Taloyhtiössämme (11 asuntoa) on kuivaushuoneessa yhteiskäytössä Rosenlew merkkinen mankeli. Malli on ihan semmonen kotimankeli. Mikä ihme on vikana kun uuden pellavaliinan saa vaihtaa mankellin noin vuoden välein. Liina alkaa purkaantumaan päästä ja pian siihen ilmestyy reikiä.
Onko mankelissa liian kova käyttöaste?
Käytämmekö sitä väärin?
Onko liinoja erivahvuisia?
Pellavahan on kuiduista vahvinta, joten ihmetyttää. Lisäksi uusi liina ei ole mitenkään halpa investonti.
Onko jotakin kikkaa mitenkä purkautumisen voisi estää. Voisiko siihen ommella esim päärmeen vai haittaako mankelointia?
Käyttöohjeissa ei ollut mitään muuta kuin, että säilytyksen ajaksi liina pitää rullata mankeliin sisälle.
Olen ilahtut ja erittäin kiitollinen kaikista vinkeistä / tiedoista!
Mankelinliina
6
6458
Vastaukset
- rosalie
Meidän kotikäytössä olevan mankelin liinaan ei ole ommeltu varsinaista päärmettä (ettei se paksuunnu), mutta ompelin uuteen liinaan pari-kolme kertaa edestakaisin suoraa ommelta ihan siihen sentin päähän päästä. Kyllä se paremmin kestää nyt.
- fsdök
Kotimankeli on nimensä mukaisesti tarkoitettu yhden kotitalouden käyttöön. Kaikki takuujutut ei välttämättä ole voimassa tuossa taloyhtiön yhteiskäytössä, vaikka ilmeisesti kaikki taloudet eivät mankeloikaan.
Asiaan. Äitini kotimankeliin ostettiin uusi mankeliliina n. 10-15 vuoden välein, ei jaksa muistaa tarkkaan. Kyllä se pellavakin kuluu, liinan pää rispaantuu ja sitten siihen tulee reikiä ja lisää reikiä.
Liinan päätä ei kuulu päärmätä (kääntää) vaan se tulee olla mahdollisimman litteä.
Voi ommella siihen sik-sakkia pari ylimääräistä kertaa tai suoralla ompeleella, muutama ommel rinnakkain.
Kun sitä mankelia käyttää n. 11 perhettä, niin pidän vuoden vaihtoväliä ihan normaalina. Ja ei se nyt ihan maltaita maksa. Kulutus on vaan sen verran kovaa (11 kertaista normaaliin kotikäyttöön verrattuna).
Laitoskäyttöön tarkoitetut mankelit maksavat aika lailla eikä niidenkään mankeliliinat ole sen merkillisempää pellavaa.- tosi tyytyväinen
Meillä hajosi mankelinliina joulun alla ja nopea googletus johdatti minut ostamaan upoomme sopivaa liinaa www.fhp.fi verkkokaupasta. toimitus oli nopea, sillä liina oli kädessäni kahden päivän kuluttua. laatu oli hyvä!
- vaihdettu
tosi tyytyväinen kirjoitti:
Meillä hajosi mankelinliina joulun alla ja nopea googletus johdatti minut ostamaan upoomme sopivaa liinaa www.fhp.fi verkkokaupasta. toimitus oli nopea, sillä liina oli kädessäni kahden päivän kuluttua. laatu oli hyvä!
mankeliliinoja löytyy kodinkonehuoltoliikkeestä.kuluminen on normaali ilmiö.
- ***
vaihdettu kirjoitti:
mankeliliinoja löytyy kodinkonehuoltoliikkeestä.kuluminen on normaali ilmiö.
Liinaa saa ihan metritavarana kangasliikkeistä.
- tt
tosi tyytyväinen kirjoitti:
Meillä hajosi mankelinliina joulun alla ja nopea googletus johdatti minut ostamaan upoomme sopivaa liinaa www.fhp.fi verkkokaupasta. toimitus oli nopea, sillä liina oli kädessäni kahden päivän kuluttua. laatu oli hyvä!
Sama homma. Googletin myös ja lopputulos oli sama. Olen kuitenkin sen verran pihi kaveri, että kysäsin ko liinaa myös myyjältä Prismasta, ja kas kummaa, heilläkin löytyy mankeliliinoja. Parasta tässä tietysti oli, että hintakin oli alle 20€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042915Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus911406- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401236Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121128Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89882Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.43763