Näin ilmoituksen, jossa haetaan kassaosastolle osastovastaavaa suureen urheiluliikkeeseen. Mitäköhän siis kassaosaston osastovastuu pitää sisällään? Muut osastot ymmärrän, mutta kassa..Minkäköhän verran palkkatoiveeksi kannattaa neljännen vuoden myyjän/liikunnanohjaajan laittaa? Kiitti etukäteen! :)
Kassaosaston osastovastaava
5
2940
Vastaukset
- vissiin
tekevät työvuorolistoja vastaavat kokonaisuudessaan kassojen toimivuudesta, muuta en tiedä..
- joka liikkeessä omanlaisensa
Itse olen kassaosaston päällikkö ja minulle kuuluu aikalailla eri tehtäviä. Työvuorolistat, kehityskeskustelut, myynti, erääntyneiden laskujen perintä, avustava kirjanpito, rahaliikenteen hoito, liikkeen avaaminen ja sulkeminen (jaetaan tietysti vuorot muiden osastopäälliköiden kanssa), uusien kassojen kouluttaminen, rekrytointi, toimistotöitä, rahastusta kassalla, kassaerojen selvittelyä, laskutusta ym ym, eli työnkuva on TODELLA laaja!! Palkkatoive on tietty työnkuvasta riippuvainen, mutta jos Stadiumille haet, niin sanoisin että 1800-2000e..
p.s en ole itse stadiumilla töissä!- siulle
kyseessä ei ole stadium.. :)
- koulutus
siulle kirjoitti:
kyseessä ei ole stadium.. :)
yleensä noihin tehtäviin vaaditaan? onko mahdollista nousta osastopäälliköksi, jos ei ole merkonomi/tradenomi? myyjän kokemuksella siis..
- ilman koulutustakin
koulutus kirjoitti:
yleensä noihin tehtäviin vaaditaan? onko mahdollista nousta osastopäälliköksi, jos ei ole merkonomi/tradenomi? myyjän kokemuksella siis..
Tarkoitan koulutuksella virallisia kaupan tutkintoja, kuten merkonomi tai tradenomi ym.
Peruskoulupohjallakin on mahdollista "nousta" vaikka kuinka vaativiin tehtäviin. Koulutus tietysti auttaa monessa asiassa, eikä tarvitse kaikkea opetella kantapään kautta. Koulutus säästää aikaa ja antaa valmiuksia oppia uutta nopeammin. Aikahan on rahaa liike-elämässä.
Kuten sanoin, ilman alan koulutustakin voi päästä eteenpäin, jos on innostunut ja kiinnostunut alasta. Työnantajat eivät aina edellytä virallisia tutkintoja. Työnantajat kouluttavat työntekijöitään usein omissa oppilaitoksissaan ja käyttävät hyväkseen esim. etäopetusta.
Erään suomalaisen kaupanalan yrityksen henkilöstömäärä vuonna 2004 oli 4510 ja koulutusjakauma oli seuraava: Korkeakoulututkinnon suorittaneita oli 1%, opistoasteen 13% ja loput 86% olivat peruskoulun tai vastaavan suorittaneita. 2004 sisäisiin koulutuksiin osallistui 1400 työntekijää. Koulutus jakaantui myynnin- johtamisen ja erikoisammattitutkintoihin.
Yritys kouluttaa myös merkonomin tutkintoon oppisopimuskoulutuksena, yrityksen oman oppilaitoksen ja Helsinki Business Collegen yhteistyönä.
Joten, vaikka sinulla ei olisi ammatillista peruskoulutusta mennessäsi työhön johonkin yritykseen, niin se ei ole este eikä haitta, vaan antaa mahdollisuuden kouluttautumiseen yhteistyössä työnantajan kanssa.
Tässä yksi esimerkki sinulle. Suomessa on paljon mahdollisuuksia ja hyviä työnantajia, jotka pitävät huolta omien työntekijöidensä kouluttautumisesta kaupan ammattilaiseksi.
Itse olen mennyt ko. yritykseen työhön ilman mitään kaupallista koulutusta. Nyt lähes 30-vuoden työrupeaman jälkeen olen jäämässä "putkeen" ja tänä aikana olen opiskellut työn ohessa itsenäisesti, ilman työnantajan apua,kauppateknikon-, laskentamerkonomin- ja tradenomin tutkinnot. Työnantajan oppilaitoksessa olen osallistunut tavaratalon os.hoitajan koulutukseen. Päivittäinen työ opettaa tekijäänsä, mitä ei myöskään voi unohtaa.
Onnea ja menestystä sinulle työssäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350