Tällä palstalla on usein käsitelty perhepäivähoidon ryhmäkoja, ja todettu, että hoidossa voi hoitajalla olla yhtä aikaa 4 ja ½ lasta. Tuon puolipäiväisen taasen tulee käytännössä olla vähintää 6-vuotias, 5-vuotias ei siis voi olla tuo puolipäiväinen lapsi.
Tästä on nyt olemassa myös lääninhallituksen selkeä kannanotto: http://www.harjavalta.info/2006/hvta_pvhto_2006.php
Johon voi viitata jos kotikunnassa on ongelmana ylisuuret lapsiryhmät tai liian nuoret puolipäiväiset.
Tästä on nyt olemassa myös lääninhallituksen selkeä kannanotto: http://www.harjavalta.info/2006/hvta_pvhto_2006.php
Johon voi viitata jos kotikunnassa on ongelmana ylisuuret lapsiryhmät tai liian nuoret puolipäiväiset.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nyt on jotain "kättä pidempää" mihin tarttua. tosin ongelma voi olla, että uskaltaako lähteä oikeuksiaan hakemaan kun kuitenkin kosto on varma jollakin tapaa :-(
on selvästi jotakin perhepäivähoitoa vastaan, niin kerropa nyt mitä se on?
Millaiseksi luet lapsen, joka on alle 6v (koska sen vanhempia ei hoidossa juurikaan enää ole) ja on hoidossa vaikka kaksi kertaa viikossa? eikö hän ole osahoitoinen lapsi? Itse en ole pph, mutta mua alkaa ottamaan pattiin nää sun ainaiset valitukset (niitä luettu jo toista vuotta ainakin). Mun lapsi oli aikoinaan osa-aikainen, ja oli hoidossa sen pari kertaa viikossa ja silloinkin enintään 5 tuntia, jotta sain pakolliset osiot opiskeluista suoritettua.
Ei minulla ole mitään pp-hoitoa vastaan kunhan se toteutetaan lain mukaisesti.
Sen sijaan olen aktiivisesti mm. täällä Harjavallassa puuttunut siihen, että pp-hoidossa rikotaan lapsia ja pidetään heitä ylisuurissa ryhmissä. Myös liian pienten lasten pitäminen yhtä aikaa hoidossa on laitonta.
Ei mielestäni siis ole oikein, että viranomaiset saavat rikkoa lakia lasten hoidon suhteen.
"Myös liian pienten lasten pitäminen yhtä aikaa hoidossa on laitonta."
Mitäköhän tuo lause tarkoittaa?
Lapsia nyt tuskin teilläkään päin "rikotaan"?
päiväkotien ryhmien suuruuteen. Siinä sinulle työsarkaa.