Ollaan mietitty eri maa vaihtoehtoja ja ajateltu joko Etelä-Afrikkaa tai Kolumbiaa. Kokemuksia toivoisin näistä maista adoptoineilta. Meillä on toiveena mahdollisimman pieni vauva. Sukupuolta ei varmaan saisi toivoa...ja lapsen tultua sen merkitys häviää, mutta ajatuksena on ollut tyttö. Kummasta näistä maista voisi todennäköisemmin tulla tyttöjä? Meillä on jo ennestään 3 lasta, joten aika moni maa karsiutuu sen takia jo pois. Vinoilijat voivat jättää vastaamatta.
Mikä maa?
Olli34
7722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyl afrikkalaiset ois syytä jättää ihan sinne missä ovat syntyneetkin, mut kolumbialainen temperamenttisuus sopis paremmin tänne pohjolan oloihin
ei enää tule pieniä vauvoja syystä että Kolumbiassa tuetaan perheitä ja yksinäisiä äitejä pitämään lapsensa.
Alle vuoden vanhoja vauvoja tulee satunnaisesti Etelä-Afrikasta Interpedian kautta (afrikkalaiskontakti vaatii hakijoilta kristillistä arvomaailmaa, IP taas ei anna toivoa sukupuolta) sekä Kiinasta sekä Pelan että IP:n kautta.
Mitä tarkemmat rajat adoptoitavalle lapselle asettaa, sitä useammalle sanoo ei. Adoptiossa vanhempansa menettäneelle lapselle etsitään vanhempia ja tällä hetkellä suomalaisia vanhempia tarvitsee äärimmäisen harva tyttövauva.
Tyyne Järvelä
Tyyne kuuleppas! Sillä että ovatko adopiovanhemmat amerikkalaisia ruotsalaisia vai itse afrikkalaisia ei ole mitään merkitystä!
Tuossa lattialla häärii vajaa vuoden ikäinen tyttö Etelä-Afrikasta. Tuli meille 5kk:n ikäisenä.
Voin suositella Etelä-Afrikkaa adoptiomaaksi erittäin lämpimästi. Interpedia ja Helsingin kaupunki välittävät adoptioita sinne(kin) päin maailmaa. Molempien kontaktien kautta adoptoineilta olen kuullut pääasiassa positiivista palautetta.
Oma lapsemme on Interpedian/Abba adoption kautta adoptoitu. Abba on E-A:lainen kontakti ja toivoo vanhemmilta kristillistä maailmankatsomusta. Helsingin kaupungin/( en muista paikallisen kontaktin nimeä ) ei käsittääkseni vaadi kristillistä katsomusta.
Ainoa haikea juttu E-A adoptiossa on se, että kerran maassa käydessään kokee menettäneensä sydämensä sinne. Jatkuva ikävä vaivaa!
Illa
Kolumbiasta tiedän tulleen sekä tyttöjä että poikia, Etelä-Afrikasta en tiedä kuin yhden pojan, mutta jos tytön haluatte, niin miksi ei Kiina?
Hei! Hienoa että olet miettinyt näitä asioita!
Kysyisin vielä että oletko mies? :o
Yksinäinen mies ei kyllä ikävä kyllä voi adoptoida. Laillisesti se on mahdollista mutta harvat kohemaiden kontaktit luovuttavat lasta.
Jos haluat mahdollisiman pienen vauvan suosittelen Etelä-Afrikkaa taikka Etiopiaa. ( adoptoitavat lapset ovat kummassakin tummaihoisia) Etelä-Afrikasta saa interpedian mukaan lähes aina vauvaikäisen. Kolumbiassa taikka Etiopiassa lasten ikä voi vaihdella jopa 1 vuoden ikäisestä 3 vuotiaaseen.
Anteeksi en lukenut että kitjoitittekstin "me" muodossa elikkä varmasti vaimosikin on mukana projektissa :)