Tapasin taas ruotsinsuomalaisen joka oli vaihtanut suomenkielisen nimensä Ruotsin patentti- ja rekisterihallituksessa ruotsinkieliseksi.
-Eikö Ruotsin pitänyt olla suvaitsevainen valtio jossa ei syrjitä ihmisiä alkuperän vuoksi
-Eikö ruotsalaiset olekaan vapaamielisiä - paitsi sitten kun luovut identiteetistäsi ruotsalaisten hyväksi
Tämä ei ollut ensimmäinen tapaus. Minnevik -ex-Majala oli ihan naapurista lähtöisin. Äiti sanoikin,että eivät syrji sitten.
- Mitä syrjivätkö ruotsalaiset??!!!
Virallisen propagandan mukaan ruotsinkieliset eivät syrji muita niinkuin suomalaiset.
Mitenkä tässä nyt pitäisi ajatella kun lähellä on esimerkkejä jotka ovat virallisen tiedon vastaisia.
-Eikö Ruotsin pitänyt olla suvaitsevainen valtio jossa ei syrjitä ihmisiä alkuperän vuoksi
-Eikö ruotsalaiset olekaan vapaamielisiä - paitsi sitten kun luovut identiteetistäsi ruotsalaisten hyväksi
Tämä ei ollut ensimmäinen tapaus. Minnevik -ex-Majala oli ihan naapurista lähtöisin. Äiti sanoikin,että eivät syrji sitten.
- Mitä syrjivätkö ruotsalaiset??!!!
Virallisen propagandan mukaan ruotsinkieliset eivät syrji muita niinkuin suomalaiset.
Mitenkä tässä nyt pitäisi ajatella kun lähellä on esimerkkejä jotka ovat virallisen tiedon vastaisia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tiedæn puolestani ruotsalaisen, joka vaihtoi nimensa ukrainalaiseksi, kun sai selville oikeat sukujuurensa. Ehkæ ukrainalaiset ovatkin sitten suomalaisia rohkeampia.
Propagandansa mukaan Ruotsi on kuin entinen Neuvostoliitto maailman edistyksellisin maa jossa tasa-arvo ja ihmisoikeudet on maailman parhaat eikä ketään syrjitä
Todellisuus onkin sitten aivan muuta
Neuvostoliitossa venäläiset oli monella tavalla etuoikeutettu kansanosa
Samoin syntyperäiset ruotsalaiset Ruotsissa
Neuvostoliitto ei romahtanut venäläisten kapinointiin.Venäläisillä oli NL:ssa hyvä olla ja hehän kaipaavatkin takaisin Neuvostoliittoa ja Stalinia
Venäläisten sortamat ja riistämät kansat halusivat itsenäistyä ja NL romahti siihen
Saa nähdä nousevatko suomalaisetkin kapinaan Ruotsissa ja Ruotsikin romahtaa
Pohjoiskoreaa ei saa unohtaa tässä keskustelussa. Arvon juntit, älkää uskaltautuko tälle puolelle lahtea. Voi tulla mörkö vastaan.
Näyttäisi vähän siltä kun lukee noita juttuja. Selityksiä on monia tietenkin, millä henkilökohtainen välttämättömyys selitetään vapaaksi valinnaksi.
Ruotsalainen vaimoni vaihtoi nimensä omaani hyvin suomalaisperäiseen eikä ole 15-vuotisen avioliittomme aikana kuullut mistään syrjinnästä ennen tätä kirjoitusta. Syrjijät taitavat pikemminkin löytyä kirjoittajan omalta kyläkioskilta.
ruotsalaisen sukunimeni, Johansson, venäläisten sukulaisteni nimeksi. Muutin vain -noff-lopun -now ja minua ei enää syrjitä! Johanssoneja syrjitään mutta minua syrjitään vain suomessa. Siksipä esiinnynkin suomessa vaan Johanssonina ja sitten suomalaiset kunnioittavat minua. Kummallista, eikös?
Bengt
Minua syrjitään suomessa vaikka on ihan tavallinen suomalainen nimi, mutta syrjintä alkaa heti kun kuulevat, että tulen ruotsista. Tällä keskustelupalstalla syrjitään ruotsinsuomalaisia, vaikka ei edes nimi ole tiedossa. Täällä ruotsissa minua ei ole syrjinyt koskaan kukaan.
Teit kyllä oikein kun muutit nimesi - täytyyhän sitä saada olla rauhassa ainakin yhdessä maassa.
Koska aina joutuu tavaamaan nimensä puhelimessa. Minun sukunimeni sisältää ht-konsonantit peräkkäin, jotka ruotsalaiset aina kirjoittavat väärin päin, eivät varmaan vain ilkeydestään.
Miksi ei vaihtanut myös etunimeänsä?
Kiitos Herra, että en ole suomensuomalainen joka vihaa ruotsinsuomalaisia. Kiitos, että johdatit minut tänne ja saan elää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa. Auta myös suomensuomalaisia ymmärtämään toisia kansallisuuksia. Opeta heitä puhumaan ja kirjoittamaan ilman kiroilua ja viinaa. Poista heidän rasiminsa ja vihansa ruotsalaisia kohtaan.
AMEN