Piirrän OKT:n rak. lupa kuvia autocadillä. Löytyykö netistä jostain valmiita malleja josta vain muokkais itselle sopivan ??
Onko missään myynnissä cad malli pohjia ??
Onko missään myynnissä cad malli pohjia ??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
olen käyttänyt acadia töissäni jo 5 vuoden ajan mutta en ole törmännyt valmispohjiin yms. materiaaliin netissä.
Ovet ja ikkunat yms. sälän löydät ko. valmistajien sivuilta, mutta niidenkin symboleiden tarkkuus on rak-kupa-käyttöön aivan liian suuri.
En oikein näe muuta vaihtoehtoa sinulle kuin raa'an työn - mars mars piirtämään. Seuraavan talon piirtäminen käykin sitten sutjakammin kun on jo yksi mallitiedosto jota hyödyntää.
Jos asia todella kiinnostaa niin ota yhteys Rakennustieto-säätiöön, heillä saattaisi olla valmiita CAD_pohjia tms.
Minulla olisi noin 1200 pientaloa AutoCAD-muodossa.
Tosin kun omaani tein, en käyttänyt noista hyväksi ainuttakaan. Ei tullut mieleenkään nyt kun jälkeenpäin ajattelee. Eikä tulisi jatkossakaan.
Peruskamaa pienimuotoisessa rakennussuunnittelussa ovat ikkuna- ja ovisybolit, pytyt, lavuaarit, hanat ja villasymboli. Helppo eri kokoisten tekstien saatavuus ja mitoitukselle yksi toimiva mitoitustyyli.
Aloitus oli sitten provo. Toisten töitä ei myydä eikä luovuteta tekijänoikeussyistä.
Muutamme jouluksi 2002 uuteen kotiin, pitkästä tavarasta tehty.
Olen itse piirrättänyt kuvat, talo muistuttaa hyvin pitkälle Lapplin Metsopirtti 195:sta. Saat kuvat sähköpostilla jos haluat. Piirtäjä on antanut luvan kuvien eteenpäin luovuttamiseen.