Kokemuksia Bora Boralta?

BBA

Onko jollain kokemuksia Bora Boralta? Hintataso? Kannattaako ottaa hotellissa täysihoito vai onko saarella esim. kojuja tai pikkubaareja?

5

7298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turisti 3. polvessa

      kokemusta mutta syön vaikka hatullisen jos ei saarella ole kojuja ja pikkubaareja. Se on jämtti juttu. Minusta Bora Bora on hieno paikka siinä missä muutkine, ei sen ihmeellisempi kuin mikään muukaan tyynen puolen kohteista.

    • monta saarta takana

      hintataso on kova, ravintoloista iso osa "hienompia" = kalliimpia, päät 20-30USD.

      muutamia kojuja ja pikaruokaloita löytyy, raaka-kala limessä marinoituna on edullista.

      eniten nuorempaa vilskettä näkyi ruokakaupassa, tuoretta patonkia saa edullisesti. olut kojuissa samanhintaista kuin hkin keskustan yökerhoissa.

      eräskin pariskunta tavattiin, jotka asuivat hienossa resortissa, mutta eivät olleet ottaneet edes aamupalaa. hinta kai ratkaisi heilläkin.

      sinuna menisin muualle. lomalla on tylsää laskea joka lanttia. boralle sitten kun voi asua resortissa ja lisäillä altaalta juomat ja muut huoneen laskuun, joka ei loman päätyttyä hätkäytä.

    • käynyt

      http://www.pearlresorts.com/bora/main.asp

      Rantauduimme hotellin laituriin, ostimme joitakin postimerkkejä ja postitimme joitakin kortteja. Hintataso ei houkutellut viipymään paikassa ja availemaan kukkaroa juuri enempää.

      Lensimme (2 henkeä) Tahitilta Raiatealle, mistä saimme allemme 32-jalkaisen Moorings-vuokraamon purjeveneen. Kipparin palkkauksesta ja vuokraamon suomalaiselta edustajalta etukäteen tilatusta muonituspaketista tuli kustannuksia veneen vuokran lisäksi. Meidän gastien tehtäviin kuului ruuanlaitto itsellemme ja samalla kipparinkin muonittaminen.

      Purjehdimme viikon ajan Raiatean, Tahaan ja Bora Boran vesillä. Bora Boralla 3 yötä. Luonnollisesti olisimme voineet purjehtia heti alkajaisiksi sinne ja viettää siellä koko viikon samaan rahaan.

      Pari ateriaa rantaravintoloissa. Tahaan Marina Iti jäi mieleen erinomaisen ruokansa johdosta, eikä paikka ollut mahdottoman kalliskaan.

      En ole laskenut, mutta kuvittelen purjeveneen kipparin muonituksen tulleen paljon halvemmaksi kuin hotellissa (resort) asuminen ja syöminen Bora Boralla.

      Linkin takaa löytyvällä sivustolla on hinnasto (otsikko "Rates").

      Tahitin pääsaarella hotelliasuminen oli paljonkin halvempaa kuin Bora Boralla. Eri asia on, voiko sitäkään sitten sanoa halvaksi.

    • Asuin Temanuata Village-nimisessä bungalow-kylässä, aivan meren rannalla, aika edullisesti. Huoneessa tosin oli vain jääkaappi ja oma vedenkeitin, ei keittomahdollisuuksia. Puutarhassa oli ravintola. Kaupan hintatasoa en pitänyt kalliina, mutta näkisitpä sen veden meressä: uskomattoman kirkasta, kristallista, turkoosia, syvänsinistä...
      Ihanaa!!

      Blizz

    • Johanpalola

      Papeeten lentokentällä lentoa bora boralle odotellessa.. Yöpaikkana juurikin temanuata bungalow. Viimeiset 4 yötä olin 14€/yö mooreassa pension motu iti -majapaikassa. Helsingin hintataso tuntui moorealla olevan, joskin olut on halvempi. 3-4€ olut. Pizza oli 15€. Skootteri 46€/vrk. Näin maaliskuun alussa täällä on satanu jatkuvasti nämä 4 päivää mutta tänään aurinko tuli esille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2842
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2502
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2309
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2284
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe