Uusissa renkaissa yli 4 bar

Masa73

Hain autoliikkeestä uudet kesärenkaat vanteilla. Laitoin renkaat alle ja ajoin huoltoasemalle tarkistamaan renkaisen ilmanpaineet. Jokaisessa renkaassa oli yli 4 bar! Onko tämä jotenkin normaalia että uusiin renkaisiin lyödään heti kättelyssä noin kovat paineet?

9

3858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on yleensä kaltoinkohdeltuja, selkeämmin sanottuna kolhittuja. "ei välii ku ei oo oma" ajatusmailman omaavat autoilijat paiskoo niitä miten sattuu, ja jokanen kolhu saa mittarin näyttää enemmän ja enemmän pieleen.
      Tarkasta paine vähintään kuudella asemalla ja pistä paine mahollisimman lähellä haarukan puoltaväliä olleella mittarilla.

      • Automiekkonen

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.


      • Automiekkonen kirjoitti:

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.

        että kumittamisessa (eli siis vanteellelaitossa) laittavat korkeat paineet että rengas sopeutuu kunnolla vanteelle.

        oli omissanikin uusissa renkaissa 3,2 bar / rengas, kun hain niitä huoltamolta. tarkastin paineet kuitenkin ennen allelaittoa.


      • liikkeestä haettaessa
        Automiekkonen kirjoitti:

        On monesti uuden auton kohdalla ollut sama juttu, eli en tiedä pistääkö ne sitten tehtaalla varmuuden vuoksi jos vaikka auto joutuu seisomaan jossain pidemmän aikaa vai mikä lie.

        autotehtaat todella tuntuvat laittavan painetta sen verran että riittää. Kai se laitetaan alunperin renkaan vanteelle asettumisen varmistamiseksi mutta pitkän kuljetuksen aikana tuo on varmaan hyvä olla.

        Suomalainen merkkiliike ei tietenkään jopa 1000€ "toimitusmaksun" vastineeksi tee mitään muuta kuin pesee harjakoneessa kuljetusvahat pinnalta. Edes rengaspaineita ei näytetä tarkastavan. Taitaa olla maailman kallein pesulinja?

        Rengasliikkeistä ostettuihin renkaisiin ovat kyllä joka kerta säätäneet paineet kohdalleen mutta tämä johtuu ehkä siitä että olen yleensä seissyt aina vieressa katselemassa...


      • HemmmmO
        acid_rain kirjoitti:

        että kumittamisessa (eli siis vanteellelaitossa) laittavat korkeat paineet että rengas sopeutuu kunnolla vanteelle.

        oli omissanikin uusissa renkaissa 3,2 bar / rengas, kun hain niitä huoltamolta. tarkastin paineet kuitenkin ennen allelaittoa.

        Itselläni pamahti yksi rengas maantiellä. Sain rengasliikkeessä vaihdettua käytetyn renkaan tilalle. Vanteelle laiton jälkeen rengasliikkeen tyyppi laittoi ensin aika reilusti painetta, tämän jälkeen odotti vähän aikaa ja sitten päästi aika paljon ilmaa pois. Sitten tarkisti mittarilla oikean paineen.


    • poro

      Vanteelle laitettaessa painetta laitetaan monesti jopa 4 bar, että rengas asettuu kunnolla vanteelle. Yleensä tämä tehdään ilman venttiilin sielua, jolloin paine ei kyllä jää sinne. Jos sielu on ollut paikallaan, niin voi toki olla, että paineet on unohtunut laittaa kohdalleen.

      • jos

        vaikka muistelen NRHi:tä, niin siinä tarvi joillekkin leveemmän kokoluokan vanteille jopa 6 bar, eikä siltikään noussut sovinnolla paikoilleen..
        Mut jos asentaja jättää 4 "baaria" henkilöauton renkaaseen, kannattaa vaihtaa ensikerralla asennusfirmaa..


    • sporttiautomies

      Mittarit on huonoja, eihän ne kauan kestä kun osa autoilijoista heittelee niitä säälimättä.. Itse luotan paljon enemmän pieneen bilteman käsimittariin, olen verrannut useita mittareita keskenään ja aivan samoja lukemia näyttävät. Lisäksi jos ajaa huoltoasemalle niin siinä renkaat lämpenee ja paineet nousee. Pitää muistaa huomioida renkaid3en lämpötila kun laittaa "oikeat" paineet renkaisiin.

    • Liikaa ilmaa

      Delta-Auto Turku luovutti Mazda 6:n, jossa kyydissä olleissa renkaissa 3.7bar. Kysyttäessä asiaa olivat huuli pyöreinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3052
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      214
      1877
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1829
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1760
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1332
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      95
      1177
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      83
      1137
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      58
      1122
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1097
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      962
    Aihe