IL 25.7.06 "...Rikosilmoitus kirjoitettiin molemmille. Liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä rattijuopumuksesta ja ajo-oikeudetta ajosta seurannee poliisin mukaan vain sakkoja...."
Joojoo ihan varmaan sakkoja vaan...
Joojoo ihan varmaan sakkoja vaan...
Vastaukset 9
Vanhimmat
tai ajokieltohan tuossa tietysti jää mainitsematta, mutta jos ei aiempaa rekisteriä ole niin tuskinpa ehdollisen puolelle vielä mennään.
Eli sakot ajokielto, läpihuutojuttu.
Ne rattijuopumukset ovat törkeitä ja niistä tulee ehdonalaista.
välttämättä tule. Saattaa julkimo taas selvitä vain sakoilla.
se vankeusrangaistus tulee, mutta se on ehdollinen.
Se poliisi itse joka tutkii juttua on sanonut tyttöjen selviävän sakoilla, koska itse ovat soittaneet poliisit paikalle, puhuneet totta heille, myöntäneet syyllisyytensä ja kun kummallakaan ei ole aiempia tuomioita. Joten älä jaksa.
ei ole tähänkään asti rangaistuksista päättänyt eikä päätä nytkään. Joillain tuntuu olevan pinttynyt käsitys että törkyratista selviäisi sakoilla. Juttuun täytyisi liittyä jotain täysin poikkeuksellista että sakoilla selviäisi, esim. kyseessä olisi alaikäinen mopoilija tms. En edes usko että poliisi olisi niin tyhmä että lähtisi julkisuudessa ennakoimaan jonkun tuomiota. Se ei kuulu poliisille, eikä heillä ole minkäänlaisia edellytyksiä asiaa edes arvioida.
Ei ole mun vika mutta Limingan poliisi oli antanut tällaisen lausunnon molempiin iltapäivälehtiin.
tähtönen on, pitäiskö muka tuntea.
Älkää tietämättömät alkako väittämään, ite ajoin ensimmäisen törkeän rattini 18 vuotiaana, eli täysi-ikäisenä ja selvisin sakoilla 70pväsakkoo * 6 € = 420€ ja ajokieltoa 6kk. Ei minkäänlaista vankeutta. PELKÄT SAKOT!