Kiristys

Eilen katselin telkusta tuota C.S.I. Miam sarjaa ja siinä ukkomies joutui kiristyksen kohteeksi seikkailusitaan miehen kanssa.
Onko tällainen kiristys ja uhkailu Suomessakin kuinka yleistä? Ukkomiestähän on helppo kiristää, kun on paljon pelissä.
4667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sitä tapahtuu koko Suomessa vain 2-3 kertaa vuodessa, joten ole huoleti.

Äänestä

3 § (24.8.1990/769) Kiristys. Joka muulla kuin 1 §:ssä tarkoitetulla uhkauksella pakottaa toisen luopumaan taloudellisesta edusta, johon rikoksentekijällä tai sillä, jonka puolesta hän toimii, ei ole laillista oikeutta, on tuomittava kiristyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

Yritys on rangaistava.

4 § (24.8.1990/769) Törkeä kiristys. Jos kiristyksessä

1. uhataan vakavanlaatuisella rikoksella, joka vaarantaisi toisen hengen tai terveyden tai aiheuttaisi huomattavaa vahinkoa toisen omaisuudelle,
2. rikoksentekijä käyttää häikäilemättömästi hyväksi toisen erityistä heikkoutta tai muuta turvatonta tilaa,
3. taloudellinen etu, josta toinen pakotetaan luopumaan, on erittäin arvokas tai
4. aiheutetaan rikoksen uhrille tämän olot huomioon ottaen erityisen tuntuvaa taloudellista vahinkoa

ja kiristys on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kiristyksestä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

Yritys on rangaistava.

Äänestä

Tuo kysymyksesi on amerikkalaista hapatusta, kaksinaismoraalia :) Vaan saahan näinkin ajan kulumaan. Mitä sillä ukkomiehellä olisi pelissä?

Vanha sukupolvi kun väistyy niin sanoisin että nykyiset 40-kypäset ja alle on henkisesti niin vahvoja että p-t nakkaavat. Nauravat päälle. Saattaa kosto elää tämän jälkeen, ja kiristäjä kokea miltä tuntuu saada...

Heitetään noi väkivaltajenkkisarjat mäkeen ja vaihdetaan YLE:n, SUB:n ja MTV3:n sisäänostajat. Hyvä vapaa Suomi!

Äänestä
  • Kyllä jotain pientä yritystä on ollu tyyliin "mä kerron sun isälles, jos..."
    Sanoin vaan, että siinäpähän kerrot. (isä tietää) Ei siis mitään vakavempia ase ohimollla tyyliin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paddu kirjoitti:

Eilen katselin telkusta tuota C.S.I. Miam sarjaa ja siinä ukkomies joutui kiristyksen kohteeksi seikkailusitaan miehen kanssa.
Onko tällainen kiristys ja uhkailu Suomessakin kuinka yleistä? Ukkomiestähän on helppo kiristää, kun on paljon pelissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu