pidit Atte-nimestä, mutta mitä mieltä olet Franssista? Sopisiko Frans Jakke Emilion sitten paremmin?
    Entäpä Atte Jokke Emilion? Jouko ei oikein miellytä, ja kolmanneksi nimeksi halutaan jokin pitempi nimi.

    Äänestä

  • mitä mieltä? kirjoitti:

    Vai niin. No jokaisella on tietysti oma makunsa, mutta Jakka/Jakke ja Emilion ovat kyllä meidän mielestämme hyviä nimiä, sopivan omaperäisiä. Pidit Atte-nimestä, mutta mitä mieltä olet Franssista? Sopisiko Frans Jakke Emilion sitten paremmin?
    Entäpä Atte Jokke Emilion? Jouko ei oikein miellytä, ja kolmanneksi nimeksi halutaan jokin pitempi nimi.

    Frans Atte-Jakka Emilion?
    Atte Jokke Frans-Emilion?
    kaikissa variaatioissa löytyy kyllä sointuisin?

    Äänestä

Jättäkää toinen nimi pois tai Atte Aki Emilion ois hyvä.

Äänestä

Atte Frans Joakim
Atte Akim Emilio

Äänestä

Kahden pienen pojan äitinä tunnen hyvin lasten huumorintajun. Voin taata, että hän tulee kyllä varmasti kuulemaan lapsuutensa tuosta Jakka nimestä. On niin lähellä tuota niin viatonta mutta lapsia riemastuttavaa kakka-sanaa. Toivottavasti ajattelet tätä, etkä halua lapsellesi harmia nimestään.
Atte on mukava nimi, mutta kyllä tuo Emilionkin kuulostaa jotenkin "eksoottiselta" suomalaiseen makuun.
Ette halua liian erikoista nimeä....hm..kyllä tuo nimilitania on minusta vähintäänkin erikoinen sekä yhdistelmänä, että erillisinä niminäkin.

Äänestä
  • ruotsin Jacka, joka tarkoittaa takkia. Miksi haluatte laittaa tuoolaisen nimen, joka ei ole edes nimi?

    Äänestä

  • nimi on kyllä ihan p..stä. Kuka semmosen on edes keksinyt??? Muut nimet ok.

    Äänestä

oon kyllä ylettömän väsynyt muuten, mutta että nauroin Atte Jakkalle... ja Atte Jakkan viestiketjun alemmalle selvitykselle...
Sointui niin hyvin korvaan, että tää oli päivän paras eli pelasti mut murheen laaksosta...:)...:)

Äänestä

Jos haluatte pitää nimestä kiinni, niin mieluummin Jakke kuin Jakka!

Kuulostaa jotenkin epäsuhtaiselta tuo nimirimssu;
Atte = perusnimi, Jakka = lempinimimäinen, Emilion = ulkolaiselta kuulostava, "eksoottinen".

Toisaalta taas siinähän on sitten nimiä joka lähtöön ;)

Äänestä
  • Mites tykkäätte tästä Jakke/Jakka Frans Emilion?
    Ollaan mietitty myös Jakkan pois jättämistä, kun se sai täällä niin ikävän vastaanoton ja sen tilalle Jokke/ Pontus/ Sisu /Sylvester. Tässä yhdistelmiä, mitä ollaan harkittu

    Jakke Frans Emilion
    Jokke Frans Emilion / Frans Jokke Emilion
    Frans Pontus Emilion (tämä ei taida sointua?)
    Sisu Frans Emilion
    Frans Sylvester Emilion (tässä ei ole kyllä yhtään suomalaista nimeä?)

    Äänestä

  • mitä mieltä? kirjoitti:

    Mites tykkäätte tästä Jakke/Jakka Frans Emilion?
    Ollaan mietitty myös Jakkan pois jättämistä, kun se sai täällä niin ikävän vastaanoton ja sen tilalle Jokke/ Pontus/ Sisu /Sylvester. Tässä yhdistelmiä, mitä ollaan harkittu

    Jakke Frans Emilion
    Jokke Frans Emilion / Frans Jokke Emilion
    Frans Pontus Emilion (tämä ei taida sointua?)
    Sisu Frans Emilion
    Frans Sylvester Emilion (tässä ei ole kyllä yhtään suomalaista nimeä?)

    on aivan kamala, kaikki muut on ihan hyviä. Hyvä että luovuitte siitä Jakkasta. Mielleyhtymä tuli caccaan itsellänikin. Tuo Frans sylvester Emilion- ei muuten vikaa, mutta eihän sukunimenne vaan ole aivan supisuomalainen? Tarkoitan, että nimi on ihan ok, muttei välttämättä sovi Virtaseen tai Laitiseen.

    Emilion-nimi on mielestäni tosi kiva kakkonen, ykköseksi tämä mammeli laittaisi Sisun tai Jakken. Eli esim tuo Sisu Frans Emilion on ihan kiva, samoin Jakke Frans Emilion.

    Äänestä

JuuEi.

Äänestä

ei ole kyllä ihan mun makuun nimi mutta jos sointuvuudesta pitää sanoa niin tuo emilionia ei soinnu yhtään perään..tai sointuu vähän mutta se menee jo vähän yli tuossa nimessä

Äänestä
  • J A K E

    Jake Frans Emilio

    Äänestä

päähänne edes tuollaiset nimet kuin Jakka ja Emilion. Mikä niiden tarina on? Ja miksi ne haluatte lapselle. Tulee mieleen Atte kakka superlon.

Äänestä
  • kans tuosta jakkasta kakka mieleen..anteeks

    Äänestä

  • Jakka ja Emilion tulivat vain mieleen, kun pohdittiin vähän erilaisia nimiä 'aivoriihenä'. Jakkassa on hyvää noi konsonatit ja se on helppo lapsenkin lausua. Olisi sitä paitsi hauskaa, että pojalla olisi joku nimi sellainen, mitä ei kellään muulla Suomessa vielä ole! Ties vaikka Jakka-nimi yleistyisi, kun sopii mielestäni hyvin suomen kieleen. Emilion on taas niin hellyyttävä nimi :)! Emilion 'maistuu' suussa suloiselta.

    Ei minusta tuo Jakka- kakka rinnastus ole ainakaan pahempi kuin vaikkapa Jaska- paska tai Matti -patti tai Minni -finni! Jokaisesta nimestä saa väännettyä jotain, mutta näköjään ihmiset on halukkaampia vääntelemään erikoisempia nimiä.

    Äänestä

  • mitä mieltä? kirjoitti:

    Jakka ja Emilion tulivat vain mieleen, kun pohdittiin vähän erilaisia nimiä 'aivoriihenä'. Jakkassa on hyvää noi konsonatit ja se on helppo lapsenkin lausua. Olisi sitä paitsi hauskaa, että pojalla olisi joku nimi sellainen, mitä ei kellään muulla Suomessa vielä ole! Ties vaikka Jakka-nimi yleistyisi, kun sopii mielestäni hyvin suomen kieleen. Emilion on taas niin hellyyttävä nimi :)! Emilion 'maistuu' suussa suloiselta.

    Ei minusta tuo Jakka- kakka rinnastus ole ainakaan pahempi kuin vaikkapa Jaska- paska tai Matti -patti tai Minni -finni! Jokaisesta nimestä saa väännettyä jotain, mutta näköjään ihmiset on halukkaampia vääntelemään erikoisempia nimiä.

    muakaan kovin kivalla nimellä ristitty (Anna) ja siitä ei oo ollu kiva kuulla koko elämäänsä erilaisia muunnoksia p*nemisesta joten en ristis lastani nimellä josta saa helposti väännettyä jotain kakkaa tai "anna anna mun sua p*nna"mutta toi emilion on kiva:)

    Äänestä

Jo on taas pitänyt keksiä maailaman "erikoisin" nimi. Käyttäkää aivoja!

Äänestä

Karseat nimikyhäelmät. Yhdistelmänä vielä osiensa summaa hirvittävämpi. Aivotko on siellä narikassa?

Äänestä

Tässä jotain (mun mielestä) järkevämpiä :)

Atte Jaakko Joonatan
Atte Jere Matias
Atte Jetro Juhani
Atte Jaakko Juhani
Atte Jaajo Samuel
Atte Petteri Kristian
Atte Jonni Mikael
Atte Jyri Oskari
Atte Jimi Olavi
Atte James Mikael
Atte Joonas Valtteri

Äänestä

Mun pojan nimeksi laitettiin Atte Teemu Tuomas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä? kirjoitti:

Ollaan mietitty lapselle nimeksi Atte Jakka Emilionia. Sointuuko hyvältä teidän korviinne? Liian erikoista ei haluta, mutta kuitenkin omaperäistä. Toinen vaihtoehto etunimeksi olisi Frans. Jakkan tilalla ollaan mietitty myös muotoa Jakke.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu