Milano -> kylä meren rannalla ?

Oleilemaan

Hei!

Olisiko Milanosta kohtuullisen matkan päässä tiedossa kaunista kylää tai pikkukaupunkia meren rannalla?

Miten pääsisi sinne? Pitäisikö vuokrata auto vai junalla/bussilla. Rentoa oleilua kaunissa maisemassa kaipailisin paikalta. Aikaa olisi kolme päivää

Olen tosi kiitollinen, jos joku valaisee asiaa.

Reissumies

4

2900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meren ranta paikkoja en tunne,mutta Lago Maggiore on lähellä.Kauniita kyliä on järven rannalla vähän väliä,ja maisemat ovat mahtavat.Vuokraamalla auto,onnistuu matka helpoiten.

    • ja sit paikallisjunalla

      Milanosta paasee monta kertaa tunnissa Genovaan (matka nopeampi kuin Hki-Tre). Genova on on jo Valimeren rannalla mutta iso satamakaupunki. Niinpa kannattaa Genovasta saman tien ottaa Italian Rivieran suuntaan lahteva juna tai rannikkoa Toscanaan pain lahetva juna.

      Ma lahtisin paikallisjunalla joko Portofinon liepeille, esim Camogli tai Cinque Terren alueelle joka on hiukan eteen pain, mutta ennen La Speziaa. Junia menee tuolla rannikolla koko ajan. Eika ole kovin kallista.

      Portofino kuuluisa ja kallis, mutta sen nurkilla jos on niin laivalla paasee kivast sinnekin jonakin paivana piipahtamaan. (Autolla meno sinne yleensa toivotonta ja parkkihallimakus kallis. Nyt loma-aikaan etenkin ihan turha idea menna tuonne ellei sitten saavu katevasti paikallisella laivalla.)

      En missaan nimessa vuokraisi auton Milanosta koska ajaminen tuo ihan turhaa stressia ja kuluja. Tietullit moottoriteilla ja etenkin viikonloppuisin rantamoottoritie ja Genova-Milano parhaimmillaan toivottoman ruuhkaista.

    • yxi

      Milanosta on vajaan tunnin matka moottoritietä esim Sveitsin Luganoon, vietimme siellä äskettäin kivan rantalomapäivän (matka taittuu helposti vuokra-autolla). Como-, Maggiore-, Garda- ja vaikka tämä Lugano-järvi ovat ihastuttavia, mielestäni voittavat merenrannat.

      • alppijärvet

        Hyvä pointti!

        Joka tapauksessa Välimeren paikkoihin kerkeää siis ihan kivasti junalla jos se on se matkustusmuoto jolla halutaan liikkua. (Junalippujen hinnat kohtuullisia Italiassa, mutta populaa liikkeellä tajuttomia määriä ja syytä varautua tähän kun merelle päin mennään.)

        Auto todellakin enemmän kuin tarpeellinen jos alppijärvien tunnelma kiinnostaa.

        Paljon kummallakin suunnalla liikkuneena sanoisin että vaikea pistää paremmuusjärjestykseen. Meri on tietenkin aina meri. Liguria on Liguria. Isot aallotkin meren rannalla mahdollisia.

        Alppijärvien biitsit tarjoaa näin kesähelteellä yli 30 kelejä siinä kuin meren rantakin. Nahka palaa yhtä nopeasti. Jos rannalla makaaminen alkaa kyllästyttää niin ei muuta kuin autoon ja yleensä 1-2 tunnin ajolla löytyy jo jäätikötkin jne. (Patikoinnista kiinnostuneelle sen verran että koko päivän patikka heinä-elokuussa tarkoittaa käytännossä vain yli 2.000m vuoristopolkuja. Alempana toivottoman kuuma tällaiseen touhuun.)

        Mut joo. Jos ei tarkkaan tiedä mitä haluaa ja kiinnostaa vain "rantaloma" niin kumpikin suunta voi tyydyttää tämän tarpeen aivan loistavasti. Tarjoavat vain melkoisen erilaisia mahdollisuuksia. Jos haluaa pienen kylän hiljaisuutta jossain veden äärellä niin Välimeren melkein unohtaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      81
      4358
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2818
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2507
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2224
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      636
      2053
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1968
    Aihe