ICA -elintarvikekaupassa kannattaa olla huolella. Kassalla oleva nuori mies laittaa kassakoneeseen pienemmän summan kuin annat rahaa ja saat vastarahan väärin. Sitten tulee vielä vaatimaan vastarahat takaisin, koska olemme antaneet liian vähän rahaa hänelle.
Jäi erittäin huono maku ko. kaupasta suuhun ja mieleen itselleni.
Vadso:n ICA
4
580
Vastaukset
- C / phoros
Evjessä haettiin kaikki safkat ja juomat kauppakeskuksen ICAsta heinäkuun toisella viikolla ja ainakin itse olin tyytyväinen ruotsalaisomisteiseen kauppaan.
Norjalaiseen tyyliin kaupoista ei valitettavasti löydy valmiita ruoka-annoksia mikrossa lämmitettäväksi, joten siinä voisi olla Saarioiselle kuningasidea lähteä Norjaan laittamaan asukkaat käyttämään mikroa muuhunkin kuin Tohtori Ötkerin pizzojen lämmittelyyn!- samat sanat
Olen ollut aiemmin aina tyytyväinen ICAn palveluihin Ruotsissa vieraillessani, mutta tämä Norjan kauppa oli kyllä negatiivinen yllätys.
Ja en osannut odottaa tällaista, ja toivonkin ettei tilanne toistu kenenkään kohdalla. - Juuso
samat sanat kirjoitti:
Olen ollut aiemmin aina tyytyväinen ICAn palveluihin Ruotsissa vieraillessani, mutta tämä Norjan kauppa oli kyllä negatiivinen yllätys.
Ja en osannut odottaa tällaista, ja toivonkin ettei tilanne toistu kenenkään kohdalla.Ehkä se sitten kuitenkin on kyse petollisesta kassahenkilöstä eikä niinkään kaupasta.
Itse olan kohdannut samoja yrityksiä antaa väärin takaisn täällä rakkaassa kotimaassamme.
Tyypillisesti yritetään antaa väärin takaisin, kun maksat 13 euron ostoksen 50 eurosella, niin yritys on antaa takaisin vain 27 euroa. Ja sitten sanotaan kovasti voi, anteeksi....jne.
Ei kannata panna saatuja rahoja liian nopeasti taskuun , vaan pitää näyttää rahaan kädessä takana tulevalle ja sanoa ääneen, että 27 euroako annat? - kassalla
Juuso kirjoitti:
Ehkä se sitten kuitenkin on kyse petollisesta kassahenkilöstä eikä niinkään kaupasta.
Itse olan kohdannut samoja yrityksiä antaa väärin takaisn täällä rakkaassa kotimaassamme.
Tyypillisesti yritetään antaa väärin takaisin, kun maksat 13 euron ostoksen 50 eurosella, niin yritys on antaa takaisin vain 27 euroa. Ja sitten sanotaan kovasti voi, anteeksi....jne.
Ei kannata panna saatuja rahoja liian nopeasti taskuun , vaan pitää näyttää rahaan kädessä takana tulevalle ja sanoa ääneen, että 27 euroako annat?Itse olen ollut aikoinani kassalla töissä monia vuosia, ja uskokaa tai älkää, niin vaikka kuinka olet rehellinen ihminen niin virheitäkin käy silloin tällöin. Kai jokaiselle ihmiselle?
Niitä käy toisinkin päin, eli asiakas saa liian paljon rahaa takaisin, mutta eipä moni siihen sitten sanokaan mitään, vaan työntää rahat onnellisena taskuunsa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 661103
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön253922Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39790