Muita muutoksia ei tarvi tehdä, ainoastaan tarvis saada framebufferi käyttöön ja se pingviinilogo näkyviin.
mitenkäs se debianin kernuli
taas käännettiinkään?
14685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
pöhkö.
haluun sen pinkkulogon ja bufferin, enkä muista miten debianissa käännettiin kernuli. Se poikkeaa muistaakseni jotenkin normaalista tavasta jos haluaa kernuli.deb paketin.
Kun kernelin sorsat on haettu niin mennään hakenistoon /usr/src ja puretaan sorsapaketti "tar xjf linux-source...". Seuraavaksi voidaankin mennä tuohon hakemistoon ja säätää asetuksia "make xconfig".
Kääntä tapahtuu komennolla "make-kpkg --rootcmd fakeroot --initrd kernel_image" Tuo kääntää ja tekee deb-paketin /usr/src-hakemistoon.
Valmis paketti voidaan sitten asentaa "dpkg -i kernel-image..."
On huomattava että jos kääntää /usr/src-hakemiston alla niin käyttäjä pitää liittää src-ryhmään. Muuten kääntö on tehtävä kotihakemistossa.
..........
/boot/grub/menu.lst tiedostoon vain tehdään muutos.
vga=
parametri sen homman hoitaa..
debianin vakio kernulissä ei taida olla bufferitukea oletuksena ja pinkkulogokin pitäis saada.
Tämä:
http://www.skolelinux.no/~klaus/newnotater_Sarge/images/SLX23-2.png
Pitäisi saada näyttämään tältä:
http://salvare.sourceforge.net/screenshots/boot.png
eikös tuo ubuntu ole juuri debianiin perustuva jakelu..
itsellä on
/boot/grub/menu.lst
parametrinä:
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-26-686 root=/dev/hda1 ro quiet splash vga=3847
ja hyvin toimii fremebuffer-tilakin. oikeastaan paremmin kuin raaka tekstitila, joka ei sovi näyttöön edes..
"eikös tuo ubuntu ole juuri debianiin perustuva jakelu.."
Onhan se mutta kyllä niissä taitaa hieman eroa olla asetusten osalta, myös kernelissä. Pohjimmiltaanhan sillä jakelulla ei ole niin väliä koska kaikki ne veistetään samasta puusta.
Debianin valmiiksi käännetyissä kerneleissä on framebuffer tuki mukana. Tux-logo taas ei ole oletuksena mukana.
Hmm siis ainakin 2.6 kernelissä on framebuffer tuki siis. 2.4:stä en muista miten sen kanssa on.
Tässä Debianin sivuilta ohjeita:
http://www.debian.org/releases/stable/i386/ch08s05.html.en
"ma haluun sen pingukuvan!"
Takuulla oot joku no-life joka saa kiksit siitä että pääsee sanomaan jollekin nimettömälle nickille netissä jotain. Nimettömänä itsekin tietty. Hurraa.