KUMMALLISTAKO?

Tässä jo muutamina kesinä ,niin ja miksei talvenakkin, oon kummastellu pientä jutskaa, näin kun tääl merenrannal asustelen, niin ,niin..MIKÄ kumma se täs kosteudessa on vikana, kun kaik mun vaatteet käyvä hiton pieneks..ONKO tetil rannal asujil tälläst tapahtun??? KUMMALLISTA???..Vaiko joku mennikäinen ilkikurisuuttaanko vaihtelee miun vaattei ja pali pienemix..??KUMMALLISTA kertakaikkiaan..!!!!!
8512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Me ollaan myöskin ystävättärien kans tultu siihen tulokseen että nämä nykyajan pesuaineet jotenkin kutistelee vaatteet,vai johtuukohan se liian tehokkaasta linkoomisesta olipa niin tai näin tuskin johtunee äärettömän vähäisestä ylen syömisestä.

Äänestä

kostea meri-ilma kutistaa vaatteet, jopa täällä Savossa! :))

Äänestä
  • Näin ei käy kesällä! Mutta odottakaa kun talvi tulee ;)) On se kumma juttu kun laittaa nahkaisen ajopuvun syksyllä kaapiin niin eikö se ole kevääseen mennessä taas kutistunut ;)) Olen tullut siihen tulokseen että minun vaatekaapissa vallitsee joku ihmeellinen ilman paineen ja kosteus ;))

    Äänestä

  • totuus org kirjoitti:

    Näin ei käy kesällä! Mutta odottakaa kun talvi tulee ;)) On se kumma juttu kun laittaa nahkaisen ajopuvun syksyllä kaapiin niin eikö se ole kevääseen mennessä taas kutistunut ;)) Olen tullut siihen tulokseen että minun vaatekaapissa vallitsee joku ihmeellinen ilman paineen ja kosteus ;))

    Mie kyl sanon sen ääneen, mitä kukaan ei uskalla sanoo...Ollaankohan me raskaana??!!

    Äänestä

  • väsky kirjoitti:

    Mie kyl sanon sen ääneen, mitä kukaan ei uskalla sanoo...Ollaankohan me raskaana??!!

    Se raskaus miun kohal vast oiskii kummallista, mut ois voint ol kyl mahollist muutamia vuosia sitten, ja kymmenniäkiloja..kyl se tämä meri ilma..kaiketi??

    Äänestä

  • vai ,et ihan teitil asti sinne savoo se merilma liitelee..On se kummallista??

    Äänestä

Vaihda pesuaine merkkiä, niin vaatteetkin suurenee.
Saippuan kanssa on syytä olla tarkkana, onko
sillä suurentava / pienentävä vaikutus,
pestävään alueeseen.

Äänestä
  • Juu oot kyl oikeas mitä pesee, mut ku saiski pienentävää pesuainetta tai jotain tököttiä tähän ruhoonsa, niin kyl ne vaatteetkin kait pääl mahtuva..!!Siin oiski hyvä keksintö, ku vaan suihkuttelet ja paino putoo muutamil numeroil..Mä tilaisin moista ainet kyl het pari rekallista..!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummasteliako kirjoitti:

Tässä jo muutamina kesinä ,niin ja miksei talvenakkin, oon kummastellu pientä jutskaa, näin kun tääl merenrannal asustelen, niin ,niin..MIKÄ kumma se täs kosteudessa on vikana, kun kaik mun vaatteet käyvä hiton pieneks..ONKO tetil rannal asujil tälläst tapahtun??? KUMMALLISTA???..Vaiko joku mennikäinen ilkikurisuuttaanko vaihtelee miun vaattei ja pali pienemix..??KUMMALLISTA kertakaikkiaan..!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu