Kuulostaa, että vähän kaikkia ikkunavalmistajia vain mollataan täällä forumilla.
Mitkä sitten on niitä "parempia" ikkunoita, jotka jokaiseen taloon tulisi asentaa?
Kertokaapa kokemuksianne eri merkeistä.
Hyvät Ikkunat
21
13187
Vastaukset
- .......
Kaikkia merkkejä tosiaankin haukutaan ja kehutaan tasaiseen tahtiin.Itse ostin talvella Pihlat, 12 ikkunaa ja pari ovea, itse asentelin. Eipä noissa mitään valittamista, laatu kohdallaan, eikä ole mitään reklamoitavaa. Aika sitten näyttää, miten kestävät. Kaupassani suuri merkitys oli todella asiallisella ja asiantuntevala myyjällä, jonka kanssa sai ajan kanssa miettiä mittoja ja varusteita. Keskittyi ainoastaan oman tuotteensa esittelemiseen eikä sortunut muiden merkkien mollaamiseen.
- vw4racing
hattrick ikkunat ja ovet ite valitsin. ihan ok ja toiminta ollut asiallista
- vw4racing
hattrick ikkunat ja ovet ite valitsin. ihan ok ja toiminta ollut asiallista
- Testivoittajat
Vakuuttaneet. Paskaa tuntuu olevan kaikki nykyään. Osta Virosta jos saat halvalla voit saada sitä laatuakin.Onnetonta tavaraa suomi ikkunoilla, vois piruuttain laittaa vaikka nettiin kuviakin pahimmista tekeleistä, firman nimikin näkyisi hyvin kuvassa, heh heh.
- voitti
Kukas tuon TM-testin voitti? Milloin tuollainen testi on tehty? Vois kaivaa esiin jostain ja lukaista läpi..
- Poroliini
voitti kirjoitti:
Kukas tuon TM-testin voitti? Milloin tuollainen testi on tehty? Vois kaivaa esiin jostain ja lukaista läpi..
TM 2/2006.
Kärkimyyjät oli häntäpäässä testissä. En valitettavasti muista kuka voitti skaban mut ainaki Karvian nettisivul taitaa olla otos lehdestä ja siinä selviää kärki.
Osaa ikkunavalmistajista ei ollenka otettu testiin kun olivat huonompia kuin vaadittu 1 tähti, joka tm:n mukaan on jo suositus. - ikkunoiden myyjä
Mitä vikaa testissä parhaiten menestyneissä ikkunoissa on, kun en ole ennemmin tälläkään palstalla kuullut moitteita esim. Karvian, EP:n tai Alavus ikkunoista. Ko. testissähän virolaista laatua edusti Fenestran ikkuna, joka ei saanut yhtään tähteä. Luotan kotimaiseen myös tässä asiassa. Se testihän oli TM Rakennusmaailmassa 2/06.
- Mielenkiintoista...
voitti kirjoitti:
Kukas tuon TM-testin voitti? Milloin tuollainen testi on tehty? Vois kaivaa esiin jostain ja lukaista läpi..
Siellähän se:
http://www.karvia.net/TM2006.pdf
Sen sijaan:
http://www.pihla.com/news/news48.html
"Pihlavan Ikkuna Oy ei valmista puuikkunoita, eikä ole myöskään valmistanut TM Rakennusmaailman (2/06) ikkunavertailussa Pihlavan Ikkunan nimissä ollutta puuikkunaa." - Poroliini
Mielenkiintoista... kirjoitti:
Siellähän se:
http://www.karvia.net/TM2006.pdf
Sen sijaan:
http://www.pihla.com/news/news48.html
"Pihlavan Ikkuna Oy ei valmista puuikkunoita, eikä ole myöskään valmistanut TM Rakennusmaailman (2/06) ikkunavertailussa Pihlavan Ikkunan nimissä ollutta puuikkunaa."olla aikaa ennen tätä uutta luokitusta jossa on pyritty kaikkia ikkunoita vertailemaan ja saamaan samanlainen luokitus?
Tuo oli nimittäin tilattu (pihla itse) VTT:ltä v.2004. Mutta mielenkiintoista sikäli, että tuo TM:n testi oli puuikkunoista, ei puualuikkunoista mitä nykytaloihin paljon laitetaan. Koska saadaan samanlainen testi puualuikkunoista
? - asia
Mielenkiintoista... kirjoitti:
Siellähän se:
http://www.karvia.net/TM2006.pdf
Sen sijaan:
http://www.pihla.com/news/news48.html
"Pihlavan Ikkuna Oy ei valmista puuikkunoita, eikä ole myöskään valmistanut TM Rakennusmaailman (2/06) ikkunavertailussa Pihlavan Ikkunan nimissä ollutta puuikkunaa."Kuinka Pihla voi verrata yhteistä yllätystestiä ja itse tilaamaansa testiä, johon on varta vasten valmistanut testikappaleen?
- hyvin
asia kirjoitti:
Kuinka Pihla voi verrata yhteistä yllätystestiä ja itse tilaamaansa testiä, johon on varta vasten valmistanut testikappaleen?
Kyllä silloin asiat olisi aika hienosti jos ei menestyisi edes itse tilaamasaan testissä.
- pettynyt
Tekisi kans mieli laittaa reklamaatio kuvia omista kotimaisista "avainlippu" ja "vtt:n testaamat" ikkunoista jonnekin nettiin. Voisi luulla että kyseessä on 40v vanhat ikkunat, mutta ei. 4 vuotta vanhat.
Nyt 6 vuoden ikäisiä ikkunan maaleja ei edes tarvitse kaapia pois, ne ovat jo varisseet itsestään irti.
Paskat myivät ja perävalotakuulla...
- ratkaisee
En ala kehumaan mitään merkkiä, mutta vertaa esim. karmia ja sisäpuiteen työstöä ja maalausta. Kun kunnon mänty maalataan oikeilla liuotinmaaleilla niin sitä ei tarvitse pinnoitaa millään levyllä. Ja jälki on ihan eriluokaa kun vesiväreillä maalatuissa.
- syynissä 2007
Niin se vaan on ettei vuonna 2007 heinäkuussa enää maalata pelkästään liuotonohenteisilla, uudet ympäristömääräykset pitävät siitä huolen.
Eli sitten on kaikilla pohjalla liuotinohenteista ja pinnalla vesimaalia.
Tai joku muu systeemi, millä päästöt puolitetaan.
Sitten pinnan laadun uutena ratkaisee erilainen "hinkkaus" ja kuka vähiten kolhii. - ratkaisi
syynissä 2007 kirjoitti:
Niin se vaan on ettei vuonna 2007 heinäkuussa enää maalata pelkästään liuotonohenteisilla, uudet ympäristömääräykset pitävät siitä huolen.
Eli sitten on kaikilla pohjalla liuotinohenteista ja pinnalla vesimaalia.
Tai joku muu systeemi, millä päästöt puolitetaan.
Sitten pinnan laadun uutena ratkaisee erilainen "hinkkaus" ja kuka vähiten kolhii.No oli hyvä kun tuli ostettua tänäkesänä kunnon ikkunat.
- tiedän?
ratkaisi kirjoitti:
No oli hyvä kun tuli ostettua tänäkesänä kunnon ikkunat.
Miten tiedän millä maalilla ikkunat maalattu?
Tarjouksessa näkyy vain alumiinit valkea, puuosat valkeat.
- summer0606
Pihla ikkunat ovat hyvät. Omasssa vuokrakämpässäni on sellaiset ja valittamista ei ole. www.pihla.com
- hahahahaa
- Aina työkseni myyn ko. merkkisiä ikkunoita...
- villerakentaja
hahahahaa kirjoitti:
- Aina työkseni myyn ko. merkkisiä ikkunoita...
Karvia Lapinpuu ikkunat on itellä, liuotinpohjainen maali ja tiukkasyistä kieroilematonta puuta karmit, joten repikää tästä mikä paras.
- vaarin ja...
Vertasin ikkunoiden puutavaraa ja mistä se tulee. Onko mäntyä vai jopa kuusipuuta. Kyllä pysäytti miettimään miten iso ero maalipinnan alla voi olla. Olkaa tarkkana ja kysykää.
- eiperkele
vaarin ja... kirjoitti:
Vertasin ikkunoiden puutavaraa ja mistä se tulee. Onko mäntyä vai jopa kuusipuuta. Kyllä pysäytti miettimään miten iso ero maalipinnan alla voi olla. Olkaa tarkkana ja kysykää.
taas asioista mitään tietävät puhuvat testeistä ja tuloksista ja vaikka mistä. raamatussa sanotaan että jeesus käveli vetten päällä ja kun siellä kerran niin lukee niin PAKKOHAN sen on olla totta. jee jee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986888- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41929