Hei!Haluaisin kuulla niiden henkilöiden mielipiteitä fluorin käytöstä,joiden lapset käyvät Steiner-koulua. Suurina annoksina saatuna fluoriahan pidetään myrkyllisenä aineena, entäpä sitten hammastahnat, hammashoidossa käytettävät fluoraus-aineet jotka kuitenkin edesauttavat terveen purukaluston pysyvyyttä? Jos mm.näistä asioista evää itsensä/lapsensa,entä fluorattu vesijohtovesi noin ruoanlaiton,juomisen tai hygienian kannalta?
Onko fluori myrkkyä?
6
979
Vastaukset
- skäribo
ei fluoria pitäisi antaa. 4-6 -vuotias voi jo hyvin käyttää fluorihammastahnaa riippuen siitä koska lapsi oppii olemaan nielemättä tahnaa.
Vesijohtovedessä on fluoria niin vähän, ettei siitä tarvitse olla huolissaan.- Kummastellen
Niinpä niin, yhdyn mielipiteeseesi. Sen vuoksi haluaisinkin tietää niiden vanhenpien mielipiteen ks.asiasta, miksi he kieltävät fluorituotteiden käytön lapsiltaan, mikseivät he halua lastensa käyttävän fluorituotteita? Kyseinen "myrkky" kuitenkin auttaa ehkäisemään yhdessä hampaiden harjauksen kera reikiintymistä..Onko pienempi paha, että lapsi käy säännöllisesti paikkauttamassa hampaitaan? Vesijohtovettäkin juodaan ja siinä peseydytään?!?
- täytyy...
sanoa, että kertaakaan en ole törmännyt steinerlaiseen, joka olisi pitänyt fluoria myrkkynä.
Oli ihan uusi ja outo juttu minulle.
Ihan normaalisti lapsemme ovat luokkineen käyneet hammastarkastuksissa ja kylläpä siellä on laitettu fluorilakka (vai mitä se mönjä nyt taas olikaan) ihan kaikkien hampaisiin, eikä edes opettajat ole pistäneet vastaan.
Xylitol -purkkaakin meillä mussutetaan paljon ja ikävä kyllä yhdellä lapsistamme on aivan liikaa reikiä ja reiänalkuja, vaikka aina yrittänyt/yritetty hoitaa hampaat hyvin.- PerheenisäHKI
Fluori on myrkyllisempää kuin lyijy !
Puoli tuubia hammastahnaa tappaa 12kg painavan lapsen.
Suomalaiset lääkärit ei tiedä mitään, ovat samanlaisia sinisilmäisiä pässejä kun suurin osa ihmisistä.
Avatkaa silmät, kaikki ei ole sitä miltä näyttää.
Aspartaami on sitten toinen juttu.
http://www.fluoridealert.org/ - olen...
PerheenisäHKI kirjoitti:
Fluori on myrkyllisempää kuin lyijy !
Puoli tuubia hammastahnaa tappaa 12kg painavan lapsen.
Suomalaiset lääkärit ei tiedä mitään, ovat samanlaisia sinisilmäisiä pässejä kun suurin osa ihmisistä.
Avatkaa silmät, kaikki ei ole sitä miltä näyttää.
Aspartaami on sitten toinen juttu.
http://www.fluoridealert.org/onneksi jo silmäni avannut, mutta tuo fluori oli uusi juttu. Kai sitä on tosiaan hampilääkärit liikaa aivopesseet, kun on noita reikiä ikävästi tullut itsellekin jo ala-astella :(
Tuossa linkissäsi oli vain yksi ongelma minulle. Olen käynyt peruskoulun ja siksi en tuota kyseistä tekstiä ymmärtänyt... - Hei haloo!!!
PerheenisäHKI kirjoitti:
Fluori on myrkyllisempää kuin lyijy !
Puoli tuubia hammastahnaa tappaa 12kg painavan lapsen.
Suomalaiset lääkärit ei tiedä mitään, ovat samanlaisia sinisilmäisiä pässejä kun suurin osa ihmisistä.
Avatkaa silmät, kaikki ei ole sitä miltä näyttää.
Aspartaami on sitten toinen juttu.
http://www.fluoridealert.org/Ei sitä hammastahnaa ole tarkoitus ahmia, saati syödä ollenkaan, oletteko miettineet onko lapselle mukavempaa mennä sinne hammaslääkäriin?Ettekö fluorinvastustajat juo ollenkaan hanasta tulevaa vettä?Kylvettekö te sitten vuohenmaidossa tms?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088