Mikä viherkasvi?

Kasvi hukassa

Olen etsinyt netistä ja kukkakirjoista mutta en ole onnistunut löytämään uuden kukkani nimeä. Kasvilla on juuressa sipulinomainen pyöreä "pallo" josta kasvaa paljon ohutta nauhamaista vihreää lehteä samaan tyyliin kuin pullojukalla. Olisiko mahdollista että kyseessä on nuori pullojukka? Mielestäni lehdet ovat kuitenkin erilaiset kuin pullojukalla..Olisi hienoa jos joku tietäisi. Kuvalinkkejä saa laittaa jos vaikka tunnistaisin :)

3

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Luultavasti on pullojukka,Nolina recurvata.

      Täällä niitä on pilvinpimein ;ö

      http://images.google.fi/images?q=nolina recurvata&hl=fi&btnG=Etsi kuvia

      • Kasvi hukassa

        Olihan se, itsekin googletin kasvia mutta olisi tarvinnut vain katsoa pari sivua pidemmälle :D Kasvaako tuosta pallomaisesta tyvestä vielä pitkä varsi vai onko tuo joku pullojukan lajitoveri joka on vain hieman erilainen?


      • Kasvi hukassa kirjoitti:

        Olihan se, itsekin googletin kasvia mutta olisi tarvinnut vain katsoa pari sivua pidemmälle :D Kasvaako tuosta pallomaisesta tyvestä vielä pitkä varsi vai onko tuo joku pullojukan lajitoveri joka on vain hieman erilainen?

        tuli minulle lahjana kolmatta vuotta sitten. Sen varsi on haaroittunut ja haarat ovat kasvaneet, eivät paljoa, mutta hitaasti ja varmasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      74
      3288
    2. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      16
      1192
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      89
      1048
    4. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      103
      981
    5. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      933
    6. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      96
      824
    7. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      811
    8. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      91
      716
    9. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      690
    10. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      635
    Aihe