Astra 1.6 8-venttilisellä moottorilla, mikä on jakohihnan vaihtovälin ja mikä huoltovälin pituus?
Astra 1.6 huoltoasiaa
Tietoa vailla
245062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nyt tulee pahasti ulkomuistista mutta suurinpiirtein:
15000km öljyt suodatin
30000km Ilmansuodatin, polttoaineensuodatin, sytytystulpat
60000km jakohihna
2 vuoden välein jarruneste ja jäähdytinneste
8-venttiilisellä jakohihnan vaihtoväli ei ole 60.000, vaan pidempi. Huoltokirja sen kertoo ja merkkihuoltoon voi soittaa.
käsitys minullakin oli, että olisi 8-venttiilisellä 120tkm tuo hihnan vaihtoväli. Ja 60 sitten sillä 16v.
Minun Astrani huoltokirjassa on ihan lisäsivu missä kerrotaan jakohihnan vaihtovälin lyhennetyn 60000 kilometriin mutta ei mainita mitään minkä tyyppisessä koneessa, eli siis kaikissa. Samaten Alfamerin manuaalista löytyy 60000km, sen suurempia huoltojaksoja ko. teos ei tunne millekään koneelle. Alunperin kai ecotecin jakohihnakin oli speksattu 120000km ikäiseksi mutta muutaman sattuneen syyn jälkeen jaksoa on hiukan kutistettu sittemmin.
Totuus kyllä on että 8-venttiilinen ei ole niin herkkä jakohihnastaan mutta eivät kai ne Opelilla halunneet ottaa riskejä.
Sitkeä huhu väittää hihnankiristimellä varustetun 8-venttiilisen olevan jo kilahtavaa mallia, vesipumpulla kiristettävät ovat vapaastipyöriviä, tiedä sitten pitääkö paikkansa. Eli ehkä ei kannata ottaa riskiä, itse tehtynä GM:n osilla ko. remontille kuitenkin tulee hintaa vain n. 100€ eli 0,00167€/km....
No niin, huoltokirjan välistä siis löytyy tarra joka on liimattu viimeiselle sivulle ja siinä sanotaan:
Huom! Tärkeä muutos huolto-ohjelmassa
Tee seuraavat muutokset ao. tarkastusten kuponkeihin ja työluetteloihin
Hammashihna mallivuodesta 91 (Tunnus M valmistenumerossa)
Uutta: Hammashihnan vaihto joka 4. vuosi/60000km
- kaikki bensiinimoottorilla varustetut mallit
- kaikki 17D/17DR -dieselmallit mallivuodesta 91,
- automaattisella jakohihnan kiristimellä tai sitä ilman olevat mallit
Tähän asti ohjelmassa 4v/60000km välein ollut työvaihe: "Jakohihnan tarkastus ja säätö" jää pois.
---
Valitettavasti tarrassa ei ole minkäänlaista päiväystä josta voisi päätellä kauanko ko. järjestely on ollut voimassa mutta minä ainakin uskon sitä. Samanlaisia kilometrilukemia löytyi Alfamerin manuaalista. Jostain kumman syystä jakohihnaa käsittelevä luku oli täynnä rasvaisia sormenjälkiä.
"Sitkeä huhu väittää hihnankiristimellä varustetun 8-venttiilisen olevan jo kilahtavaa mallia, vesipumpulla kiristettävät ovat vapaastipyöriviä "
Mitä kilahtava tarkoittaa ?
Minulla on Astra G -99 1.6 16v (ilmastointilaitteella var.) Onko tämä siis ns. kilahtavaa mallia ?
Suomeksi: kilahtava=venttiilit osuvat mäntiin hihnan katketessa. Johtaa yleensä melko suureen moottorivaurioon. Vähintään puolet venttiileistä yleensä solmussa, koloja männissä, keinuvivut ei tykkää, kansi voi haljeta tai taipua jne...Saattaapi tulla suuruusluokkaa 1000-3000 euron korjauskustannukset. Harvemmin alle tonnin selviää.
Pari seikkaa,
turhia kuluja kannatta aina välttää,
vaikka olisivat vain "0,00167€/km".
Minulle tuo 100 € on päivän nettopalkka ja lisäksi voisin muistuttaa että ei se kaikkien vaihtama hihna kestä tuota uutta 120 000 km määrää.
Ammattitaito, esim. hihnan oikea kireys on hyvin tärkeä.
Katso kuinka kylmänä talvella käy,
on niin löysä että puolet nokka-akselin hammapyörällä olevasta on hampaiden päällä,
vain pieni osa on siellä missä kuulukin.
Katso kuinka kireällä on kuumana,
esim. vesipumpun laakerit vioittuvat helpolla.
Kyllä niitä omavaihtoja on usein hajonnut je ensimmäisen 10 000 km ajon aikana.
Autossa vesipumppu hajoaa noin 60-80tkm kohdalla. Katkaisee jakohihnan. Remontin hinta noin 4000 euroa. Yleensä hihna katkeaa vesipumpun leikatessa kiinni.
Astrassa on automaattikiristin joka pitää vääntää vesipumpulla niin että viisari osoittaa hahloon. Rehellisyyden nimissä on tunnustettava että en luota itseeni ihan niin paljoa että jättäisin sen tarkastamatta, ajattelin vilkaista kiristimen viisarin osoittavan edes hehtaarilleen oikein vaikkapa kymppitonnin välein. Se ei ole enää ihan niin iso homma.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000740&posting=22000000018145195
onko tuossa automaattikiristin,
en ole kuullutkaan,
tosin en ole kaikkea muutakaan kuullut.
Kyllä siinä on "automaattikiristin". Se on sellainen kiristinrulla (maksaa n. 40€).
Kyllä näin on ollut jo pitkään. Saattaapi kestää kauemminkin, mutta vaihto merkkiliikkessäkin maksaa alle satasen töineen, niin ei kannata leikkiä. Itsellä mottina C16SE, joka on Autodatan mukaan vapaastipyörivä, eli hihnan katketessa ei ole venttiilit solmussa (en silti rupea testaamaan). Opel-foorumilla joku oli kysellyt asiaa Opel-asentajalta, joka oli vahvistanut tiedon. C14SE kuulemma kilahtaa 8-venttiilisistä, muut ilmeisesti ei, mutta älkää kokeilko tai jos kokeilette, niin omalla vastuulla!
Tuo 100€ ei varmaan sisällä vesipumpun ja kiristimen uusimista jotka minä tein samalla kun se nyt sattui auki olemaan. Pelkkä jakohihnahan maksaa 20€ ja sen vaihto on puolet pienempi työ.
Kyllä, näin on. Vesipumppu ja kiristin ei kuulu hintaan. Kovasti väittävät Opel-foorumilla, että vesipumppu kyllä kestäisi 8-venttiilisessä 120 000 km...mutta enpä tiedä.Tuossa noita säästöhuoltoja Opeliin.
http://www.opel.fi/content_data/GME/019/FI/fi/GBPFI/pdf/huoltopaketit.pdf
Nimenomaan vesipumppu on yleensä se, joka aiheuttaa hihnavaurion. Se kannattaa aika vaihtaa samalla 60.000 kohdalla. Se ei välttämättä kestä sinne 120.000 viivalle, kun on taas hihnanvaihto! Ainakin asentaja sanoi yleensä vesipumppuvaurion olevan hihnan katkeamisen syy. Tai sitten ohjainrullan laakeri leikkaa kiinni. Nekin pitää vaihtaa. Ei hihna itsekseen katkea, jos on oikein asennettu. Katkeamisen aiheuttaa vesipumppu tai ohjairullien kiinnileikkaantuminen ym.
Kyllä, näin itsekkin olen ymmärtänyt. Monesti vanhemmissa Opeleissa kulunut kampiakselin hihnapyörä saattaa rispaannuttaa remmin melko nopeasti, joten hihnapyörän kuntoa tulee seurata. Eikä se vesipumppukaan kallis ole (merkkiliikkeessä vissiin 40-50 euroa).
8-venttiilinen 195 €, tässä on osiakin.
http://www.muuralanautohuolto.fi/MuuralaOpelTarjous_0106_2.pdf
----------------------------
LUEPPA TARKKAAN, "mutta vaihto merkkiliikkessäkin maksaa alle satasen töineen, niin ei kannata leikkiä"
Mutta tuo hinta on peläkkä vaihtotyö.
Siihen ei kuuku hihnakaan.
http://www.opel.fi/content_data/GME/019/FI/fi/GBPFI/pdf/huoltopaketit.pdf
1998-2000 Astra G saa 107 €, mutta huomaa,
se on pelkkä vaihtotyö, ei osia ei hihnaakaan.
--------------------------
16-venttiiliset moottorit: Jakohihna, kiristysrullat ja vesipumppu.
JA hibta on 290 €.
Kyllä siihen hihna kuuluu.
http://www.opel.fi/content_data/GME/019/FI/fi/GBPFI/pdf/huoltopaketit.pdf
Lueppas kohta 6. 8-venttiiliset moottorit: Jakohihna.
Hinnalla alle satasen tarkoitin omaa Astraa (vm. 94). Ja Astra G:tä tarjous koskee vain vuosimalliin 2000 asti (jollain oli 2003 Astra). 8-venttiilisestä oli puhetta, joten en sotkenut 16-venttiilisiä mukaan.
Pystyykö noista moottorityypeistä antaan jonkun yksinkertaistuksen? Eli onko F-mallin 8 venttiiliset ei kilahtavia ja G-mallin 8 venttiiliset kilahtaa?
Kysyin viime vuoden puolella eräästä merkkiliikkeestä jakohihnan vaihtoväliä samanmoiseen v 1999 astraani ja huoltopäällikkö kertoi sen olevan 120 tkm.
Nyt vähän ihmetyttää että kuinka asia todellisuudessa onkaan. Nykyisellä hihnalla ja vesipumpulla on vedetty nyt yli 80 tkm.
Nämä minun kertomat lukemat koskivat 8-venttiilistä X16SZ-moottoria vuodelta 1995. Eikä sitä tiedä vaikka nykyään huoltokirjoihin liimattaisiin uusi tarra sen edellisen päälle periaatteella "Kestääpäs."
Vuosimallista -03 on siis kyse.
Jakohihnan vaihtoväli on edelleen 60 000km/4v. Yleinen huoltoväli lienee olla 30 000/1v (vuodesta 2002lähtien). Sitä ennen oli 15 000/1v. Eikös tuon ikäisessä autossa pitäisi olla huoltovälinäyttö? Onkos sulla siellä long life-öljyt? Itse en kuitenkaan sitä 30 000 km ajelisi samoilla öljyillä...vaikka sekin nykyään onnistuu. Huoltoväli varmaan lukee myös ohjekirjassa?