Kertokaapas mikä syöttötuoli teillä on ja jos sais viel tuolista plussat ja miinukset niin tekisi omaa valintaa helpommaksi. Olis nyt ajankohtaista ostaa syöttötuoli mutta en yhtään tiedä millainen. Kiitoksia vastauksista.
Syöttötuoli???
millainen
3847
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Stokken TrippTrapp (se aito ja alkuperäinen). Tuhlasin siihen vähäisiä äitiyspäivärahojani noin 3,5 vuotta sitten enkä hetkeäkään ole katunut! (Lapset nykyään 4v ja 2v)
erinomainen säädettävyys: istuin taso ja jalkataso säädettävissä toisistaan riippumatta
lapsen hyvä istua
eikä muuten pääse lapsi karkuun tuolista omia aikojaan ;-) - tosin siinä parin vuoden ikäisenä esikoinen oppi tuon kyvyn, jännityksellä seuraamme oppiiko myös kuopus
turvallinen: ei kaadu helpolla ja juuri tuo yllämainittu
käyttöikä ei lopu kun syöttötuoli-ikä on ohi
ollut ainakin meillä todellinen napakymppiostos
- jos lapsi sotkenut pahemmin (esim. jogurttia pitkin tuolia), tuolin kaikkien "kolojen" putsaaminen saa äidin kiristelemään hampaitaan
Suosittelen TrippTrappia varauksetta! Ilmoittelehan sitten minkämerkkisen/-laisen syöttiksen päädyit ostamaan...
Matkasyöttötuoli sellainen pöytään kiinnitettävä
Plussaa
-Ei kaatumis vaaraa
-Menee pieneen tilaan
-Helppo ottaa mukaan kylään ja matkoille
-Edullinen
-Irroitettava ja pestävä kangas
Miinusta
-Ei käyttöä syöttötuoli iän jälkeen
Kiitos molemmille kun vastasitte, emme ostaneet kuitenkaan kumpaakaan ehdotusta. Päädyimme lastentarvikeliikkeeseen ja sieltä ostimme GEUTHER FAMILY syöttötuolin. Aivan samanlainen kuin STOKKEN TRIPP TRAPP, mutta parempi. Myyjä sanoi ettei he ota enää myyntiin stokken tuolia kun siitä on tullut niin paljon kaatumisilmoituksia yms. (itsekin tiedän 2v. pojan joka kaatui stokken tuolilla silmieni edessä, ja joutui sairaalaan nukutukseen poikki menneen käden vuoksi.) Tämä Geuther tuoli on siinä mielessä tukevampi kuin tripp trapp. Hinta oli 169 ja pehmuste kuului mukaan.