Pärjääkö kaksi kissaa viikonlopun yli?

Margareeta_123

Hei!

- Pärjäävätkö kaksi kissaa viikonlopun yli kahdestaan? Jos laitan muutamaan kuppiin vettä ja nappuloita reilusti, niin eivätkai ne nälkään tai janoon kuole, mutta entäs ikävä? Lähden tänään n. 21:00 ja palaan sunnuntaina n. 21:00

40

5052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pärjää..

      Itse en jättäisi kahta kissaani noin pitkäksi aikaa kahdestaan..Kuka siivoaa jätökset hiekkalaatikolta? Vettä pitäisi myös mielellään vaihtaa..Pyydä kaveriasi tai naapuriasi käymään kissojen luona ja seurustelemaan hetki heidän kanssaan..

      • pärjää ne!

        Pärjäähän ne, ja kyllä hiekkalaatikko kolmen päivän jätökset kestää jos hiekkaa on tarpeeksi. Kissathan nukkuvat suurimman osan ajasta, joten ei niille aika pitkäksi käy kun on vielä kaverikin.

        Ei elämä niin ahdasta voi olla, ettei yhtään voisi kissojen takia kotoa pois olla. Mieluummin kissa on kotona tutuissa paikoissa ja -tuoksuissa kun muualla hoidossa. Hyvä niiden on olla, ja kyllä näyttävät iloisuutensa ja ikävänsä myös sitten, kun isäntäväki kotiutuu.

        Kaikki joutuvat kokemaan ikävää joskus, ei kenenkään rakkaat voi aina kyynärpään mitan läheisyydessä olla.


    • kokemusta on

      Hei,

      Kyllä pärjää jos laitat reilusti vettä ja ruokaa 3 pv:n annokset.

    • Sedan

      hyvin. Hyvä vaan että niillä on toisilleen seuraa. Joudun kanssa varmaan jättämään kaksi kissaani ja kanin yksin viikonlopuksi. Nälkään eivät kuole :D

      Kannattaa varmaa miettiä että kuinka kauan sitä itse jaksaisi olla yksin sisätiloissa.

    • Margareeta_123

      Kyseiset kissat ovat sisäkissoja.

    • hiksu

      Kyllä mun mielestä on ainakin oma kissani pärjänny ihan hyvin.. yks kaveri on käyny niitä aina välillä kattoos ja sillee. oon ajatellu, että parempi kissan on olla kotona, kuin reissata ja olla vieraassa paikassa(siis mmissä olen itse kylässä), koska siitä tulee stressiä.. tokikaan se ei oo mukavaa jättää viliä yksin, mutta joskus on vaan pakko.

    • itse....

      en jättäisi meidän kahta kissaa niin pitkäksi aikaa.korkeintaan ollaan päiväksi jätetty (lähdetty aamulla, tultu illalla) koskaan ei tiedä mitä tapahtuu. etkö saisi ketään vilkaisemaan päivittäin kissoja että ovat ok?

    • jättäisi

      yksin. jos jotakin sattuu, on pitkä aika kissan odotella apua. etkö saisi ketään vilkaisemaan edes kerran tai pari kissoja?

      hiekkalaatikoita pitää olla useampia, jos niitä ei siivota koko viikonloppuna.muutoin voi olla ikävä yllätys vastassa..

      itse olin kolme päivää poissa, kissan hoitaja kävi kolme kertaa päivässä ja piti myös seuraa miukuille. viimeisenä iltana ei enää käynyt, kun olin itse tulossa kotiin myöhään, oli koko eteinen pissattu..

    • Janhenia

      Enkä ole tähän mennessä jättänyt. Viimeksi kun olin päivän poissa lähdin aamulla ja tulin seuraavan iltana niin pyysyn naapuria hoitmaan kissaa sillä aikaa. Turvallisempi olo itselläkin, kun tietää että joku käy katsomassa että kaikki hyvin. Kaksi päivää on tosiaan pitkä aika odottaa, jos vaikka kissa on loukkaantunut, Vaikkei näin ikinä olis käynytkään ei se tarkoita sitä ettei se olis mahdollista.
      Yksi vessa kahdelle kissalle ilman siiovusta viikonlopun ajaksi on liian vähän. Kaksi vessaa vähintään, kissoillekin mukavempi.

    • että lain

      mukaan kissaa ei saa jättää yksin yli vuorokaudeksi?Joten hommaathan jonkun käymään katsomassa kissojasi...

    • Elvis.Remu

      jättäisi kisujani niin pitkäksi aikaa keskenään! joskus on lähdetty aamulla aikaisin ja tultu illalla myöhään, ja silloinkin on yleensä ollut jotain epämukavia yllätyksiä... silloin kyllä asuttiin pienemmässä asunnossa, tässä talossa on kyllä jätkillä enemmän tilaa peuhata. mutta henk.koht olisi kyllä kokoajan huoli...(varsinkin kun nuoremmalla on taipumusta pureskella kaikkea, johtojakin...) ja kuka nyt joisi vettä joka on monta päivää seisonut?? tai raksuja jotka olleet esillä kauan....puhumattakaan hiekkalaatikosta. mielestäni jokaisella kissanomistajalla tulisi olla tiedossa luotettava hoitaja juuri tällaisia tilanteita varten... itselläni vielä hakusessa, ei meinaa osata luottaa keneenkään...

    • Sae

      Eläimet pitää tarkistaa vähintään kerran vuorokaudessa. On "hieman" liian pitkä aika odottaa apua, jos jotain sattuu tai kissa sairastuu heti lähtösi jälkeen. Eli ehdottomasti jonkun pitää käydä vilkaisemassa kissojen kunto ja putsaamassa vessalaatikot.

      • pärjää..

        onneksi muutkin ovat samaa mieltä kanssani! Vastasin kysyjälle ensimmäiseksi ja pian tulikin jos herranjestas-viestejä, kyllä ne pärjää..!!!
        Kukaan vastuuntuntoinen kissaihminen ei jätä kissoja noin pitkäksi aikaa keskenään..! Tuskin itsekään haluaisit juoda pitkään seisonutta vettä ja käydä vessassa jota ei ole vedetty pariin päivään..?


    • kyllä

      Itse jätin aikoinaan useampana kertana kissat viikonlopuiksi keskenään kotiin. Ruokaa ja juomaa vaan reilusti ja pari hiekkalaatikkoa ja hyvin pärjäävät.

      • tuulikkis

        mielestäni pärjää ihan hyvin..oihan se tietty ihan hyvä jos joku ees kerran kävis kattomassa..Vesi ainakin pitäis vaihtaa..


      • mukaan se
        tuulikkis kirjoitti:

        mielestäni pärjää ihan hyvin..oihan se tietty ihan hyvä jos joku ees kerran kävis kattomassa..Vesi ainakin pitäis vaihtaa..

        on edelleen kiellettyä jättää eläintä asuntoon yksin yli vuorokaudeksi...Kyllä tässä tapauksessa jonkun tarvitsisi ainakin la illalla käydä katsomassa kissoja.Itselle ei tulisi mieleenkään jättää kissoja yksin noin pitkäksi ajaksi.Kaikennnäköisille niitä lemmikkejä näemmä siunaantuu...


      • minä taas
        mukaan se kirjoitti:

        on edelleen kiellettyä jättää eläintä asuntoon yksin yli vuorokaudeksi...Kyllä tässä tapauksessa jonkun tarvitsisi ainakin la illalla käydä katsomassa kissoja.Itselle ei tulisi mieleenkään jättää kissoja yksin noin pitkäksi ajaksi.Kaikennnäköisille niitä lemmikkejä näemmä siunaantuu...

        siis ihan oikeasti kissa kyllä selviää tuon ajan.. monesti teille on käyny jotain missä kissaa olisi sattunut?? meillä ainakin kissaystävällinen koti mistä on tehty niille turvallinen samalla lailla kuin lapsille tehdään.. vettä monta kuppia ja ruokaa todella paljon kissat enimmäkseen nukkuu ja syö ja käy tarpeillaan:) meillä ainakin oma elämä ihanien karvatassujen lisäksi..joka paikkaan niitäkään ei voi viedä:) on esim allergisia perheitä jne.. JA MISSÄ laissa lukee ettei kissaa saa jättää yli vuorokaudeksi yksin?? laittakaa linkki jonnekkin oikealle sivulle missä se lukee... lopettakaa ylimielinen hössöttäminen T:kokemuksella jo kolme kissaa talossa ja monta ihanaa mennyttä hetkeä ja tulevia...*nauru*


      • ensin
        minä taas kirjoitti:

        siis ihan oikeasti kissa kyllä selviää tuon ajan.. monesti teille on käyny jotain missä kissaa olisi sattunut?? meillä ainakin kissaystävällinen koti mistä on tehty niille turvallinen samalla lailla kuin lapsille tehdään.. vettä monta kuppia ja ruokaa todella paljon kissat enimmäkseen nukkuu ja syö ja käy tarpeillaan:) meillä ainakin oma elämä ihanien karvatassujen lisäksi..joka paikkaan niitäkään ei voi viedä:) on esim allergisia perheitä jne.. JA MISSÄ laissa lukee ettei kissaa saa jättää yli vuorokaudeksi yksin?? laittakaa linkki jonnekkin oikealle sivulle missä se lukee... lopettakaa ylimielinen hössöttäminen T:kokemuksella jo kolme kissaa talossa ja monta ihanaa mennyttä hetkeä ja tulevia...*nauru*

        sattua jotain, ennenkuin käytäntöä muutetaan. ilmeisesti. ja mielestäni yksikin kerta on liikaa


    • rim

      Kaksi kissaa pärjää kyllä helposti, jos asunto on turvallinen, pari hiekka-astiaa, vesikuppia(jos esim. kaatuu, niin on useampia) ja kuivaraksuja muutama kulhollinen. Harva kissa nyt kotioloissa itseään teloo, ellei ole sitten vanha talo kyseessä tm. jonne kissa voi itsensä satuttaa. Siinä tapauksessa kannattaa korjata tilanne äkkiä.

      Eli ei:
      -mitään vanhoja kaapin alusia/koloja, joihin kissa pääsisi änkeämään
      -roikkuvia naruja/muita vastaavia joihin voi sotkeutua
      -veitsiä tai saksia pöydille tm.
      -JOs parveke/ikkuna auki, varmista ettei ole kissan mentäviä koloja tai muuta vaarallista

      Muista:
      -Useampi astia/raksukuppi/vesikuppi
      -jotakin tekemistä,esim.makuualusta ikkunalaudalle(jollei jo ole)

      Kissa on sen verran itsenäinen, että takuulla pärjää. Yksinäinen kissa on ihan asia erikseen, enkä tällöin jättäisi kuin hätätapauksessa kahdeksi yöksi. Äidilläni kissa on liki joka vkonloppu "yksin", jolloin naapuri käy useasti päivässä ja ulkoiluttaa kissaa valjaissa.

      Eläimellähän ei tunentusti ole ajantajua, joten ei se osaa surra sen enempää, kuin työpäivän aikanakaan. Täytyy vaan varmistua, että kissat voi remuta rauhassa ilman vahinkoja ja ettei vesi lopu kesken. Tuoremuonaa ei kannata laittaa kuin se normaalin annos. Kuivuu vaan turhaan kuppiin ja alkaa haista. Kyllä terve kissa raksuilla kaksi yötä pärjää.

      Huom. kaksi yötä kinon suhteellinen käsite. Kyse voi olla siitä, että lähdetään pe. iltana ja tullan su. aamuna, jolloin kyse on vain 1,5 vrk. JOs taas lähdetään pe. aamuna ja tullaan su. iltana, niin kyseessähän onkin sitten jo yli kaksi vrk.

    • kissiäinen

      meillä on sisäkissoille käynyt muutaman tunnin poissaolon aikana mm näin:
      -kissa oli tipahtanut jostain korkealta, seuraus venähtänyt jalka ja hirveä huuto
      -juomalasi oli pudotettu pöydältä sirpaleiksi. onneksi kukaan ei ollut astunut niihin
      -kissa oli onnistunut avaamaan vaatekaapin oven ja jäämään sinne jumiin
      -kissa oli jäänyt television taakse nurkkaan eikä pystynyt ilman apua hyppäämään pois
      -haava tassussa
      -kynsi matossa kiinni ja kissa huusi ja repi. onneksi tulimme samalla hetkellä kotiin eikä joutunut kauaa odottamaan
      -äkillinen pissatulehdus. virtsatiet ummessa ja kissa päivystykseen

      • hyviä

        esimerkkejä sisäkissojen elämän riskeistä. Kissa ei ole sisätiloissa luonnollisessa ympäristössään ja sille sattuu helposti vahinkoja. Kissa kannattaakin päästää ulos siksi aikaa kun ihmiset ovatasunnosta poissa.


      • ....
        hyviä kirjoitti:

        esimerkkejä sisäkissojen elämän riskeistä. Kissa ei ole sisätiloissa luonnollisessa ympäristössään ja sille sattuu helposti vahinkoja. Kissa kannattaakin päästää ulos siksi aikaa kun ihmiset ovatasunnosta poissa.

        et varmaankaan ollut tosissasi :D hyvä provo!
        katsotaan, kuinka pitkä lista nyt tulee! ja toisille kyllä tarpeen, kun oma pää ei lainkaan raksuta.


      • rim

        Näistähän jää suurin osa tapahtumatta, koska viisas kissanomistaja minimoi riskit ja katsoo, ettei ole aikaisemminkin mainitsemiani koloja, putoavia esineitä tai muutakaan kissalle vaarallista, kun on kauemmin poissa kotoa. Olisikos ollut ihan omistajan vika, että lasi on sirpaleina lattialla, eikä suinkaan kissan yksinolon vika? Tällaista ei käy, kun katsoo paikat turvallisiksi.

        Kaikki kissat eivät myöskään harrasta änkeämistä, hyllyjen päällä hyppelemistä tai edes mattojen kynsimistä. Täysin yksilöllistä.

        Meillä kotopuolessa on kaapit sun muut tv-tasot alunperinkin siten, ettei kissaa tarvi olla vahtimassa, koska se ei voi jäädä mihinkään kiinni. Kaapin ovet voi jättää apposen auki, nini kisas voi nukkua tm. kaapissa, eikä ovi varmasti mene kiinni. Tai vaihtoehtoisesti teipata oven, jottei sitä saa auki.

        Vähän voi maalaisjärkeä käyttää. Ei liene kovin ällistyttävän vaikeaa poistaa mahdollisia kissalle vaarallisia asioita.

        Plus tietenkin se asia, että eikös ole aika kummallista pitää kissaa, jos koti on kissalle vaarallinen? Sehän on sitä olet sitten kotona tahi et. Jos koti on vaaraton, miksi se olisi yhtäkkiä vaarallinen kun olet poissa? Kissa ei sitä tajua, oletko työpäivän vai yön.

        Useinhan kissa(tai kaksi) otetaan juuri siksi, ettei sitä tarvitse kokoajan vahtia kuten koiraa. Voi lähteä viikonlopuksi sukuloimaan huoletta,kun katsoo että kissoilla on kaikki tarpeellinen.

        Itse tulen jättämään tulevat kisasni varmasti viikonlopuiksi keskenään(huom. ei YKSIN, koska kissojahan on kaksi). Pärjää taatusti kun viitsii vähän nähdä vaivaa.
        Toki jos jättää elukat niille sijoilleen, varmaan onkin äkäiset kissat odottamassa, kun muona ja vesion loppunut, kissa on jumissa kaapissa ja toinen on vertavuotavana koska tiputti pöydän reunalta lasin ja juoksi tämän jälkeen rinkiä sirpaleiden päällä ja makaa lattialla kynsistään kiinni matossa ja hiekka-astia täpösen täynnä. JESTAS.


      • koskaan..
        rim kirjoitti:

        Näistähän jää suurin osa tapahtumatta, koska viisas kissanomistaja minimoi riskit ja katsoo, ettei ole aikaisemminkin mainitsemiani koloja, putoavia esineitä tai muutakaan kissalle vaarallista, kun on kauemmin poissa kotoa. Olisikos ollut ihan omistajan vika, että lasi on sirpaleina lattialla, eikä suinkaan kissan yksinolon vika? Tällaista ei käy, kun katsoo paikat turvallisiksi.

        Kaikki kissat eivät myöskään harrasta änkeämistä, hyllyjen päällä hyppelemistä tai edes mattojen kynsimistä. Täysin yksilöllistä.

        Meillä kotopuolessa on kaapit sun muut tv-tasot alunperinkin siten, ettei kissaa tarvi olla vahtimassa, koska se ei voi jäädä mihinkään kiinni. Kaapin ovet voi jättää apposen auki, nini kisas voi nukkua tm. kaapissa, eikä ovi varmasti mene kiinni. Tai vaihtoehtoisesti teipata oven, jottei sitä saa auki.

        Vähän voi maalaisjärkeä käyttää. Ei liene kovin ällistyttävän vaikeaa poistaa mahdollisia kissalle vaarallisia asioita.

        Plus tietenkin se asia, että eikös ole aika kummallista pitää kissaa, jos koti on kissalle vaarallinen? Sehän on sitä olet sitten kotona tahi et. Jos koti on vaaraton, miksi se olisi yhtäkkiä vaarallinen kun olet poissa? Kissa ei sitä tajua, oletko työpäivän vai yön.

        Useinhan kissa(tai kaksi) otetaan juuri siksi, ettei sitä tarvitse kokoajan vahtia kuten koiraa. Voi lähteä viikonlopuksi sukuloimaan huoletta,kun katsoo että kissoilla on kaikki tarpeellinen.

        Itse tulen jättämään tulevat kisasni varmasti viikonlopuiksi keskenään(huom. ei YKSIN, koska kissojahan on kaksi). Pärjää taatusti kun viitsii vähän nähdä vaivaa.
        Toki jos jättää elukat niille sijoilleen, varmaan onkin äkäiset kissat odottamassa, kun muona ja vesion loppunut, kissa on jumissa kaapissa ja toinen on vertavuotavana koska tiputti pöydän reunalta lasin ja juoksi tämän jälkeen rinkiä sirpaleiden päällä ja makaa lattialla kynsistään kiinni matossa ja hiekka-astia täpösen täynnä. JESTAS.

        kuullut esim. akuutista virtsatietulehduksesta?..


      • rim
        koskaan.. kirjoitti:

        kuullut esim. akuutista virtsatietulehduksesta?..

        Toki on maailma pullollaan kaiken maailman tauteja, jotka iskevät yllättäen ja heti on päästävä hoitoon, mutta jepjep, tämä sama tauti voi iskeä minuutti sen jälkeen, kun olet lähtenyt töihin, ja kissa on kanttuvei kun tulet kotiin.

        Ei herranjestas elämää voi elää niin, että entäs JOS ja JOS. Voithan itsekin sairastua ties mihin yllättäen, kuolettavastikin. Tuskinpa silti elät varpaillasi kokoajan?Entäs jos joudutkin sairaalaan tajuttomana, ja kukaan ei muista kissoja? Kohta ei voi poistua kämpästä, kun jos vaikka käy noin, niin kissat voi olla jopa viikonkin keskenään.

        Eli kuten jo sanoin, ei elämäänsä voi elää siten, että jos vaikka jotain joskus saatta sattua.


        Tosiaan väkisinkin tulee joskus menoja, joita ei voi välttää. On vaikkapas kaverin häät toisella puolella Suomea, ja tietenkin kaikki kaverit ja muut tutut sattuu olemaan siellä myös. Että jätetäänpä häät väliin, kun kissallehan saattaa tulla vaikka tauti kahden yön aikana, vai?

        Hoitoloihin on pitkät jonot, ja ainakin äitini kissa olisi kauhusta kankeana ja varmaan olisi seuraavan viikon maha kuralla moisesta järkytyksestä,kun joituisi tutusta talosta pois, vieraaseen paikkaan ja vieraiden ihmisten keskelle.

        Ottakaamme myös huomioon, että ne kaverit ei ole olemassa vaan hoitaakseen kissoja, näillä kavereillakin on yllättäen myös oma elämä, joten on aika säkää, että aina kun tarvitse kissalle yllättäen hoitajan, joku on aina valmis.

        Puhumattakaan esimerkiksi että opiskelet Rovaniemellä, ja sinulla on kaksi kissaa, kenties pelastettu lopetusuhan alta. Menet toisinaan viikonlopuiksi kotiin, niin onko tämä hlö sitten huono omistaja, kun kissat ovat kaksi yötä keskenään? Harva opiskelija viikonlopuksi asuntolaan jää,joten hoitaja voi olla aika niukissa.

        Älyttömämpää olisi roudata eläimiä mukana, varsinkin kun kissa ei yleensäkään mielellään vaihda asumusta, vaan viihtyy omissa tutuissa maisemissa.


      • niille kissoille
        rim kirjoitti:

        Toki on maailma pullollaan kaiken maailman tauteja, jotka iskevät yllättäen ja heti on päästävä hoitoon, mutta jepjep, tämä sama tauti voi iskeä minuutti sen jälkeen, kun olet lähtenyt töihin, ja kissa on kanttuvei kun tulet kotiin.

        Ei herranjestas elämää voi elää niin, että entäs JOS ja JOS. Voithan itsekin sairastua ties mihin yllättäen, kuolettavastikin. Tuskinpa silti elät varpaillasi kokoajan?Entäs jos joudutkin sairaalaan tajuttomana, ja kukaan ei muista kissoja? Kohta ei voi poistua kämpästä, kun jos vaikka käy noin, niin kissat voi olla jopa viikonkin keskenään.

        Eli kuten jo sanoin, ei elämäänsä voi elää siten, että jos vaikka jotain joskus saatta sattua.


        Tosiaan väkisinkin tulee joskus menoja, joita ei voi välttää. On vaikkapas kaverin häät toisella puolella Suomea, ja tietenkin kaikki kaverit ja muut tutut sattuu olemaan siellä myös. Että jätetäänpä häät väliin, kun kissallehan saattaa tulla vaikka tauti kahden yön aikana, vai?

        Hoitoloihin on pitkät jonot, ja ainakin äitini kissa olisi kauhusta kankeana ja varmaan olisi seuraavan viikon maha kuralla moisesta järkytyksestä,kun joituisi tutusta talosta pois, vieraaseen paikkaan ja vieraiden ihmisten keskelle.

        Ottakaamme myös huomioon, että ne kaverit ei ole olemassa vaan hoitaakseen kissoja, näillä kavereillakin on yllättäen myös oma elämä, joten on aika säkää, että aina kun tarvitse kissalle yllättäen hoitajan, joku on aina valmis.

        Puhumattakaan esimerkiksi että opiskelet Rovaniemellä, ja sinulla on kaksi kissaa, kenties pelastettu lopetusuhan alta. Menet toisinaan viikonlopuiksi kotiin, niin onko tämä hlö sitten huono omistaja, kun kissat ovat kaksi yötä keskenään? Harva opiskelija viikonlopuksi asuntolaan jää,joten hoitaja voi olla aika niukissa.

        Älyttömämpää olisi roudata eläimiä mukana, varsinkin kun kissa ei yleensäkään mielellään vaihda asumusta, vaan viihtyy omissa tutuissa maisemissa.

        ole valmis etsimään sitä hoitajaa,niin mielestäni ei sellaiselle ihmiselle se kissa sovi.Monelta paikkakunnaltahan löytyy esim.4H yhdistyksen kissanhoitajia,jotka voivat pienestä korvauksesta käydä kissoja katsomassa.
        Vuorokausi on aivan ehdoton maksimi,miksi ajaksi kissat voi jättää keskenään.Itselle ei tulisi mieleenkään jättää kissoja yksinään sen pidemmäksi ajaksi.Itse olen palkannut aina jonkin tuttavan/naapurin yms.käymään katsomassa kissoja jos olen pidempään kuin päivän poissa kotoa.Ja,kyllä,olen jättänyt sukulaisen häihin mnemättä kun en saanut kissoille kolmeksi päiväksi hoitajaa...Kissojen hoito ensin,omat menot sen jälkeen.


    • kaksi kissaa

      ja kyllä yön pärjäävät. tarpeeksi vettä ja ruokaa esille ja toisistaan saavat seuraa.itse pidän rajana 2vrk.sen pitemmäksi ajaksi hankin hoitajan.ja nyt tulee haukut varmaan joiltakin että rääkkäystä tms

      • luulisit

        jos lakikin jo sanoo, että vuorokautta pitemmäksi ei saa jättää..


      • kissan kaveri
        luulisit kirjoitti:

        jos lakikin jo sanoo, että vuorokautta pitemmäksi ei saa jättää..

        Luuletko oikeesti et lakia ois ollu kirjottamas, joku joka tietää kissoista jotai... Aika usein lemmikillä tarkoitetaan koiraa ja sehän ei päärjää yksin ees vuorokautta, ku ulos kuitenkipitäis päästä...
        Onhan kaikki liskot yms. matelija ja vastaavat lemmikkejä ja niitä ei mun käsittääkkseni tarvii joka päivä hoidella, ku luonnossaki pärjäävät viikkoja ilman ruokaa...
        Omaa järkee näis asioissa kuluu käyttää!! Eri lemmikit tarvii eri tavalla ihmistä pitämään asioista huolta. Toiset toiset pärjää vuorokauden yksin toiset ei pärjää ees puolta vuorokautta....

        Kissasta ku on kysy, ni se on nii itsenäinen et pärjää pari vuorokautta yksinki, kuhan on katottu kaikki vaaralliset jutut pois kissan ulottuvilta.. Ja ne ikävät yllätykset riippuu ihan kissasta. Esim. mun kissa ei oo sellasta tehny vaikka oonki ollu pois. Mut ku oon kotona tekee kaikkee, mitä se tietää, ettei sais tehä, saa ainaki huomiota ja pääsee käymään parvekkeella... Jos kissa tekee pahojaan ku on poissa kotoa, pitäis sit ite se hoksata, et hommaa jonkun välil kattomaan kissaa ja sillee...


      • ett
        kissan kaveri kirjoitti:

        Luuletko oikeesti et lakia ois ollu kirjottamas, joku joka tietää kissoista jotai... Aika usein lemmikillä tarkoitetaan koiraa ja sehän ei päärjää yksin ees vuorokautta, ku ulos kuitenkipitäis päästä...
        Onhan kaikki liskot yms. matelija ja vastaavat lemmikkejä ja niitä ei mun käsittääkkseni tarvii joka päivä hoidella, ku luonnossaki pärjäävät viikkoja ilman ruokaa...
        Omaa järkee näis asioissa kuluu käyttää!! Eri lemmikit tarvii eri tavalla ihmistä pitämään asioista huolta. Toiset toiset pärjää vuorokauden yksin toiset ei pärjää ees puolta vuorokautta....

        Kissasta ku on kysy, ni se on nii itsenäinen et pärjää pari vuorokautta yksinki, kuhan on katottu kaikki vaaralliset jutut pois kissan ulottuvilta.. Ja ne ikävät yllätykset riippuu ihan kissasta. Esim. mun kissa ei oo sellasta tehny vaikka oonki ollu pois. Mut ku oon kotona tekee kaikkee, mitä se tietää, ettei sais tehä, saa ainaki huomiota ja pääsee käymään parvekkeella... Jos kissa tekee pahojaan ku on poissa kotoa, pitäis sit ite se hoksata, et hommaa jonkun välil kattomaan kissaa ja sillee...

        emmä luule oikeesti, mut vois hoksata sellasii juttui niinku, et mieti ku laki sanois, ett niinku sais pitää kissaa kaks vuorokautta yksin ni sä niinku pitäisit ainakin kolme ?

        mitäs jos kissasi sairastuu akuuttiin sairauteen? on kyllä pitkä aika kissan odottaa hoitoon pääsyä ja hyvin ehtii kuollakin. menee aika eläinrääkkäyksen puolelle.. eläinlääkäripäivystykset eivät ole turhia, niissä useati on ruuhkaa, se kertoo sinullekin toivottavasti jostakin.


    • ...

      kissoille löydy hoitajaa siksi aikaa? Tai paikkaa mihin viedä ne? Miksi sulla ylipäätään on kissoja, jos on sellaisia menoja, että kissat pitäisi keskenään jättää pariksi päiväksi.

      • normaali ihminen

        Kyllä sitä normaalilla ihmisellä on vähän väliä sellaisia menoja.
        Ne kuuluvat elämään.


    • rim

      Hyvinkin selkeästi huomaa, että täällä on kovin moni melko nuori. Kymmenen vuottakin kun elää omassa asunnossa yksin, huomaa, ettei se olekaan niin yksinkertaista saada aina jotakin hoitoapua tai ylipäätään edes kavereita käymään. "Elämä on"

      Puhumattakaan ajasta, kun on lapsia ja niiden harrastuksia, mummoloissa käyntiä jne. Tai mahdollisesti jopa(jestas) muitakin lemmikkieläimiä. Töitä, lomamatkoja, omia harrastuksia..

      • sitä mieltä

        että ne lomamatkat,harrastukset,juhliin menemiset yms.pitää suunnitella niiden lemmikkien ehdoilla.Jos ei sitä hoitajaa mistään löydy,ja esim.kissa jäisi yksinään asuntoon vaikka kahdeksi vuorokaudeksi,niin silloin jätetään menemättä niihin juhliin.Kun sen lemmikin on kerran ottanut tulee siitä ottaa myös vastuu.Ei voi enää mennä ja tulla miten lystää,vaan lemmikin hoito tulee ensin.
        Ikää minultakin löytyy päälle kolmenkymmenen,ja omassa asunnossa olen asunut 15 vuotta.Lapsia ei minulle koskaan tule kun en niistä pidä,joten ei tarvitse niidenkään harrastusmenoista huolehtia.Avomiehen kanssa suunnitellaan lomamatkatkin sen mukaan miten saadaan kissoille hoitaja.Ja lyhyemmille mökki/sukulais ym.reissuille kissat lähtevät mukaan(jos mahdollista)


      • rim
        sitä mieltä kirjoitti:

        että ne lomamatkat,harrastukset,juhliin menemiset yms.pitää suunnitella niiden lemmikkien ehdoilla.Jos ei sitä hoitajaa mistään löydy,ja esim.kissa jäisi yksinään asuntoon vaikka kahdeksi vuorokaudeksi,niin silloin jätetään menemättä niihin juhliin.Kun sen lemmikin on kerran ottanut tulee siitä ottaa myös vastuu.Ei voi enää mennä ja tulla miten lystää,vaan lemmikin hoito tulee ensin.
        Ikää minultakin löytyy päälle kolmenkymmenen,ja omassa asunnossa olen asunut 15 vuotta.Lapsia ei minulle koskaan tule kun en niistä pidä,joten ei tarvitse niidenkään harrastusmenoista huolehtia.Avomiehen kanssa suunnitellaan lomamatkatkin sen mukaan miten saadaan kissoille hoitaja.Ja lyhyemmille mökki/sukulais ym.reissuille kissat lähtevät mukaan(jos mahdollista)

        Hyvä jos niitä hoitajia on. Kaikilla ei ole, eikä aina ole saatavilla. Eläinten ehdoilla kyllä, mutta aina tulee menoja yllättäen, eikä aina saa hoitajaa. Onhan se nyt naurettavaa, jos ei saisi kissaa ottaa siksi, että ehkä kaksi kertaa vuodessa on sukujuhlat tm. joiden vuoksi kissa olisi kaksi yötä yksin kotona. Kissa on sentäs itsenäinen eläin.

        Tokihan sitä voi sitten erakoitua, kun ei sovi yksin jättää, ja mihinkään pidemmälle ei sitten pääse. Huom. kun kaikilla ei ne kaverit ja tutut ole lähellä. Esim. juuri opiskelijat. Monille se kissa ainoa "harrastus" opintojen lomassa.


    • MINIVOOGUE

      MIKSET VOI HANKIA KISSOILLE HOITAJAA,JOKA KÄY VILKAISEMASSA, VAUHTAA HIEKAT JA LAITTAA MÄRKÄ RUOKAA KISSOILLE...EI KISSOJA PIDÄ JÄTTÄÄ NOINPITKÄKSI AIKAA YKSIN.VOI SATTUA MITÄ TAHANSA...PYYDÄ VAIKKA NAAPURIA KÄYMÄÄN..VARMUUDEN VUOKSI...IKÄVÄKINIILLE SAATTAA TULLA -JA TULEEKIN...JOTENHANKI HOITAJA...

      • 7+4

        Olet lähes seitsemän vuotta myöhässä purkauksesi kanssa.


      • 7+32
        7+4 kirjoitti:

        Olet lähes seitsemän vuotta myöhässä purkauksesi kanssa.

        Kun ei keksi itse riidanaihetta eli on harvinaisen huono trolli, ei ole muuta mahdollisuutta kuin nostaa vanhoja ketjuja esille.

        Ennen oli ennen ja nyt on nyt eli nykyajan provot ovat harvinaisen tylsiä :(


    • Kissanpentuihminen

      Minulla on kissa joka on yksinkin viikonlopun ajan, kunhan sille vain joku käy laittamassa lisää ruokaa. Se pääsee sisään sekä ulos aina kun haluaa (kissanluukku) ja se on niin vanha että nukkuu suurimman osan ajasta ja tykkää olla yksin (:

      Minusta kaksi kissaa pärjää mainiosti viikonlopun yli, sillä nehän pitävät toisilleen seuraa! Hiekkalaatikko kannattaa tyhjentää välissä (ei pakollinen sillä ne selviävät kyllä likaisellakin hiekalla jonkin aikaa) ja vettä ei VÄLTTÄMÄTTÄ tarvitse vaihtaa (pärjäävät kyllä HIUKAN likaisemmallakin vedellä) kunhan kummallakaan kissalla ei ole mitään tarttuvia sairauksia. Ruokaa nyt voisi hiukan käydä lisäämässä

    • parappa

      Niin miten sen nyt sainoisi.

      Varmasti pärjää!

      Mutta on toki parempi jos kissoilla olisi joku huoltaja, jonka kissat tuntee ennestään.

      Ja ruoka/juoma ja hiekkalaatikko -järjestelyistä pitää todella huolehtia. Eli paljon säilyvää ruokaa ja paljon vettä, vaikka useampaan astiaan, samaten on laita hiekkalaatikon kanssa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe