Mitä mausteita

voi laittaa 6 kk lapsen ruokiin??

kiitos kaikille vastanneille=)
4425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Persiljaa ja tilli taisin laittaa kun 6 vuotta sitten väsäsin pojalle soseita. Muita mausteita en laittanut. Katso piltti purkkien kyljistä mitä niihin on laitettu.

Äänestä

ei kannata opettaa lasta siihen että pitäis olla mausteita.olen itse tehnyt kolmelle lapselle ruoat ja ihan ilman mausteita maistunut,alle vuoden ikäisenä siis.

Äänestä

minen laittanu mausteita vasta ku poika alko olla jotain 10-11kk:den ikänen. ja yrteillä aloteltiin, ja sit pippureita, vielä ei oo suolaakaan saanu vaikka on ikää jo vähä yli vuos... :) ensin siis totuteltiin niihin ruokiin ilman mausteita ja nyt ku alkaa siirtymään meijän kanssa samaan ruokaan niin totutellaan mausteisiinki et ei niin järkytyksenä tule äitin tekemät keitokset :)

Äänestä

tarvi laittaa mutta mä olen sitä mieltä että kannattaa opettaa makuihin jo pienenä. Miks ei laittais? Meilläkin laitettiin tilliä ja persiljaa, ja nyt myöhemmin ollaan laitettu timjamia, basilikaa, oreganoa ymita. Sipuleita ja pippureitakin voi käyttää, tosin tosi varovaisesti että ei tule maha kipeeksi. Semperin 5kk lihasoseet ainakin sisältää mm.pippuria, tilliä,laakerinlehtiä,sitruunaa jne. Määrät on vaan tosi pieniä. =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikaista vastausta kirjoitti:

voi laittaa 6 kk lapsen ruokiin??

kiitos kaikille vastanneille=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu