Hei!
Olisiko Milanosta kohtuullisen matkan päässä tiedossa kaunista kylää tai pikkukaupunkia meren rannalla?
Miten pääsisi sinne? Pitäisikö vuokrata auto vai junalla/bussilla. Rentoa oleilua kaunissa maisemassa kaipailisin paikalta. Aikaa olisi kolme päivää
Olen tosi kiitollinen, jos joku valaisee asiaa.
Reissumies
Milano -> kylä meren rannalla ?
4
2787
Vastaukset
Meren ranta paikkoja en tunne,mutta Lago Maggiore on lähellä.Kauniita kyliä on järven rannalla vähän väliä,ja maisemat ovat mahtavat.Vuokraamalla auto,onnistuu matka helpoiten.
- ja sit paikallisjunalla
Milanosta paasee monta kertaa tunnissa Genovaan (matka nopeampi kuin Hki-Tre). Genova on on jo Valimeren rannalla mutta iso satamakaupunki. Niinpa kannattaa Genovasta saman tien ottaa Italian Rivieran suuntaan lahteva juna tai rannikkoa Toscanaan pain lahetva juna.
Ma lahtisin paikallisjunalla joko Portofinon liepeille, esim Camogli tai Cinque Terren alueelle joka on hiukan eteen pain, mutta ennen La Speziaa. Junia menee tuolla rannikolla koko ajan. Eika ole kovin kallista.
Portofino kuuluisa ja kallis, mutta sen nurkilla jos on niin laivalla paasee kivast sinnekin jonakin paivana piipahtamaan. (Autolla meno sinne yleensa toivotonta ja parkkihallimakus kallis. Nyt loma-aikaan etenkin ihan turha idea menna tuonne ellei sitten saavu katevasti paikallisella laivalla.)
En missaan nimessa vuokraisi auton Milanosta koska ajaminen tuo ihan turhaa stressia ja kuluja. Tietullit moottoriteilla ja etenkin viikonloppuisin rantamoottoritie ja Genova-Milano parhaimmillaan toivottoman ruuhkaista. - yxi
Milanosta on vajaan tunnin matka moottoritietä esim Sveitsin Luganoon, vietimme siellä äskettäin kivan rantalomapäivän (matka taittuu helposti vuokra-autolla). Como-, Maggiore-, Garda- ja vaikka tämä Lugano-järvi ovat ihastuttavia, mielestäni voittavat merenrannat.
- alppijärvet
Hyvä pointti!
Joka tapauksessa Välimeren paikkoihin kerkeää siis ihan kivasti junalla jos se on se matkustusmuoto jolla halutaan liikkua. (Junalippujen hinnat kohtuullisia Italiassa, mutta populaa liikkeellä tajuttomia määriä ja syytä varautua tähän kun merelle päin mennään.)
Auto todellakin enemmän kuin tarpeellinen jos alppijärvien tunnelma kiinnostaa.
Paljon kummallakin suunnalla liikkuneena sanoisin että vaikea pistää paremmuusjärjestykseen. Meri on tietenkin aina meri. Liguria on Liguria. Isot aallotkin meren rannalla mahdollisia.
Alppijärvien biitsit tarjoaa näin kesähelteellä yli 30 kelejä siinä kuin meren rantakin. Nahka palaa yhtä nopeasti. Jos rannalla makaaminen alkaa kyllästyttää niin ei muuta kuin autoon ja yleensä 1-2 tunnin ajolla löytyy jo jäätikötkin jne. (Patikoinnista kiinnostuneelle sen verran että koko päivän patikka heinä-elokuussa tarkoittaa käytännossä vain yli 2.000m vuoristopolkuja. Alempana toivottoman kuuma tällaiseen touhuun.)
Mut joo. Jos ei tarkkaan tiedä mitä haluaa ja kiinnostaa vain "rantaloma" niin kumpikin suunta voi tyydyttää tämän tarpeen aivan loistavasti. Tarjoavat vain melkoisen erilaisia mahdollisuuksia. Jos haluaa pienen kylän hiljaisuutta jossain veden äärellä niin Välimeren melkein unohtaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222648- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189