No niin, kävi nyt niin ikävästi, että en päässyt sisään kauppikseen. Elämä on mennyttä, mutta ei siitä sen enempää.
Olisin vaan tiedustellut että milloin saa tietää, että kuka ottaa paikan vastaan ja kuka ei?? Onko kaikki peruutuspaikat tiedossa silloin kun paikan hyväksymisen pvämäärä on mennyt umpeen?
Olisin vaan tiedustellut että milloin saa tietää, että kuka ottaa paikan vastaan ja kuka ei?? Onko kaikki peruutuspaikat tiedossa silloin kun paikan hyväksymisen pvämäärä on mennyt umpeen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
No ei tietenkään niistä peruutuspaikoista voi tietää ennen kuin kaikki sisäänpäässet ovat ilmoittaneet ottavatko paikan vastaan vai ei. Tämä tapahtuu 4.8.2006 klo 16:15 mennessä. Sen jälkeen voi odotella viimeistään odotella soittoa koululta. On kuitenkin hyvin epätodenneköistä, että monikaan jättää vastaanottamatta paikkaa.
kyllä peruutuspaikkoja aina tulee kun osa hakijoista jotka ovat päässeet kouluun saattavat hakea muuallekkin ja ottaa sieltä opiskupaikan vastaan.. Kaverini pääsi aikaa sitten yhteen kouluun 11. varasijalta juuri sen takia kun porukka vastaanottaa paikan jostain muusta koulusta..
"yhteen kouluun"..
Ainakin Helsingin oikikseen tai lääkikseen on turha odottaa pääsevänsä edes ensimmäiseltä varasijalta.
Legenda kertoo että jonain vuonna pääsi jopa 2 lääkikseenkin mutta se on jo aika hurjaa. Varmaan kuolivat tjsp.
Kauppis on sen sijaan jo alemmalla asteikossa, eikä se ole ollenkaan niin selkeä "aina ykkösvaihtoehto". Eli kyllä sinne voi useampikin päästä varasijoilta. Mutta onhan niitä kouluja joissa pääsee vaikka kuinka monennelta varasijalta, kauppis ei kuitenkaan ihan niitä.
Kyllä joo, mutta mitä tavoitellummasta paikasta ja vaikeammin sisään päästävästä laitoksesta on kyse, sitä vähemmän paikoista luovutaan. Kauppis, etenkin Helsingin, epäilemättä on yksi tällaisista.
Miten niin "ei tietenkään"? Turussa ainkin lähetellään hyväksymiskirjeitä sitä mukaa kuin peruutuspaikkoja tulee.
Minkä alan peruutuspaikoista lähetetään turussa kirjeitä sitä mukaa kun peruutuksia tulee? Mun mielestä sielläkin on tuo 4.8. jälkeen -sääntö, ainakin yliopiston puolella,
yhteiskuntatieteellisessä tiedekunnassa.
Minunkin elämä on nyt sellaisessa suossa että...en päässyt Helsinkiin, kirjat lentelee seinille. Tampereelle kyllä, mutta varmaankin luovun paikasta ja jatkan toisessa tiedekunnassa. Että minun paikkani joku varmaankin saa....milloinkohan tämä pettymys laantuu :/
Pääsitkö psykaan? siinähän oli sama koe hki ja tre.
siis kauppikseen pääsin :)
Kiva juttu, paljon onnea opiskelupaikasta!:)
vaan samuraimiekkaa haavassa. Toinen ilmoittaa, ettei päässyt haluamaansa paikkaan ja miettii, laantuuko suru koskaan ja seuraava iskee paikalla vilpittömän tuntuisine onnitteluineen =).