Suomi karkoittaa ainakin 8 somalia niiden tekemien rikosten vuoksi takaisin kotimaahansa. Aivan oikein. Lisää tällaista. Sinne vaan ja syvälle levottomaan kotimaahansa, mitäs ei kelvannut turvallinen elämä. Oma moka, ihan oikein.
Somalit
karkoitetaan
111885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
niiden lajitoverit tulevat varmaan jo kentälle vastaan, ja yhdessä he kirmaavat savannille kuin varsat kesälaitumelle. Taas he voivat kakkiakin minne huvittaa. He tuntevat taas olevansa Yön Timoja.
kantsii olla eli näin "rikoksen tehneet somalit takaisin huitsinhuttulaan"
ettei vaan saa sellasta kuvaa, että niitä harvoja kunnon somaleitakin
ollaan roudaamassa rajalle.
Somalin ottaa yhtään askelta tämän maan kamaralla.Postimerkki perseeseen jo koneessa.Todellisen pakolaisen kyllä erottaa huijareista!
Kajanissa asuu viellä enemistö suomalaisia,eikö se ole rasismia.Kysykää vaikka päättäjiltä hyyssäreiltä.Kajaanin lisää neikereitä(minä sanon aina mustia neikereiksi koska silloin tiedän minkävärisestä puhutaan)
Suomen kuva oikeusvaltiona vähitellen kirkastumaan se pääsikin pahasti ryvettymään sodan jälkeen, kun säädettiin taannehtiva laki sotasyyllisistä. Hyvä Suomi, "sun puolesta elää ja kuolla on halumme korkehin".
Kyllä rikollisille kuuluu tuomio. Jos voat täällä ollessaan rosvoilleet tms ni koneeseen vaan. Ei minkään maan tarvitse tuollaisia "pakolaisia" elättää tai tukea. Voihan sitä rosvoilla Somaliassakin. Sama koskee venäläisiä ja kaikkia muitakin kansojaja kansallisuuksia.
Tällä ei ole rasismin kanssa mitään tekemistä, kyse on vaan yleisestä oikeudentajusta ja maan LAKIEN noudattamisesta.
Ihan oikein heille. Tätä olen odottanut jo vuosia, että milloin päättäjät tajuavat tehdä asian eteen jotain oikein. Mikäs siinä jos heitä tulee tänne, ovat ihmisiksi ja käyvät vaikka töissä, mutta jos ei osaa olla kunnolla, niin minkä ihmeen takia heitä pitäisi täällä palvella?
Jos kerta väkivallasta ja rikoksista tykkäävät, niin siellähän heillä on sitten kerrassaan kotoisaa. Menkööt ja pysykööt. Maassa maan tavalla. Värillä ei väliä, mutta kuspäät kiikkuun!
Harmi vain kun vaan kahdeksan karkoitetaan joutaisi piru kaikki kerralla! Joka vuosi tulee 100-150 mamua lisää niin ei hyvältä näytä!
Autoja mamut ovat saaneet, mutta missään töissä niitä ei ole näkynyt. Ja kun töitä täällä ei ole niin milläs ihmeellä ne autoja ostaa?!? Vai ostaako sossu nekin autot?
Autolippuja mamuille ruokalippujen sijasta...
Omasta mielestäni KAIKKI rikolliset saisi karkottaa Suomesta, ikään ja rotuun katsomatta.Pitäs olla sellanen maa, jossa ei asuis muita ,sinne vaan survottas kaikki raiskarit,murhaajat ja muut.Sinneppähän saisivat mädäntyä ruojat.
Hyvä on aloittaa karkoittaminen näistä rikollisista somaleista.
Kyllä heissäkin täytyy olla jotakin vikaa silloin kun he ovat päässeet turvalliseen maahan, niin eikö vaan heidän täytynyt alkaa rötöstelemään.
Suomalaisten kohdalla karkoitukset voikin olla toinen juttu. Siperiaanko ne karkoittaisit ?
Hyvä olisi, jos kaikki ulkomaalaiset, jotka ovat rikoksia tehneet, karkotettaisiin. Olivatpa sitten somalialaisia tai virolaisia tai minkämaalaisia tahansa.