Nykyään kun koiria katoaa omilta pihoiltakin, uskaltaako koiran antaa olla poissa silmistään ollenkaan? Meillä koira irti omassa pihassa, mutta kun lähden jonnekin, laitan kyllä sisälle. Usein näkee koiria kauppojen ulkopuolella odottamassa yksin, itse en ikinä uskaltaisi jättää!
Miten muilla, uskaltaako koiraa nykyään jättää mihinkään?
Jätättekö koiran
11
814
Vastaukset
- Tersi
koiraa valvomatta minnekään. Aidatulla pihallakin haluan että on näkyvissä. Kaupan pihassa minun koira ei ole ollut kertaakaan odottamassa, koiran lenkitys ja kauppareissut ovat meillä eri asioita.
- Riva
jättää pihalle yksin kun ollaan kotona,mut jos ollaan poissa niin en.Mut syy ei ole että pelkään jonkun varastavan sen,vaan se että se tappaisi jonkun joka yrittää pihalle.Sillä on aivan yliäyräitten vartioimisvietti.Mutta nyt kun meillä on tuo Borzoi,niin sitä en uskalla jättää juuri varastamisen takia. Ja auton ovet on aina lukossa kun koirat on sisällä enkä ota niitä mukaan kauppaan jos menen ilman autoa.
- neljän suora
Nyt kun joka toinen pvä käyn hakemassa vähän täydennystä lähiliikkeestä kävellen koirien kanssa,voin huoletta jättää ne 5 min odottamaan mua jonkun asiakkaan lapsen huomaan,niitä nimittäin alueella piisaa n. 300-500 kpl ja kaikki(lähes)tunnen nimeltä.
On kiva yhdistää 2 kivaa asiaa,lenkkeily koirien kanssa,sekä lapsille luottamuksen osoitus ja pienimuotoinen palkitseminen(lue:tikkarit).
Nyt puhun kääpiökoirista,joita omat mukulat myös vievät ja tuovat ja joutuvat myös kauppareissuille mukaan ilman palkkaa,mutta saavatkin siitä hyvästä viikkorahaa,eivätkä koskaan saa mennä kauppaan koirien kanssa ilman mua.- hyvä systeemi!
Isommassa kaupungissa ei vaan toimi, mutta tosi kätevälle kuulostaa siellä teilläpäin!
- neljän suora
hyvä systeemi! kirjoitti:
Isommassa kaupungissa ei vaan toimi, mutta tosi kätevälle kuulostaa siellä teilläpäin!
Asumme Helsingissä taajama-alueella ja voin suositella muillekin asuinpaikasta riippumatta.
- vanupallo
en kyllä uskalla jättää yksin minneen kaupan eteen tms. Monta kertaa olen nähnyt kun umpikännissä ja aineissa olevat menee "silittämään" ovella olevaa koiraa! Eilen illalla huomasin että (tupakat loppu ja) ulos pikkuisen kanssa oltiin menossa, niin ärrän kautta käytiin ja kysyin ovella että saadaanko tulla koiran kanssa hakemaan. myyjä heltyi ja saatiin tupakkaa ja kielsi poistumasta ennen kuin oli saanut silittää neitiä :) helppoa vielä kun on sylipentuna mut...
- eppu
kerrostalossa joten omaa pihaa ei ole. Kauppareissut hoidan ilman koiria, joten ei jää varkaalle mahdollisuutta koiriani vohkia. :)
- kaukkaripentu
pentu on pihalla "valvomatta".mutta piha on aidattu ja on vielä narussakin.myös aikuiset on irti pihalla.mutta silmäilen ikkunasta silti että pysyvät siinä ja kaikki on ok.haen tarvittaessa sisälle.kaupan edessä ainoastaan silloin kun tiedän käyväni ihan pikapika ostoksilla mm tupakka askin hakemassa.muuten en ota mukaan.
- koirarakas(=
Jep, koirat pihalla, irti, kaksin työpäivän ajan; 8 h. Eivätkä lähde minnekään. Jos sinne joku eksyy, niin pihaan ei varmasti uskalla. Sen verran vahtiviettinen tuo meidän vanhus. Koirat odottavat tien päässä, eivätkä hievahdakkaan ennenkuin joku meistä tulee kotiin. Uskaltaahan jotkut jättää lapsensakin vaunuihin kaupan eteen, niin miksei sitten koiraakin. Säikky saa olla, mutta ei nyt aivan vainoharhainen...
- fanja84
hetkeksi koska voin olla varma että sitä ei vieraaseen autoon ilman nukutusta revitä. Puree varmasti.
Juu,kyllä uskallan jättää hetkeksi pois silmistä koiruudet. Esim; kaupassa tulee paljon käytyä koirien kanssa,niin olen jättänyt pihalle odottamaan. Nuorempi koira on ihan pentu,niin sitä en kyllä jätä ilman että vanhempi koira on mukana. Vanhempi koira ei oikein vieraista ihmisistä pidä,niin luotan että koira pysyy hetken siinä kun kaupassa käyn ja samalla pentukin on isomman vartioinnissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243238Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392894Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162570
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432507Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727