Tietääkö joku missä boxissa toimii äänitekstitys YLEn kanavilla?
Eikös se pitäisi toimia niin että äänivalikosta valitaan ensisijaiseksi kieleksi Hollanti jolloin tekstitetyssä YLEn ohjelmassa kuuluu teksti synteettisenä äänenä ohjelman oman äänen päällä?
Tästä ominaisuudesta ei tunnu olevan paljonkaan tietoja edes laitteiden myyjillä.
Olisi hyvä ominaisuus lukutaidottomille ja näkövammaisille.
Eikös se pitäisi toimia niin että äänivalikosta valitaan ensisijaiseksi kieleksi Hollanti jolloin tekstitetyssä YLEn ohjelmassa kuuluu teksti synteettisenä äänenä ohjelman oman äänen päällä?
Tästä ominaisuudesta ei tunnu olevan paljonkaan tietoja edes laitteiden myyjillä.
Olisi hyvä ominaisuus lukutaidottomille ja näkövammaisille.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ainakin omassa Tobbys (5100) tuo toimii ongelmitta kun kokeilin. Tosin lukee kaiken monotoomisella tylsäl äänel, joten ei oikein sovi elokuviin jne... asiaohjelmiin kylläkin jos ei tekstityst nää. Silloin keväällä kun itse kokeilin niin ohjelman äänet oli aavistuksen liian koval joten synteettistapuhetta ei meinannut aina kuulla, tiedä sit ovatko jo korjanneet.
Kääk ellen väärin muista niin ei sitä äänivalikosta valittu vaan nimen omaan tekstitys. Aukaset valikon jossa on valittavina esim suomi, Ruotsi ja Hollannin kielinen tekstitys. Voin testata huomen tai milloin seuraavan kerran synteettinen puhe on jos haluat?
Jos äänivalikosta valitset ensisijaises ton Hollannin ja sitähän ei ole niin silloin ääni tulee seuraavalla kielel.
Ellen ihan vääräs ole niin tuo toimii kaikil bokseil, kaikissahan on mahollisuus valita tekstityksen kiel(?)
Tuohan on käsittäkseni vain ihan normaali ääniraita, joten en ymmärrä miten tuo ei voisi toimia jossain boksissa. Sen nimittäminen tekstitykseksi on hämäävää, kun tästä saisi kuvan, että se jotenkin liittyisi DVB-tekstitykseen.
.
Kun kokeilin canal digitalin combo boxilla niin äänivalikossa ei ollut vaihtoehtoa hollannin kielelle, tekstityspuolta en sitten tullut kokeilleeksi kun ajattelin että ääni on äänivalikossa.
No kokeilen myöhemmin lisää.
Millä boxilla sinä Okaro saat sen toimimaan?
Ei sitä voi nimittää tekstitykseksi mutta äänitekstitys on jo vähän kuvaavampi nimitys, vai olisiko jokin vielä kuvaavampi ja vähemmän hämäävä nimitys olemassa? Esim. "synteesikäännös" tai vain pelkästään "synteesiääni".
Tekstitykseenhän tämä kuitenkin liittyy ja ei ole sama asia kuin esim. saksassa käytetty "dubbaus".
"Synteesikäännökselle" ei osanneet digitelevisiojärjestelmän suunnittelijat varata omaa äänikanavaa vaan YLEn oli otettava käyttöön vähäisellä käytöllä suomessa ollut Hollannin ääni.
Boksi on Handan 3300. Toi combokin taitaa olla Handan. Omassa boksissa valinta on hämäävä, koska kielet on suomennettu, mutta aakkosjärjestys silti on englannin mukaan. Jos valitset kielen lähetyksen aikana, pitää odottaa, että se on saatavilla.
Minusta sitä voisi sanoa vaikka selostusraidaksi. Mitä tahansa mikä ei viittaa tekstitykseen.
Nyt kokeilin perusteellisemmin tuolla canaldigitalin comboboxilla ja saihan sen kuuluviin painamalla säätimestä kaiuttimen kuvaa jossa perässä ?-merkki, sieltä valinta "dut" ja silloin alkoi kuulua.
Mutta menun kautta äänivalintoihin mentäessä ei löytynyt hollanti tai dut vaihtoehtoa.
Siis ei tekstityskieleksi. Kaikissa bokseissa ei tosiaankaan onnistu kun hollanti puuttuu!
Humax 1201T:ssä toimii hyvin, eli pysyy aina päällä vaikka sähkökatkoissakin.
Aikamoisen häämäävä tää järjestelmä on kun pitää valita ääneksi hollannin kieli jotta kuulisi suomenkielisen tekstityksen suomenkielisenä synteesiäänenä :)
Ja ei sitten toimi kuitenkaan kuin osassa boxeista ja laitteiden suunnittelijat ja myyjät ei tiedä asiasta mitään.
Millaisia tumpeloita nää uuden tekniikan kehittäjät oikein ovat?
Luulin itsekin helpoksi nakikisi kun piti hommata "helppokäyttöinen" digiboksi näkövammaisella.
Myyjäpojat, Digita ja jopa näkövammaisten keskusliitto, ovat pihalla kuin lumiukot.
Tarkoitukseensa sopiva löytyi kantapään kautta n. 10 laitetta kokeilemalla.
Kielivalinta tulee hollanniksi, jolle kielelle toistaiseksi ei ole Suomessa lähetystä, joten se on otettu tähän "hyötykäyttöön" T A Aapeli
Hollanti-kielivalintaa käytetään sekä äänivalinnoissa että tekstityksissä. Äänipuolella hollanti vastaa em. syntetisaattorin ääneen lukemaa suomenkielistä tekstitystä, tekstityspuolella taas moniväristä tekstitystä, samaan tapaan kuin analogipuolella teksti-tv:n kautta. On käytössä ainakin luonto-ohjelmissa ja Kotikadussa.
Esim. Toppyn ongelma tämän väritekstityksen suhteen on se, että jos tarjolla on vain yksi tekstityskieli eli tässä tapauksessa hollanti, joka ei ole kumpikaan kahdesta esivalitusta kielestä, näytetään se automaattisesti. Tekstin saa toki pois manuaalisesti.
Tarjolla olevat tekstitys- ja äänivalinnat vaihtelevat eri ohjelmissa. Jotkut boksit eivät osaa päivittää tätä listaa, vaan näyttävät ne valinnat, jotka olivat mahdollisia silloin, kun boksiin kytkettiin virta. Tämän Toppy puolestaan hanskaa.
Äänitekstitys!
Tätä ominaisuutta ollaan kehittämässä YLE1 kanavalle mm näkövammaisia varten. En ole vielä päässyt kokeilemaan ohjelmaa, laitteet on valmiina. Mm 1:s kieleksi olen valinnut Hollannin, kuten ohje pyytää. Lisätietoa saat, kun mernet NKL;n sivuille (näkövammaisten keskusliitto ry)Äänitekstitys pitäisi toimia kaikissa boxeissa, joissa on kielivalikossa Hollanti, jos lähetys on alkanut. Terkut Aapeli