Lontoon budjetista

Olen tässä haaveillut matkast Lontooseen ja nyt sais lennokin aika edullisesti, ainoa mikä vähän askarruttaa on se, että kuinka paljon rahaa sellasella 4 vuorokauden reissulla kuluu.

No eihän sitä kukaan tietenkään voi arvioida tarkasti, mutta miten teillä Lontoon reissaajilla on sitä rahaa kulunut?

Jos ei lasketa mitään tuliaisia tms. koska ne ei ole mulle millään tavalla tärkeitä. Alkoholiakaan en juo.
61368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Esim travelcard bussi/metrolippu 4 päivältä maksaa about 20 puntaa. menopaluu stanstedin lentokentältä alle 20 puntaa. Mitä nähtävyyksiä ajattelit käydä katsomassa? sisäänpääsymaksut on usein melko kalliita (15-20 puntaa) Netistä löydät hinnat. Kiinnostaako teatteri? Viime hetken lippuja saa n. 25 puntaa/kpl.
Ruokailuakin voit budjetoida, halpoja pikaruokaloita kuten kiinalaisia voi saada alkaen 4 puntaa /ruoka. Kalliimmissa paikoissa ei hintakattoa olekaan. Laske karkeasti budjetti neljälle päivälle suunnitelmiesi mukaisesti ja lisää siihen vielä sata puntaa päälle, ja onhan sulla sitten luottokortti mukana ennakoimattomia menoja varten? Jos ei niin se on ulkomaanmatkaajan pakkohankinta!

Äänestä
  • Luottokortti löytyy kyllä :) Kulttuuri ja nähtävyydet kiinnostaa aina. ´Sit jos päätän, että reissuun lähden niin pitää alkaa selaamaan nettiä ja etsiä halpoja kohteita ja vinkkejä matkaa varten, jota jo sinun viestissäkin tuli :)

    Pitäisi sitten vielä joku halpa, mutta suhteellisen siisti majoituskin löytää.

    Äänestä

  • Lontoo kirjoitti:

    Luottokortti löytyy kyllä :) Kulttuuri ja nähtävyydet kiinnostaa aina. ´Sit jos päätän, että reissuun lähden niin pitää alkaa selaamaan nettiä ja etsiä halpoja kohteita ja vinkkejä matkaa varten, jota jo sinun viestissäkin tuli :)

    Pitäisi sitten vielä joku halpa, mutta suhteellisen siisti majoituskin löytää.

    Jos kulttuuri ym. kiinnostaa, niin ihan vinkkina vaan, etta Lontoon museot ovat kaikki ilmaisia! www.londontown.com infoa vahan kaikesta lontooseen liittyvasta.
    Suosittelen Natural history museumia. Jattaisin valiin london eyen ja london dungeonin (kalliita ja turhia).. esim. jokiristeilystakin saa jo enemman irti.

    Äänestä

palanneena voin kertoa että ei se sen kalliimpi paikka oo ku suomikaan, tosin ehkä hotellien taso ja yleinen siisteys ei ole ehkä ihan niin hyvää luokkaa kuin suomessa. ( suurin osa vessoista uisenteli erinäisissä eritteissä ja roskia oli vähän siellä sun täällä, mutta luulenpa että näiden aiheuttajia ei ole britit, koska heitä kyseisessä kaupungissa ei pahemmin näe. Lisäksi hotellihuoneeseen ei oikein mahtunut muuta kuin sänky ja vessa ja pieni käytävä ovelle, mutta eipä tuota ennenkään olla hotellissa kaupunkilomaa vietetty )
Huone maksoi 50 puntaa = 75 euroa / yö ja metrotiketti 4,90/pv, ruokaan meni noin kakskytviis puntaa/nuppi/pv. Lontoon museoista esim. Tate modern, British museum ja Natural History museum ovat ilmaisia. Muutenkin ilmaista nähtävää löytyy pilvin pimein. Suosittelen jonkun opaskirjan ostamista ja sen avulla matkan suunnittelua. Jos lennät Heathrow:lle niin kannattaa mennä metrolla keskustaan ( 4 puntaa ) ja jos olet aamulennolla siellä sillon suosittelen 1-6 zonen off peak daytiketin ostoa ( 6,90 puntaa ) saat käyttää sitä sitten koko päivän. Metroa kannattaa sitten käyttää vasta klo 9.30 jälkeen ( off peak ) Jos otat päivätiketin enne klo 9.30 maksaa se tuplasti.
Suosittelen paikkaa, ihan mielenkiintoinen kohde, tosin itse kyllä tykkäsin Berliinistä enemmän. Lontoossa on hieman jo liikaa turistirysä meininkiä..

Äänestä
  • ihan ilmaiseksi ja paljon nähtävää.

    Äänestä

  • suosittelen. kirjoitti:

    ihan ilmaiseksi ja paljon nähtävää.

    Joo, kävin myös sotamuseossa. Aika vaikuttava!
    Jos maksat hiukan lisää (en raaskinut & paikka karmi paljon, kun menin ylimmäiseen kerrokseen heti sisäänkäynnin jälkeen) olisi juuri tällä hetkellä eläimet sodankäynnissä-näyttely meneillään. Esimerkkinä heti sisäänkäynnin edessä oli laskuvarjolla hyppäävä "koira", aika söpö.

    Museo on erittäin vaikuttava esitys sodista ja sen mielettömyydestä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lontoo kirjoitti:

Olen tässä haaveillut matkast Lontooseen ja nyt sais lennokin aika edullisesti, ainoa mikä vähän askarruttaa on se, että kuinka paljon rahaa sellasella 4 vuorokauden reissulla kuluu.

No eihän sitä kukaan tietenkään voi arvioida tarkasti, mutta miten teillä Lontoon reissaajilla on sitä rahaa kulunut?

Jos ei lasketa mitään tuliaisia tms. koska ne ei ole mulle millään tavalla tärkeitä. Alkoholiakaan en juo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu