mitäs tekisitte jos kuulisitte et teistä teidän kerrostralonne asukas puhuisi paskaa?! oisitteko hiljaa (minkä mä teen), menisittekö mukaan, sanoisitte suoraan tai valittaisitte et toi on jatkuvaa (siis naapurikiusaamista)?
...
...
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sitä. Sitt se olis hiljaa.
On täälläkin sellasia saatanan kusipäitä että mennään nokka pystyssä ohi perkele. Vituttaa sellanen saatanan vässykät. Joku päivä kun nään taas sellasen nirppanokkapärstän niin vetäsen turpaan. Tämä on lupaus.
meidän talossa kiusataan. Vanha pari alakerrassa ei pidä siitä, että niiden yläkerrassa on ihmisiä ja kun valittamista ei ole löytynyt todellisista syistä niitä tehdään. Olemme todenneet, että parempi käydä asiaan käsiksi kuin antaa olla. Olemme saaneet karkotettua naapurin ovelta valittamasta ja ilmoitustauluunkaan ei ole ilmestynyt lappuja kuukausiin. Ollaan ilmoitettu isännöitsijälle ja nostettu turhista valituksista kauhea älämölö. Nyt on jäljellä enää sellainen koululaiskiusaamistyyli. Pariskunta tekee sotkuja ja levittää juttuja, että me ollaan tehty se. Pariskunta käyttää talkkatia linkkinä ja valituksia ja ohjeita elämiseen tulee mitä ihmeellisimmistä syistä. Me ollaan tehty ihan selkokielisesti selväksi talkkarille, että jos meiltä tulee sotkuja me myös siivoamme ja niin on tehty. Kun rappuun ilmestyy sotkuja, joita ei viikkoihin siivota niin tavattaessa muun jutustelun ohessa ihmetellään talkkarille miten rapussa onkin taas sitä ja tätä ja että me kyllä siivottaisiin sellainen heti jos olisi meidän jälkiä ja kuka kumma voi tehdä niin kuvottavia jälkiä (mm.räkää hissinpeilissä). Talkkarin reaktioista näkee oliko rapun sotku, pihan roskaaminen tai muu juttu tehty ja syötetty meidän syynä.
Paraskeino on yrittää pistää aina väliin omianäkemyksiään ja olla jonkinlaisessa kontaktissa talon väkeen. Mitä enemmän vetäytyy sitä enemmän voidaan kertoilla juttuja.