Mastiffi?

Puudelin omistaja

Kaikki joilla on kokemusta mastiffeista... Miten on.. kuinka agressiivisia ne on ja kuinka itsepäisiä? Kuinka helppoja kouluttaa... suosittelisitteko sellaiselle jolla ei ole aikaisempaa kokemusta mastiffi-typpisistä koirista, tai isoista koirista ylipäätänsäkkään...

9

3755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei helppoja kouluttaa,vaatii oveluutta omistajalta =)Ongelma mastiffin kanssa(siis jos tarkoitat mastiffia,etkä yleensä vaan mastiffi-tyyppisiä koiria)on ennemminkin arkuus,ei agressiivisuus,todella monet on valitettavan arkoja/säikkyjä ja niitä pitää tosissaan kuskata joka paikkaan tutustumaan,jotkut pelkäävät esim jonkun pihansuun postilaatikkoa/roskista niin kovin ettei ohi meinaa päästä eikä aina pääse,arkuus taas tekee koirasta arvaamattoman.Vaatii siis omistajalta myös pinnaa,jotta koira tulee sosiaalistettua kunnolla.Kotosalla mastiffi on mukava koira joka toki myös vahtii eikä aina vieraista pidä.Ekaksi koiraksi ehkä sitten narttu,mastiffi on voimakas henkisesti ja fyysisesti,mutta ei,en suosittele ekaksi jos muitakin vaihtoehtoja löytyy,ensin pitäisi tuntea todella koirien käytöstä =)

    • Terracotta

      suosittele, ja mastiffi sinänsä ei ole rotu vaan tyyppi. On sellaisia rotuja kuin bullmastiffi, napolin mastiffi ja pyreneitten mastiffi jne. Mistähän näistä olisit kiinnostunut?
      Mastiffit eivät ole aggressiivisia, vaan omaavat ison vahtivietin, ovat dominoivia ja jääräpäisiä. Sen takia ne tarvitsevat lujan mutta lempeän kasvatuksen ja peruskoulutus on välttämätön. Nehän ovat taistelukoirataustaisia joten kasvattajat eivät edes myy niitä kenelle vain. Suosittelen ottamaan selvää kyseisistä koirista ja onnea matkaan! :)

      • linta

        kyllä Mastiffi on rotu.ennen Englanninmastiffi nykyään pelkkä Mastiffi


      • Terracotta
        linta kirjoitti:

        kyllä Mastiffi on rotu.ennen Englanninmastiffi nykyään pelkkä Mastiffi

        onkin. Sorge erehdykseni


      • owner

        Mastiffi itsessään on rotu ( old english mastif
        f)


      • Anonyymi

        Onko mastiffit karkea karvaisia koiria?


    • vain

      pyreneittenmastiffista. itsepäinen on mutta saa niistä normaali koulutuksella yhteiskuntakelpoisia. varmasti on agressiivinen omistajaan kohdistuvaa uhkaa kohtaan, mutta muuten oikeen lapsiystävällinen.vieraita kohtaan ehkä hieman varautunut. kyllä kai sopii ensikertalaiselle...riippuu asenteesta.uroksien kanssa tuppaa olemaan jossain määrin valtataistelua, eli kokeilee pääseekö pomottaa.

      toivottavasti jotain apua..

      • vain maaseudulle

        Muistathan myös ettet ainakaan pyreneittenmastiffia hanki, ellet satu asumaan maaseudulla ja matkaa naapureihinkin on hyvä olla jonkin verran koska vahtivat myös ÄÄNEKKÄÄLLÄ haukunnalla. Eivät ole mitään kaupunki/taajama koiria todellakaan.


    • lovepaws

      Mastiffi on tosiaan kovapäinen, mutta jos osaa kouluttaa koiran ja panostaa siihen, siitä tulee hyvä koira. Itselläni ei ole ollut mutta olen hoitanut mastiffia, oikea nallekarhu joka halusi vain että silittäisin sitä koko ajan "(jalat aina kuolassa kun kävin siellä)". Siitä tulee vähän mieleen hidasälyinen (EN sano tyhmäksi koiraksi, vaikutelma vain), jolla sytyttää hitaasti mitä pitää tehdä. Ainut iso ongelma oli sen kanssa että pienet koirarodut, jotka räksytti lenkillä niin innosti mastiffia vetämään ja räksyttämään, en tiedä aggressiivisuudesta mutta varmasti käy pahoin jos ison koiran päästää pienen koiran luokse siinä mielentilassa.

      Kuitenkaan en tiedä kannattaako hankkia, mastiffi on sairaimmasta päästä kun ihmiset jalostaneet pilalle, jos hankit niin tutki tarkkaan kasvattaja ja taudit ja oletko valmis varautumaan eläinlääkärikuluihin.

      Uskon jos sinulla on luontaista auktoriteettiä, ongelmia ei tule : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2627
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      249
      2146
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe