laitoin nyt uuden aiheen saman tien. eli otin tuossa alkukuusta jälkiehkäisyn samana päivänä kun kumi petti, ja nyt kuukautiset ovat kolme päivää myöhässä. itseasiassa ne eivät ole vielä edes kunnolla säännölliset, vaan alkavat 20.nen päivän tienoilla. viimeksi ja toissakerralla 20. ja 19.pvä, nyt ei ole näkynyt. vatsa on kyllä kipeä ja samanlainen turvoksissa oleva kuin aina. joten kysyisinkin että jos on raskaana, onko tässä vaiheessa oireita? jos niitä tulee, millaisia? entä onko vielä hätää, tuossa sanottiin että raskaustesti olisi paikallaan.. mutta mitä maksaa? olen 16- vuotias. jotain olen kuullut mutten mitään varmaa. toivottavasti ne ovat vain myöhässä, ennenkin on käynyt kolmen neljän kuukauden välein kyllä niin, että kuukautiset ovat muutaman päivän myöhässä.. kertokaa koska on hätä ym mitä tiedätte, neuvoja.. olisi tosi tärkeää:( kiitos.
raskauden oireet?
Annika=)
71076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tee testi, jos epäilet raskautta.
Kuukautiskiertosi laskutapa kuulostaa ihmeelliseltä.
Kuukautiskiertoa ei lasketa kuukausien mukaan, vaan
yksilöllisenä kiertona. Kuukausien pituudethan vaihtelevat, esim. viime kuussa oli vain 30 päivää.
Kannattaa aloittaa kierron laskeminen ensimmäisestä vuotopäivästä. Jos vuoto alkaa illalla klo 18 jälkeen, laske menkat alkaneeksi seuraavasta päivästä. Siitä seuraaviin kuukautisiin voidaan määritellä kiertosi pituus..
kiertoa en koskaan laske, vaan "päättelen" minä päivänä ne mahtaisivat alkaa jos viimeksi esimerkiksi ovat alkaneet 20.pvä. miten se lasketaan? ensimmäisestä päivästä seuraavien kuukautisien ensimmäiseen päivään? mikä on normaali kierron pituus?
Joo. Kuukautiskierto lasketaan edellisten kuukautisten ensimmäisestä päivästä seuraavien alkamispäivään.
Eli ensimmäisestä vuotopäivästä seuraavien kuukautisten alkamispäivään. Kierrot menevät sillä
tavalla "limittäin". Normaali kierto on n. 28-35 päivää, ovulaatio (munasolu irtoaa) on yleensä 14-16 päivää ennen kuukautisten alkamispäivää.
Toivotaan parasta. Muista huolehtia normaalista ehkäisystä jatkossa. Ja pahitteeksi ei olisi odottaa
muutama vuosi sukupuolielämän jatkamista, että on tarpeeksi vanha kantamaan myös seuraukset touhuiluistaan.
No se jälkiehkäisypilleri juuri aiheuttaa kuukautisten EPÄSÄÄNNÖLLISYYTTÄ. Ne saattavat viivästyä aika laillakin. (tai sitten tulee heti pieni verinen vuoto heti sen ottamisen jälkeen)
Tämä on yksilöllistä. Ja mitä enemmän jännität, niin taatusti myöhästyvät ne kuukautiset.
Raskaustestejä saa halvimmillaan apteekista ihan muutamalla eurolla.
..vaan käytön jälkeen huomasimme että kumi oli yksinkertaisesti mennyt päästä rikki. eipä siinä muuta vaihtoehtoa ollut kuin jälkiehkäisy:(
jälkiehkäisypillerit voi sekoittaa kuukautisrytmin. mullekin on käynyt niin. olet varmasti turhaan huolissasi mutta testi kannattaa tehdä jos niitä ei ala kuulumaan.