Uusissa renkaissa yli 4 bar

Masa73

Hain autoliikkeestä uudet kesärenkaat vanteilla. Laitoin renkaat alle ja ajoin huoltoasemalle tarkistamaan renkaisen ilmanpaineet. Jokaisessa renkaassa oli yli 4 bar! Onko tämä jotenkin normaalia että uusiin renkaisiin lyödään heti kättelyssä noin kovat paineet?

9

4149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on yleensä kaltoinkohdeltuja, selkeämmin sanottuna kolhittuja. "ei välii ku ei oo oma" ajatusmailman omaavat autoilijat paiskoo niitä miten sattuu, ja jokanen kolhu saa mittarin näyttää enemmän ja enemmän pieleen.
      Tarkasta paine vähintään kuudella asemalla ja pistä paine mahollisimman lähellä haarukan puoltaväliä olleella mittarilla.

      • Automiekkonen

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.


      • Automiekkonen kirjoitti:

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.

        että kumittamisessa (eli siis vanteellelaitossa) laittavat korkeat paineet että rengas sopeutuu kunnolla vanteelle.

        oli omissanikin uusissa renkaissa 3,2 bar / rengas, kun hain niitä huoltamolta. tarkastin paineet kuitenkin ennen allelaittoa.


      • liikkeestä haettaessa
        Automiekkonen kirjoitti:

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.

        autotehtaat todella tuntuvat laittavan painetta sen verran että riittää. Kai se laitetaan alunperin renkaan vanteelle asettumisen varmistamiseksi mutta pitkän kuljetuksen aikana tuo on varmaan hyvä olla.

        Suomalainen merkkiliike ei tietenkään jopa 1000€ "toimitusmaksun" vastineeksi tee mitään muuta kuin pesee harjakoneessa kuljetusvahat pinnalta. Edes rengaspaineita ei näytetä tarkastavan. Taitaa olla maailman kallein pesulinja?

        Rengasliikkeistä ostettuihin renkaisiin ovat kyllä joka kerta säätäneet paineet kohdalleen mutta tämä johtuu ehkä siitä että olen yleensä seissyt aina vieressa katselemassa...


      • HemmmmO
        acid_rain kirjoitti:

        että kumittamisessa (eli siis vanteellelaitossa) laittavat korkeat paineet että rengas sopeutuu kunnolla vanteelle.

        oli omissanikin uusissa renkaissa 3,2 bar / rengas, kun hain niitä huoltamolta. tarkastin paineet kuitenkin ennen allelaittoa.

        Itselläni pamahti yksi rengas maantiellä. Sain rengasliikkeessä vaihdettua käytetyn renkaan tilalle. Vanteelle laiton jälkeen rengasliikkeen tyyppi laittoi ensin aika reilusti painetta, tämän jälkeen odotti vähän aikaa ja sitten päästi aika paljon ilmaa pois. Sitten tarkisti mittarilla oikean paineen.


    • poro

      Vanteelle laitettaessa painetta laitetaan monesti jopa 4 bar, että rengas asettuu kunnolla vanteelle. Yleensä tämä tehdään ilman venttiilin sielua, jolloin paine ei kyllä jää sinne. Jos sielu on ollut paikallaan, niin voi toki olla, että paineet on unohtunut laittaa kohdalleen.

      • jos

        vaikka muistelen NRHi:tä, niin siinä tarvi joillekkin leveemmän kokoluokan vanteille jopa 6 bar, eikä siltikään noussut sovinnolla paikoilleen..
        Mut jos asentaja jättää 4 "baaria" henkilöauton renkaaseen, kannattaa vaihtaa ensikerralla asennusfirmaa..


    • sporttiautomies

      Mittarit on huonoja, eihän ne kauan kestä kun osa autoilijoista heittelee niitä säälimättä.. Itse luotan paljon enemmän pieneen bilteman käsimittariin, olen verrannut useita mittareita keskenään ja aivan samoja lukemia näyttävät. Lisäksi jos ajaa huoltoasemalle niin siinä renkaat lämpenee ja paineet nousee. Pitää muistaa huomioida renkaid3en lämpötila kun laittaa "oikeat" paineet renkaisiin.

    • Liikaa ilmaa

      Delta-Auto Turku luovutti Mazda 6:n, jossa kyydissä olleissa renkaissa 3.7bar. Kysyttäessä asiaa olivat huuli pyöreinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      659
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      631
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      598
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      88
      438
    Aihe