Tuleeko elokuussa puolet opintotuesta kuun alussa vai puolessa välissä?Kouluni alkaa elokuun puolessa välissä. Lainaahan sai nostettua jo 1.8 vai?Pitikö sitä lainaa hakea taas uudestaan?
Koska ensimmäinen opintotuki tulee?
Ei taaskaan muista
81841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Opintotuki tulee puolitoistakertaisena sitten syyskuussa, eli siihen sisältyy elokuukin.
..kouluni alkaa ihan elokuun lopussa (28. päivä). Saanko siis opintotukea ja asumislisää ollenkaan elokuulta? Milloin näitä tukia pitäisi alkaa hakemaan?
saat opintotukea syyskuusta alkaen. ja kannattaa hakea heti kun opiskelupaikka on varmistunut ja kämppä löytynyt (esim. asumislisää varten pitää liittää kopio vuokrasopimuksesta ja vuokrakuitti hakemukseen).
Hyvä kysymys, pitääkö lainaa hakea uudestaan? Toinen vuosi opiskelusta alkaa elokuun puolessa välissä.
laina pitää hakea joka vuosi uudelleen!
Ei välttämättä. Minulle oli myönnetty lainantakaus
automaattisesti myös tälle vuodelle. Kannattaa tarkastaa
Kelasta ennen kuin alkaa lappuja lähettelemään.
Niin, takaus voi olla jo myönnetty, mutta itse laina tarvitsee hakea joka vuosi pankista uudelleen...
Jos opintotuki on myönnetty opintojen loppuun, ei lainatakausta tartte uudestaan hakea (tarkistapäätöksestä). Näinä päivinä saat automaattipäätöksen lainatakauksesta lukuvuodelle 2006-2007, jos et tässä välissä ole hankkinut maksuhäiriömerkintää (silloinkin saat postia, mutta myöhemmin, Kelalta).