Meillä on nirso kolmevuotias tyttökissa, jolle kelpaa ruuaksi vain jauheliha (esim. possun tai naudan suikaleet tms. ei käy, eikä kana tai kala missään muodossa, edes jauhelihana), eläinkaupan raksut (toistaiseksi kaikki laadut kelvanneet enemmän tai vähemmän), kerma ja nirsoillen myös tavallinen makkara. Mitkään märkäruuat ei kelpaa. Viimeksi ostin raksuiksi Advance-merkkiä, joka sai kissalta suuren suosion. Onko kenelläkään tietoa noiden raksujen laadusta? Luin pussista, että kanaa on 21% ja riisiä 16%, eli lihaa on ainakin eniten, mutta muuta en sitten ymmärräkään... Täällä on paljon puhuttu tuosta Acanasta, mutta sitä en ainakaan meidän eläinkaupasta löytänyt. Elelen siinä uskossa, että kissamme saa riittävän monipuolista ruokaa nirsoiluistaan huolimatta, kun kuitenkin syö lihaa ja raksuja, mutta mites on?
Advance-raksut
-kysyvä-
13751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.acanafin.com
acanassa kanapitoisuus 60%...
saa tilattua vaikka suoraan kotiovelle.
acana sisältää proteiineja ja aminohappoja, jotka ovat peräisin kanajauhosta, tuoreesta kanasta ja lohesta. ihan kiva joo, paitsi jos sattuu omistamaan kissan, joka on allerginen sekä kanalle että kalalle, jolloin se on vähän vähemmän kiva.
sinänsä mua hieman ihmetyttää tuo esim. Saen hehkutus acanasta ylivoimaisesti parhaana kissanruokana. täysin terveelle aikuiselle kissalle se saattaa sopiakin, mutta kun tuoteperheeseen kuuluu vain yksi vaihtoehto, niin se ei tarjoa kovin monille ratkaisua ruokintapulmiin. sitäpaitsi kovin monet kissat eivät taida tosta acanasta edes pitää.
tämä meidän tapaus on viimeisen vuoden ajan popsinut royal caninia. ensimmäisenä listassa tulee kasvivalkuaistiivisteet, kasviperäiset tuotteet ja mineraalit. raakavalkuaista on 25,5% ja raakarasvaa 20%. nam.
ja kissa on siis lihansyöjä.. niin joo. ihan älyttömän monet eläimet ovat allergisia. olkaa vaan onnellisia, jos ei ole omalle kohdalle sattunut.
ei kukaan ole sitä lääkeruokana mainostanutkaan!
jos kissasi on allerginen jollekin, älä syötä sellaista ruokaa! acana ei taatusti ole ainoa ruoka, joka ei sovi sinun kissasi ruokavalioon!
mitä sinä oikein ihmettelitkään? vai harmittaa vaan esim sae..? :D
ei ole laadukasta. Muistaakseni sisältö on pääasiassa kasviperäistä ja lihaa on aivan liian vähän. Meillä jo kilon näytepussi aiheutti ripulin.
Acanaa ei tosiaan löydy eläinkaupasta, vaan sitä saa ostettua suoraan jälleenmyyjiltä tai tilattua postiin tai kotiovelle.
Tuo ruokavalio ei kuulosta ihan toivottomalta, kun kissa kuitenkin syö edes vähän lihaa ja raksuja. Kissalle voisi kokeilla myös lihaisia märkäruokia ruokavalion monipuolistamiseksi, jos ne kelpaavat. Jos lihaa on yli puolet koko ruokavaliosta, anna lisäksi Pirskattia.
Voi harmi, kun tuo Advance näyttää kelpaavan meidän neidille niin hienosti. Mitään vatsaoireita ei ole ollut. No, kohta on edellinen pussi loppupuolella ja joka tapauksessa koitan aina jotain uutta merkkiä / makua, ettei totu vain yhteen. Tarvii jättää Advancet sitten väliin. Märkäruuista oon kokeillut monenlaisia, jokainen on mennyt koskemattomana roskiin - turhauttavaa. Lihaa on ehkä kolmannes ruokavaliosta, loput raksuja (kahta eri) ja toisinaan hyla-kermaa (joka sekin kai lasketaan enemmän ruuaksi kuin juomaksi?).
Kävin Acanan sivuilla, ja näyttää siltä, että postimyynti olis ainoo järkevä vaihtoehto kun ei noita jälleenmyyjiä kauheesti täällä ollut. Tuntuu jotenkin hankalalta, kun ensin pitäis ottaa näytepusseja ja sitten taas tilata uusiks...
Mitä hankalaa nettitilauksessa voi olla? Itselläni on vajaan viikon ollut löytökissa, jonka hain eläinsuojeluyhdistykseltä. Tilasin 100 g: pusseja kokeeksi ja maksoin ne viitesiirrolla saman tien. Nyt vain odottelen niitä saapuvaksi.
Kissaa hakiessani eläintenhoitaja sanoi, että lähikaupan kuivaruoka ei ole kissalle hyväksi suuren viljapitoisuutensa vuoksi. Kissahan on lihansyöjä. Mitä proteiinipitoisempaa ruoka on, sen vähemmän kissa sitä syö, joten ei kunnollinen ruoka ainakaan kalliimmaksi tule. Ei ne kissat heti huonoa ruokaansa oirehdi ja toki niille maistuu monenlainen kuivaruoka niihin totuttuaan. Eläinlääkärikuluissakin varmaan säästää.
Meillä itsellä äärettömän nirso kisu, mutta eläin-
kaupan royal canin naksuista on löytynyt jo muutama
maistuva vaihtoehto.Kysäise eläinkaupasta jos saisit
näytepusseja kokeiluun niin voisi löytyä jotain tei-
dänkin kisulle kelpaavaa, näin meille kävi.Tosin ne
raksut eivät ole kalleimmasta päästä, 400g:n pussi maksaa jotain neljän euron paikkeilla.
Meillä maistuu niistä parhaiten sensible 33.
No, lähikaupan kuivaruuasta ei Advancessa ole kyse, vaan kyseistä tuotetta myydään eläinkaupoissa. Lisäksi tuotteessa ei ole viljaa, vaan lihan lisäksi riisiä ja maissia, jotka eivät ainakaan tämän palstan perusteella ole samalla tavalla allergisoivia, vaan niitä nimenomaan käytetään ns. laadukkaissa tuotteissa. Lisäksi meidän nirsolle neidille ei todellakaan maistu "monenlainen kuivaruoka", katsoo (=haistelee) sen verran tarkkaan mitä suuhunsa pistää.
Juu, meillä on jo kokeiltu useita Royal Canin -merkkisiä raksuja. Kaikki ovat kelvanneet, kuten jo sanoinkin niin toiset huonommin ja toiset paremmin. Osa erittäinkin hyvin (tällä hetkellä on menossa Oral Sensitive 30, sitä ennen muistaakseni just toi Sensible 33). Muistelen vaan, että noikaan raksut ei ole suuria kehuja tällä palstalla saaneet, ja valmistusainelista näyttää aika lailla samalta kuin noissa Advanceissakin.
riisi ja maissikin. tosin vähemmän allergisoivia, kuin esim. vehnä. pidä kuitenkin huoli, ettei niitäkään ole koko pussin täydeltä, koska kissanruokaa nekään ei ole, vaan "pakollisia" täyte/massa/kiinnitys jotain aineita :)
olin epätäsmällinen. Tiedän kyllä, että ovat viljaa vaikkeivät kotimaista. Hassusti vaan sitä on tottunut kutsumaan "viljaksi" vain noita suomalaispeltojen tuotteita. Mitä olen noita eläinkaupan raksupussien kylkiä lueskellut, on niissä kuitenkin aina ekaksi mainittu joku liharaaka-aine (tavallisen kaupan raksuissa usein viljatuote).
kylkitekstit hämäävät niin, että itse ruoka sisältää eniten viljaa, vaikka alkaisikin lihalla. viljaa on siis montaa eri sorttia ja yhteenlaskettu viljamäärä onkin varsin suuri.
Lihapitoisuus on ihan arvoitus noissa RC-raksuissa. Epäilisin, että ei ole korkea, kun eivät sitä mainosta. Myös magnesiummäärät ylittävät monissa 0.08 %, mikä voi aiheuttaa virtsakiviä.