paska firma

Mimmi

Ajattelin kertoa teille miten tavallisia ihmisiä kohdellaan isoissa firmoissa.
Olen ollut nimeltä mainitsemattomassa firmassa töissä kolme vuotta. Kyseessä on firma mikä tuottaa siivous, kiintestöhuolto,vartionti ja hoivapalveluja. (osa jo ehkä tietää firman) No kuitenkin, tilanteeni on ollut se, että kesäisin olen siirtynyt kiinteistöhuoltopuolelle tekemään ammattiani vastaavaa työtä ja talvisin olen siivouspuolella. Siis saman firman sisällä tapahtuva siirto. Tarina alkaa viime huhtikuusta, kun olin vielä siivoomassa. Sovin kiintestöhuollon puolella olevan työnjohtajan kanssa että aloittaisin työni siellä samaan aikaan kun minulla kuuluisi olla kesäloma. Hän lupasi maksaa palkan tavallaan kiertoteitse, kun ei voi samaan aikaan olla töissä ja lomalla. No ukkelipa ei vieläkään ole maksanut sovittuja rahoja. Maksoi kyllä puolet, mutta puolet on vielä saamatta. Ja tiedän etten niitä rahoja tule näkemään. No ei siinä vielä mitään. Ukkelilla oli omituinen tapa soitella minulle illalla töiden jälkeen ja kysellä miten työpäivä on mennyt. Mutta kun aamulla sitten näin tyypin, niin hyvä kun edes moikkasi. Omituista. Lisäksi työsopimus tehtiin vasta kuukauden päästä kun olin aloittanut työt ja sekin tapahtui kummallisesti. Olimme sopineet että työsuhde on määräaikainen, mutta en koskaan saanut tietää työsuhteen päättymispäivää. No minulta meni kesäloma sivu suun ja lisäksi sain kärsiä koko kesän ukkelin omituisesta käyttäytymisestä. Eräänä aamuna sain tarpeekseni ja haukuin tyypin pystyyn ja sanoin itseni irti kiinteistöhuoltopuolelta. Siirryin sitten siivouspuolelle ja kaikki meni jonkin aikaa hyvin ja pyysin sitten oikeutettua palkankorotusta siivouspuolen pomolta ja hän lupasikin ja tässä sitä ollaan odotettu pari kuukautta. Hah! Ja tämä kaikki huipentuu eiliseen: Kun olin eräässä isossa myymälässä siivoomassa niin arvatkaapa kuka sinne saapasteli kuin joku hemmetin euroopanomistaja naureskelemaan. No tietysti se typerä ukkeli sieltä kiintestöhuoltopuolelta.

7

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raato

      Sama meininki oli myös aikoinaan siellä vartioimispuolella... en haissut pitkään siinä firmassa... varsinkin siivouspuolella noita firmoja riittää... eli eikun vaihtoon vaan, niin mäkin tein ja tyytyväinen olen ollut!

      • Enkeli

        ....Engelillä.


    • Minamarko
      • miksimiksimiksi

        Hieno homma, nostit yli 15 vuotta vanhan keskusteluketjun ylös :- )


    • mxsoftwareoy

      Mx software oy on konk kypsä

    • mxonpaska

      Mxsoftware oy on konk kypsä ja paska

    • Anonyymi

      Jos ei vielä ole,niin pitäisi perustaa sivusto jossa voisi kertoa huonoista fimoista. Sivuston nimi voisi olla vaikka paskafirmat.fi. Leviäsi tehokkaasti tieto firmoista,joihin ei kannata hakea.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3124
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2195
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2025
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      124
      1978
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      13
      1827
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      102
      1599
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1470
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1259
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      91
      1242
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1143
    Aihe