Oisko kokemuksia alle 1v vauvan kanssa esim thaimaassa matkustamisesta? Olen reissannut siellä sun täällä lukuisia kertoja yhteensä 18 kuukautta, mutta tuntuu vähän kun olis ekaa kertaa lähdössä nyt kun toi pieni vauva on tossa. Viideks viikoks me mennään et mites esim safkapolitiikka hoituu ja muita hyviä vinkkejä saa kertoa.
7kk vauvan kans thaimaahan
teemu
61053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse tulin just sunnuntaina thaimaasta ja samassa koneessa menomatkalla oli 8 kk vauva ja olivat ihan hyvin pärjänneet, vaikka kovin ensi ihmettelin että kuinka uskaltaa niin pienen kanssa lähteä niin kuumaan.
kuulostaa kylla aika hurjalta. olet varmaan tietoinen etta hygienian taso vaihtelee ja bakteerikanta on taysin erilainen mita vauvan elimisto ei valttamatta kesta. suosittelen ehdottomasti ottamaan yhteytta neuvolaan. teethan sen etta mulle tulee hyva mieli?
Jos vauva on rintaruokinnalla, niin helpottaa elämää. Rokotukset kondikseen eli neuvolassa käynti, sieltä saa hyviä muutenkin neuvoja. Jos epäilyttää hygieniataso, niin voipi ottaa myös mukaan omat piltit, tosin 5 viikon satsi veisi matkalaukullisen. Jos reissussa on mahdollista tehdä itse vauvanruuat, niin saa tehtyä ainakin kunnolla kypsennettyä ruokaa, mitä uskaltaa syödä.
Itse olin muutama vuosi sitten Kiinassa kahden lapsen kanssa (5 kk nuorempi) työkomennuksella, perhe viihtyi siellä vajaan 3 kk. Mitään ongelmia ei tullut (onneksi), paikka ei ollut mikään suurkaupunki vaan kohtalainen takahikiä. Tissiruokinta auttoi tilannetta ja itse tehtiin kaikki sapuskat.
Ei kun matkaan omat lapseni, nyt jo aikuisia, olivat 3kk ja 7kk kun matkustimme Itä Afrikkaan, asuimme siellä lähes 10 vuotta ilman suurempia ongelmia. Lapset leikkivät paikallisten kanssa ja söivät samaa ruokaa ja hiekkaakin eikä mitään ongelmia. Vastustuskyky kasvaa. Tiedäthän että 90 prosenttia turistiripulista tulee pelosta.
tuota tuota, aloin vaan ihmettelemaan etta miten lapsesi ovat voineet olla 3 kuukautta ja 7 kuukautta? eihan siina ole kuin 4 kuukautta ikaeroa..!
Hei ! Viestistäsi on jo aikaa, niin on meidän matkastakin. Poika on nyt 11 v ja hän oli 8 kk kun olimme Thaimaassa, n. 4 vkoa. Otimme käsivaraston kotimaasta vauvan ruokia, rintaruokinnalla poitsu ei enää ollut. Sieltä sai purkkiruokia ja äidin maidon vastikkeita ja kun ne teki pulloveteen, ei mitään ongelmia. Lääkäreitä on sielläkin jos jotain ongelmia on. Rokotukset otimme etuajassa neuvolan ohjeiden mukaan joten nekin oli hoidettu.
Sateenvarjo rattaat mukana, toimii. Jos olette muualla kuin turvallisilla turistialueilla, ei sielläkään hätää, kun ei pääsät vauvaa pois silmistään.
Hyvää lomaa Thaimaassa