eicar

Uskaltaako tota eicar testi virusta ladata zip tiedostossa ja pistää sitten scanneria tutkimaan sitä zip tiedostoa? Eikai se voi "hyökätä" silloin?
4267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eicar ei ole oikea virus vaan merkkijono, jonka kaikki virusohjelmat tunnistavat testivirukseksi. Sillä on tarkoitus testata onko viruksentorjuntaohjelma käynnissä.

Äänestä

Teilaa sen heti kun tällaista testiviruksen lataus linkkiä edes klikkaa.

Lataaminen ei edes onnistu se katkeaa alta sekunnin.

Voit ehkä katsoa jos se on karanteenissa tai se on häivytetty bitti avaruuteen.

Äänestä
  • Se sen suoraa karanteeniin ?

    "Lataaminen ei edes onnistu se katkeaa alta sekunnin."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


janneviisto kirjoitti:

Uskaltaako tota eicar testi virusta ladata zip tiedostossa ja pistää sitten scanneria tutkimaan sitä zip tiedostoa? Eikai se voi "hyökätä" silloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu