Olen lähdössä Floridaan ja käytössäni on auto. Ihmiset, te kenellä on kokemuksia Floridasta olisin kiitollinen mistä tahansa matkavinkeistä. Missä olette oleet, millaista oli? Minne kannattaa mennä, minne ei. Millaista päiväbudjettia suosittelette?
Florida
täältä tullaan
101585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen itse pikaisella visiitillä Suomessa juuri nyt, mutta asustelen aivan kanta-Miamissa, Miami Beachilla.
Florida on iso osavaltio ja riippuu täysin mitä itse haluat nähdä ja kokea. Minkä ikäinen olet? Haluatko bilettää ja juhlia? Silloin Miami on ehdoton vaihtoehto. Haluatko kokea Karibian valtaaman Amerikan, silloinkin Miami on lähes ainut vaihtoehto. Meillä Miamissa on myös lukuisia muita aktiviteettejä, onhan kyseessä maailman luokan suurkaupunki, joten tarjonta on sen mukainen.
Key West ehkä myös kannattaa pitää päivävisiittiä ajatellen mielessä.
Haluatko nähdä Disney Worldin ja kaupunkin sen ympärillä? Orlando.
Esikaupunkielämä kiinnostaa? Fort Lauderdale tai West Palm Beach.
Pohjoinen Florida onkin täysin erilainen eteläisestä, itse en kovin montaa kertaa voi sanoa että olisin siellä edes käynyt, joten en osaa sanoa paljoa.
Päiväbudjetti hyvä ihminen riippuu aivan siitä mitä haluat tehdä. Et anna mitään ilmi, joten mahdoton antaa kattavaa vastausta. 5-5000$ per päivä.
Normaalimatkaaja elää 100$/päivä jos majoituksia ei lasketa, tuossa ehtii jo tuhlaamaan. Itse voin ylpeästi myöntää että pärjäsin täällä aikoinani 200$:lla (kuukaudessa!!), mikäli vuokraa ei oteta mukaan. Juuri mitään ei tosin voi tehdä, ulos ei voi mennä ja ruoka pitää ostaa halvimmasta päästä.
Kiitos vastauksesta!
olen siis 25-vuotias reppumatkaaja-henkinen tyyppi ja tarkoituksena on varmaan kiertää autolla koko osavaltio. Osaatko antaa vaikka Miamista hyviä biletys ja shoppailu muita vinkkejä. Jos tiedät kokemisen arvosia paikkoja myös muissa kaupungeissa niin huomioin myös ne :) Entä oletko käynyt Everglades-puistossa? Miten siihen kannattaisi tutustua? Päiväbudjetiksi olen kaavaillut 50-100USD.
South Beachilta löydät itsellesi sopivan klubin mikäli bilekuume iskee. Valinnan varaa löytyy jos löytyy rahaa lompakosta, eikä sekään nyt niin hirveän kallista ole, samanhintaista kuin Suomen baarit.
Shoppailla voi Fort Lauderdalessa, sieltä löytyy iso ostoskeskus, missä vietät muutaman tunnin.(sawgrass mills ja aventura mall).
Miamin ydinkeskustassa on myös lukuisia kauppoja, joiden penkomiseen voi mennä se päivä.
En ole valitettavasti käynyt Everglades-puistossa, joten en osaa sanoa siitä mitään.
South Beachin clubeihin (esim. Mansion, Opium Garden, Prive) on pääsymaksu 20-40 dollaria ja drinkit maksaa about 9 dollaria tipit, joten kyllä kunnon biletykselle siellä tulee enemmän hintaa kuin suomessa...
Hei, Suosittelen ehdottomasti Evergladesin suoaluetta tosi vaikuttava paikka. Länsi-rannikko floridassa on mielestäni aidompi kuin itä-rannikko. Tampan kaupunki aivan mielettömän kaunis. Kenedyn space center on pakko nähdä, itse en välittänyt Disney alueesta mutta onhan se ihan kiva. Key Westin saaret upeita suosittelen parin päivän olemista että kerkeää koluta saarten joka kolkan.
"suosittelen paria päivää, että ehtii koluta saarten joka kolkan"
Minusta tuntuu, että siihen ei riitä edes kaksi vuotta ystäväiseni.
Floridian:Oletko mkäynyt Boomers Parkissa Daniassa? Onko aikuisille mitään nähtävää vain olisiko jotain toista huvispuistoa suositella. 2 vkon päästä olisi lähtö..kunnon kyytejä aikuisille!
Tarkotin Key Westin saarta en koko Floridaa
Key Westin saaret koostuvat useista saarista, niiden oikeaan koluamiseen ei riitä edes se kaksi kuukautta. Kahdessa päivässä ehdit hätäisesti nähdä edes minkälaisesta arkkitehtuurista on kyse, puhumattakaan paikkaan oikeasti tutustumisesta.
Florida keys on koko saari ryhmä, mutta key west on se viimesin saari. Muut saaret on Key Largo, Marathon ym.