Mistä johtuu että koneeni sekoaa välillä itsekseen? Sitä tapahtuu satunnaisesti. Näyttö vaan yhtäkkiä pimenee ja näppäimistössä jää palamaan num lock valo. Mikään ei toimi sen jälkeen. Sitten jos katkaisee koneen virtanapista virran pois niin se num lock valo jää palamaan näppäimistöön edelleen vaikka ei normaalisti pitäis. Sitten kun käynnistän uudelleen niin kaikki tuntuu olevan taas normaalisti. Mut sit taas sama tapahtuu aina joskus... ehkä aina noin kerran päivässä. Hommasin jokin aika uuden hiiren. Voisko se johtua siitä? Vai onko sellanen mahdollista että Ad-Aware SE ohjelma on pistänyt jotenkin karanteeniin jonkun tärkeen tiedoston mitä kone tarttee? Mistä tää vois johtua? Kertokaa jos tiedätte.
Sekoaminen
Joku
8447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ilmeisesti käytät Windowsia, tarkista nyt ainakin Windowsin lokin sisältö; ohjauspaneeli->valvontatyökalut->tapahtumienvalvonta.
Yleensä "sekoamiset" näkyy lokissa.
Jotenkin tää vika tuntuu liittyvän koneen käynnistämiseen koska usein tää sekoaminen tapahtuu pian käynnistyksen jälkeen. Äsken koneen käynnistämisen jälkeen taas pimeni ja uudelleen käynnistyksen jälkeen katsoin sieltä tapahtumienvalvonnasta järjestelmää niin siellä näkyy että on tapahtunut joku virhe. Lähde: System Error, Luokka: (102), Tapahtuma 1003.
Nimimerkki Jep puhu jostain näytönohjaimesta. Voisko se liittyä tähän? Voiko näytönohjain itsestään jotenkin seota? Kun kone on aijemmin toiminut ihan normaalisti.
se voi olla laiteperäinen vika. Päivitä ainakin näytönohjaimen ajurit. Ei se itsestään sekoa mutta joku ohjelma voi muuttaa ajuritiedostoja tms.. Oletko asentanut koneeseen, ennen ongelmien alkua jotain uusia laitteita (näytönohjain tms)?
siis ennen pätkimisiä ei tehty mitään laitteisto-, tai ohjelmamuutoksia. Ajurit ei auttaneet, näytönohjain oli sanonut itsensä irti. Miten ja mistä syystä? En tiedä. Mutta sen vaihdolla kaikki korjaantui.
No uuden hiiren ostin ja siihen latasin jonkun ohjelmiston.
poistaa se hiiren ohjelmiston asennus ja katso vaikuttiko.
"...hiiren ostin ja siihen latasin jonkun ohjelmiston."
Minkä ohjelmiston ?
No sen valmistajan jostain sieltä nettisivuilta muistaakseni. Ohjeissa neuvottiin että käy lataamassa.
Ad-Aware ei takuulla moista tee. Itsellä vähän väliä näyttö meni pimeäksi, mikään ei toiminut eikä auttanut, ja oli pakko katkaista virrat, ja taas toimi jonkun aikaa. Sama jatkui tämän tästä.
Näytönohjain oli sökö. Kortin vaihdon jälkeen kaikki OK.