Tämä on jo kolmas kerta ku tänne kirjotan, nuista marsun hampaista ku niitä poskihampaita eilen lyhennettiin. Marsu on muuten ihan virkku ja normaalin olonen mutta EI PYSTY SYÖMÄÄN!! Kiehnää kyllä ruokakupilla ja kovasti nuuskii, koittaa jopa maistaakki mutta syyä ei voi :( siitä näkee et sillä on nälkä.. Miten mä saan sen tuskia lievitettyä? Ja miten mä saan sen syömään? Oon ihan paniikissa ku ei oo syöny viimeksi ku eilen ja tänään pari heinää.. Auttakaa ;( ell.lääkäri ei oikein osaa sanoa että mitä pitäs tehä.. sano vaan et jos ei ala syömään niin näytille, JUU toki vien mutta ois kuvitellu et jotain ohjeita ois voinu antaa.. Pitkä sepostus ja varmaan aika epäselvä mut jos joku osais etes vähän auttaa :(
Hätä!! :(
Auttakaa nyt joku :(
11619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aloita välittömästi pakkoruokinta ruiskulla, marsu ei kestä paastoa.
Täällä on hyvä keskustelu pakkoruokinnasta:
http://forum.marsut.net/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=1278&highlight=pakkoruokinta
Ja täällä keskustelua hammasongelmista:
http://forum.marsut.net/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=2606
Kannattaa lukaista nuo. Paljon tsemppiä sinne!
syötä sille kauravelliä, ettei kuolisi nälkään :)
just ruiskun kautta suuhun. Esimerkiksi sellain, että sekotat ruiskuun vettä, murskaat vähän pellettejä sekaan ja niined. kuulostaa kauheelle. O_O onnea siulle(Y) ja marsulles. kyllä te siitä selviitte!
..., marsu ei kestä syömättömyyttä yli kahdeksaa tuntia.
Maanantaina viimeksi ennen ell.lääkäriä on syöny kunnolla. Eilen tosiaan pari heinää, nyt se on möyriny tuolla heinien(kuiva) seassa niin ei oikein ota selvää syökö se niitä vai ei.. Nyt ruvetaan syöttään sille kauravelliä ja otan puhelun tuonne ell.lääkärille. Tietääkö joku kuin kauan neste pysyy kehossa kun ell.läkääri nesteytti sen maanantaina puol5 aikaan? (piikillä niskaan)
Tänään tulee taas varmaan lääkäri reissu, kuhan nyt vaan tervehtyis, on niin nuorikin vasta. 2,5 vuotias. Muuten on kyllä ihan pirtsakka, huutelee ruokaa ja möyhii kopissa. (Juoksemaan ei olla nyt päästetty ettei siihen mene vähäset energiat)
Marsu söi pienen omenasiivun ite :) :) "ohuen mutta omenan pitusen" :) nyt kokeillaan voikukan lehtee.. toivottavasti tämä nyt tästä rupiaa suttaantuun :)
hei mun marsulle kävi saman lailla mä en kyl ruiskuil syöttäny mutta se rupes ite syömää ku ekaks annoin sille omenaa ja kurkkuu ihan pikku palasina suuhun! sit se pikkuhiljaa alko testaamaan ite..mut se puri vaan tyhjään..ei hätää siitä se kohta syö jo ihan kunnolla!
Voi ihana ku löyty kohtalotoveri!! Luulin jo että oon ainut :( Kaun teillä meni että ruokailupalas normaaliksi? ja oliki suoliston kans sitte ongelmia? ´lähinnä sitä että tuliki ripulia kun rupes taas syömään oikein?
Kiitos :)
Anna vihannekset pitkinä suikaleina (raastat ne, tai vuolet omenankuorimella). Työnnät tarvittaessa vaikka marsun suuhun tarpeeksi pitkälle, niin marsu pystyy syömään niitä sitten poskihampaillaan. Heinää voi kokeilla samalla lailla, että työntää sitä suuhun valmiiksi, kun marsu ei kerran pysty etuhampailla noukkimaan ruokaa suuhunsa.
Niin pakkoruokit ruiskulla. Ruiskun voit hommata vaikka apteekista. Teet ohutta kauravelliä, sekaan murskaat pellettiä ja pehmeitä papanoita. Syömättömyys on todella vakavaa, marsu voi kuolla, jos se ei syö vuorokauteen!
Jos vika on purennassa, voit koittaa pehmentää ruoan soseeksi, jos vaikka sitä suostuisi syömään.
Marsu rupesi eilen syömään itse ihan hyvin :) Kurkkua meni läjäpäin ja vesimelonia :)
Kiits kaikille vastanneille !!