Niin onnistuuko 6#9 kaiuttimien asennus avensikseen? Siellä kun on ne takaluukun saranaputket vai mitä nyt onkaan niin siinä just hattuhyllyn alla eli onko kukaan asentanut? Auto on sedan mallinen -99.
Kaiuttimet
6
1161
Vastaukset
Katos tuolta:
http://www.minunauto.com/index.php?page=showcar&id=5439
Korotusrenkaat vaatii ja vähän kekseliäsyyttä, eli yhdessä kuvassa näkyy takaluukun puolelta asennus ja puukapula, jolla olen suurentanut poikittaistankojen väliä magneetteihin.
PS. Hattuhylly on umpipeltiä, joten hiki tulee kun sinne reijät "kairaa".....on. Kiitos kuitenkin neuvosta. Oli hyvät linkit sulla. Tarkkaa työtä olet tehnyt. Laitoin kaiuttimet niin taakse hattuhyllyllä kuin vaan saa niin että ne eivät ota poikittaistankoihin kiinni.
samu1 kirjoitti:
on. Kiitos kuitenkin neuvosta. Oli hyvät linkit sulla. Tarkkaa työtä olet tehnyt. Laitoin kaiuttimet niin taakse hattuhyllyllä kuin vaan saa niin että ne eivät ota poikittaistankoihin kiinni.
...minkä merkkiset/malliset kauittmet laitoit?
Noi mun on jotkut JBL:n titaanikalvoiset, mutta tyyppiä en muista.
Kaikuttimien korkeuksissakin saattaa olla eroja.
Toi mun "kapula" on lähinna sellainen varmuusvara, että tangot ei ala resonoimaan, jos "luukuttaa".Tojo-Kölli kirjoitti:
...minkä merkkiset/malliset kauittmet laitoit?
Noi mun on jotkut JBL:n titaanikalvoiset, mutta tyyppiä en muista.
Kaikuttimien korkeuksissakin saattaa olla eroja.
Toi mun "kapula" on lähinna sellainen varmuusvara, että tangot ei ala resonoimaan, jos "luukuttaa".Pioneerin 6#9 malliset max 240w. Oli sen korkuiset että juuri ja juuri sopi. Mutta oli siinä kyllä työtä tehdä ne reiät hattuhyllylle.
- kantava rakenne
Eli jos hattuhyllyn alla oleva pelti on kantavaa rakennetta ja olet mennyt reijittämään sitä olet tehnyt autostasi laittoman. Ei mene katsastuksesta läpi! Onneksi katsastusmiehet eivät sitä todennäköisesti äly tai puutu koko asiaan.
kantava rakenne kirjoitti:
Eli jos hattuhyllyn alla oleva pelti on kantavaa rakennetta ja olet mennyt reijittämään sitä olet tehnyt autostasi laittoman. Ei mene katsastuksesta läpi! Onneksi katsastusmiehet eivät sitä todennäköisesti äly tai puutu koko asiaan.
...sen saisi selville? (Onko kantava rakenne, vai ei)
Minulle sama. tollanen ohut pelti kun reijitetään ja siihen isketään vahva kaiutin ja jäykkä korokerengas, korin jäykkyys ei ainakaan käytännössä heikkene.
Ymmärrän kyllä juridisen pointtisi.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3544773Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1304191Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,2132545Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1012279Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv41859Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.431779Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h11706Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71469- 311356
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii521331
