Kokemuksia Bora Boralta?

BBA

Onko jollain kokemuksia Bora Boralta? Hintataso? Kannattaako ottaa hotellissa täysihoito vai onko saarella esim. kojuja tai pikkubaareja?

5

8105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turisti 3. polvessa

      kokemusta mutta syön vaikka hatullisen jos ei saarella ole kojuja ja pikkubaareja. Se on jämtti juttu. Minusta Bora Bora on hieno paikka siinä missä muutkine, ei sen ihmeellisempi kuin mikään muukaan tyynen puolen kohteista.

    • monta saarta takana

      hintataso on kova, ravintoloista iso osa "hienompia" = kalliimpia, päät 20-30USD.

      muutamia kojuja ja pikaruokaloita löytyy, raaka-kala limessä marinoituna on edullista.

      eniten nuorempaa vilskettä näkyi ruokakaupassa, tuoretta patonkia saa edullisesti. olut kojuissa samanhintaista kuin hkin keskustan yökerhoissa.

      eräskin pariskunta tavattiin, jotka asuivat hienossa resortissa, mutta eivät olleet ottaneet edes aamupalaa. hinta kai ratkaisi heilläkin.

      sinuna menisin muualle. lomalla on tylsää laskea joka lanttia. boralle sitten kun voi asua resortissa ja lisäillä altaalta juomat ja muut huoneen laskuun, joka ei loman päätyttyä hätkäytä.

    • käynyt

      http://www.pearlresorts.com/bora/main.asp

      Rantauduimme hotellin laituriin, ostimme joitakin postimerkkejä ja postitimme joitakin kortteja. Hintataso ei houkutellut viipymään paikassa ja availemaan kukkaroa juuri enempää.

      Lensimme (2 henkeä) Tahitilta Raiatealle, mistä saimme allemme 32-jalkaisen Moorings-vuokraamon purjeveneen. Kipparin palkkauksesta ja vuokraamon suomalaiselta edustajalta etukäteen tilatusta muonituspaketista tuli kustannuksia veneen vuokran lisäksi. Meidän gastien tehtäviin kuului ruuanlaitto itsellemme ja samalla kipparinkin muonittaminen.

      Purjehdimme viikon ajan Raiatean, Tahaan ja Bora Boran vesillä. Bora Boralla 3 yötä. Luonnollisesti olisimme voineet purjehtia heti alkajaisiksi sinne ja viettää siellä koko viikon samaan rahaan.

      Pari ateriaa rantaravintoloissa. Tahaan Marina Iti jäi mieleen erinomaisen ruokansa johdosta, eikä paikka ollut mahdottoman kalliskaan.

      En ole laskenut, mutta kuvittelen purjeveneen kipparin muonituksen tulleen paljon halvemmaksi kuin hotellissa (resort) asuminen ja syöminen Bora Boralla.

      Linkin takaa löytyvällä sivustolla on hinnasto (otsikko "Rates").

      Tahitin pääsaarella hotelliasuminen oli paljonkin halvempaa kuin Bora Boralla. Eri asia on, voiko sitäkään sitten sanoa halvaksi.

    • Asuin Temanuata Village-nimisessä bungalow-kylässä, aivan meren rannalla, aika edullisesti. Huoneessa tosin oli vain jääkaappi ja oma vedenkeitin, ei keittomahdollisuuksia. Puutarhassa oli ravintola. Kaupan hintatasoa en pitänyt kalliina, mutta näkisitpä sen veden meressä: uskomattoman kirkasta, kristallista, turkoosia, syvänsinistä...
      Ihanaa!!

      Blizz

    • Johanpalola

      Papeeten lentokentällä lentoa bora boralle odotellessa.. Yöpaikkana juurikin temanuata bungalow. Viimeiset 4 yötä olin 14€/yö mooreassa pension motu iti -majapaikassa. Helsingin hintataso tuntui moorealla olevan, joskin olut on halvempi. 3-4€ olut. Pizza oli 15€. Skootteri 46€/vrk. Näin maaliskuun alussa täällä on satanu jatkuvasti nämä 4 päivää mutta tänään aurinko tuli esille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1339
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1105
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      965
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      933
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      765
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      749
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      746
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      735
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      676
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      655
    Aihe