Imatra on kaupunki, jossa valitetaan kaikesta, mutta jossa kukaan ei tee mitään asioille, joista valitetaan. Jos imatralaisten älykkyys on mitä keskusteluista voi päätellä, mitään ei koskaan tulla tekemäänkään. Amispellet riitelevät mustalaisten kanssa, kehitysvammaiset (pervot) kirjoittelevat sekavia ja loput kiihtyvät edellisten provoiluista.
Imatra on perseestä vai onko sittenkään? Jos on, niin mitkä ovat mielestäsi Imatran pahimmat ongelmat - ihan lyhyesti?
*Jos mitään ei tule mieleen, tässä muistilista*
-työpaikkojen puute
-parveketupakointi
-sdp
-koiranulkoiluttajat
-ulkomaalaiset (venäläiset?)
-rajalliset harrastusmahdollisuudet
-päällysteiden huono (hirveä) kunto
-nuoret autoilijat
-poliisin toiminta (liian passiivinen/aktiivinen)
-Vuoksen saastunut vesi
-kaupungin hallinto
-liikkeiden puuttuminen (vaate-, erikois-)
-vittumaiset ihmiset ihan vaan yleisesti
-yöelämän puuttuminen
-suhteellisen kalliit vuokrat
-Alkoholisoituneet nuoret
-paha haju (kun tuulee väärästä suunnasta=)
-roskaaminen
-väkivalta/sen pelko
-pitkät välimatkat, julkiset
-sossu
-Onnelan/Bullssin poket
-Suomi24-kirjoittelijan kusipaskafetissi
-Marko Lind
-Lappeenranta
Itselläni on sellainen epäilys, että Imatran "alennustila" on kaupunkilaisten itse aiheuttama. Kun tarpeeksi moni sanoo, että Imatra on perseestä, siihen alkavat uskoa nekin jotka eivät muuten moista ajattelisikaan. Omasta kaupungista tulee olla ylpeä ja sitä pitää kehua, vaikka kaikki ei olisikaan täydellistä. Joka ikinen negatiivinen kommentti on puukonisku kauniin kaupunkimme selkään.
Imatra on perseestä vai onko sittenkään? Jos on, niin mitkä ovat mielestäsi Imatran pahimmat ongelmat - ihan lyhyesti?
*Jos mitään ei tule mieleen, tässä muistilista*
-työpaikkojen puute
-parveketupakointi
-sdp
-koiranulkoiluttajat
-ulkomaalaiset (venäläiset?)
-rajalliset harrastusmahdollisuudet
-päällysteiden huono (hirveä) kunto
-nuoret autoilijat
-poliisin toiminta (liian passiivinen/aktiivinen)
-Vuoksen saastunut vesi
-kaupungin hallinto
-liikkeiden puuttuminen (vaate-, erikois-)
-vittumaiset ihmiset ihan vaan yleisesti
-yöelämän puuttuminen
-suhteellisen kalliit vuokrat
-Alkoholisoituneet nuoret
-paha haju (kun tuulee väärästä suunnasta=)
-roskaaminen
-väkivalta/sen pelko
-pitkät välimatkat, julkiset
-sossu
-Onnelan/Bullssin poket
-Suomi24-kirjoittelijan kusipaskafetissi
-Marko Lind
-Lappeenranta
Itselläni on sellainen epäilys, että Imatran "alennustila" on kaupunkilaisten itse aiheuttama. Kun tarpeeksi moni sanoo, että Imatra on perseestä, siihen alkavat uskoa nekin jotka eivät muuten moista ajattelisikaan. Omasta kaupungista tulee olla ylpeä ja sitä pitää kehua, vaikka kaikki ei olisikaan täydellistä. Joka ikinen negatiivinen kommentti on puukonisku kauniin kaupunkimme selkään.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niin täytyy kyllä sanoa sellainen asia kun olen nyt jo kohta 4v asunut imatralla että ei täällä kyllä ole paljonkaan hyviä asioita. Se täytyy sanoa imatran puolustukseksi mikä minulle sopii oivalisesti on se että täällä saa ryypätä itekseen baarissa kun baarissa. Ei tule kukaan välttämättä tuputamaan seuraan.. Niin on käynyt useaan oteeseen esim. lapeessa. No ei täällä kyllä joka puolella imatraa ole niin kovin kova vuokra.. pitää osata etsiä vain sille omalle lompakolle se sopiva kohde. Ja noist sun mainitsemista paikallis liikenteen buseista täytyy sanoa että olen huomannut että ne ei ole koskaan ajallaan. Sitten on han imatralla töitä.. Esim kaupunki valitaa koko ajan työn tekiöileen sos. Ter. puolella että kun ei ole siaisia. Pitäisi siis olla vaan oikea koulutus. Tai voihan täältä käydä jossakin muuallakin töissä. kuten joutsenossa tai lappeenrannassa. Ja mä oon sitä mieltä noistä tytöistä tällä paikka kunalla että niisä se silmä lepää kesällä kun kesällä. Oli kuuma tai ei niin kyllä ne ainakin sinkun saa lämpimäksi. Sitten noi su mainitsemat poket... hmmm.. no mulkuja paskan tärkeitähän ne on mutta pitäähän edes jonkun päteä täälläkin kun ei kaupugin omat päättäjät ole kovin päteviä. Sossun palveluista en osaa sanoa kun e ole itse vielä niitä tarvinnut ja jos selainen uhkaa niin aina lappeenrannasta töitä tekevälle löytyy. No mutta muuten tämmä imatra on aika mukava paikka kunta asua.. Ehkä päätäjät voisivat vähän katsoa mihin rahat tunkee.. Että ei nyt sentään ulkomaille niitä varmaankaan kannataisi ihan kaikkia laitaa.. Tai nyt niin ku en voi ymärtää tätä viimeistä ajatuksen juoksu että pitää rakentaa imatralle jokin suihkulähde puisto imatran koskelle ?!?!?!? ei niinku mee jakeluun vaikka miten yritän miettiä mitä iloa siintä on jos imatralta koko ajan muutaa ihmisi pois.. Hmmm..
No mutta pitää tosiaankiin myöntää että on taa loppujen lopuksi ihan kiva kaupunki asustaa vaikka täällä on paljon asioita mitä saa ihmetellä.. olit asukas tai sitten ulkopuolinen..
miks kirjotit ton ketjun alun.?..ettei ois tarve pätee..jos jengi haluu vähän purkaa ni anna purkaa..täytyyks siitä nyt vittu kirjottaa joku väitöskirja et mikä vaivaa..? kirjotellaan mitä kirjotellaan ja luetaan mitä jaksetaan..tekstis yrittää esittää et oot fiksu mut tavan dorka kuitenki..
tietää? Vai onko se niin, ettei akateemiset "riitele" koskaan? Kuinkahan moni tänne eksyy lukemaan näitä kirjoituksia?
Edellisen kanssa samaa mieltä, antaa porukan kirjoittaa ja päästellä höyryjään, ei Imatran tilanne kuitenkaan miksikään muuksi muutu kirjoitettiin tänne tai ei.
Kyllä kirjoittajan sivistystason tunnistaa tyylistä. Sivistynyt kirjoittaja ei alennu nimittelemään eikä kiroilemaan, ja kirjoittaa hyvää suomen kieltä. Akateemisuutta sivistys ei välttämättä vaadi.
Mitähän hyötyä arvon "salapoliisille" on siitä millainen on kirjoittajan sivistystaso? Sivistymätönkin osaa ilmaista itseään, mutta ääliö ei osaa lukea sitä. Mutta palatakseni aiheeseen, eli epäkohdat Imatralla, niin täytyy sanoa että hyvinhän ne asiat Imatralla on jos menee muualle, niin sen vasta silloin tajuaa.
Jokainen voi tehdä sillä tiedolla mitä haluaa. Vastasin vain kysymykseen.
salibandykenttä ja lajin harrastusmahdollisuudet esim. Joutsenossa ja Ruokolahdella paremmat. Iskotetalon salibadykenttää hallitsee Ruokolahden Raju.
Ruokolahden Raju myös vuokraa Iskotetalon kenttää,15-20 pelaajaa niin hinta tuskin per lärvi on kovinkaan paljon.
tuon jo tämänkin otsikon alta:joillakin on tarvetta haukkua kaikkea ja heittää vielä pari kirosanaa väliin niin sitä ollaankin jo betonin kovia.
On se mahtavaa hakee kaikesta negatiiviset puolet mutta itsellään ei ole mitään ehdottaa tilalle.
Vois olla hyvä kokeilla asumista ja elämistä pari vuotta jossain muualla niin näkis ettei Imatralla ole sen huonommin asiat kuin muuallakaan.
Omalla asenteellakin on jotain merkitystä.
Imatralla on puutteita mutta niin on muuallakin.
kehitysvammainen on pervo?
mietippä uudestaan mitä päästelet ilmoille ja kehoitan pyytämään anteeksi törkeitä sanojas!
imatran pahin ongelma on juuri tuollaiset asennevammaiset ihmiset kuin sinä!
Näinköhän olet päivääkään kylässämme asunut. Lähes kaikki, mistä valitat, pätee kaupunkiin kuin kaupunkiin. Noh, ehkä enemmän sosiaalidemokraattisia kaupunkeja/kuntia löytyy vain Lapista.
Samaa mieltä olen oikeastaan vain parveketupakoinnista, päällysteiden kunnosta ja joukkoliikenteen puutteesta. Niin, ja Lappeenrannasta.
Töitä löytyy varmasti, jos vain osaa/viitsii etsiä, Vuoksen vesi saastuu tod.näk. vasta Sveton puolella, itsekin lienet nuori/ nuorehko autoilija (oletko vittuuntunut itseesi ;p )ja vaateliikkeitäkin löytyy- jopa Patsaalta.
Roskaaminen on valitettavan yleistä, mutta väkivaltaa ei ole tullut mieleenkään pelätä.
Ei minunkaan mielestäni Imatra ole mikään väkivaltainen kaupunki. Suunsoittoa esiintyy paljon, mutta usein Imatralaiset osaa selvittää asiat puhumalla. Itse liikun paljon Imatran yöelämässä eikä siellä tarvitse pelätä.
Turpaan kyllä saa vaikka utsjoella jos sitä haluaa, mutta silloin vika löytyy itsetäsi.
Muutenkin tämä on hyvä kaupunki asua!
Näinhän tässä taas kävi...otettiin kantaa ainoastaan aloittajan persoonaan...
Valitinkohan ehkä jostakin? En kertonut omaa kantaani. Lista oli tosiaankin vain muistin tueksi. Kaikista listassa olevista asioista on joku joskus valittanut, joko täällä tai muualla. Useimmat eivät mielestäni ole todellisia ongelmia.
Tarkoitukseni ei ollut väitellä totuudesta, vaan tuoda esiin Imatralaisten omia ajatuksia kaupungin tilasta.
Ensin viilataan pillkkua- imatralaiset, kuten muutkin kansalaiset kirjoitetaan pienellä.
Ja sitten asiaan. Vain rotat jättävät uppoavan laivan. Kun en kymmenen vuotta sitten päässyt täältä pois, en enää tahdokaan. Jos unohdetaan tilastot työttömyydestä, Honkaharjun puutteellisen palvelun jne., niin tämähän on varsin mukava (kuoleva) karjalaiskaupunki. Mitä lienee tapahtunut 50-70 - luvuilla, kun Alvarin asemakaavaluonnos 100 000 ihmiselle ei toteutunutkaan. Tai siis asemakaava toteutui, mutta missä ne 70 000 muuta ihmistä ovat?
Olen asunut Imatralla kohta kolme vuotta ja minulla ei ole kaupungista mitään negatiivista sanottavaa. Ei mitään sellaista mitä ei olisi mistä tahansa muustakin kaupungista asuinpaikkana.
Muutimme Etelä-Karjalaan pääkaupunkiseudulta ja ainakaan omalle kohdalle ei ole tullut mitään sellaista valittamisen aihetta minkä kanssa en pystyisi elämään.
Pitkälti tämä asia kilpistyy (turhaa yleistämistä toki välttäen...) karjalaiseen mentaliteettiin. Hassua on huomata nuorten perheellistenkin ihmisten haikailevan pääkaupunkiseudulle parempien palveluiden äärelle, eli vasten järkisyitäkin kaikki on aina (tai hyvin) usein muualla paremmin ja meillä huonommin.
Hintataso on kohtuullinen ja terveyspalvelut toimivat tyydyttävästi. Ei lääkärille pääse yhtään Imatraa nopeammin esimerkiksi Helsingissä. Itse olen kerran odottanut narkkareiden keskellä parikuukautisen lapsen kanssa lääkärille pääsyä lähes kymmenen tuntia, joten ei se eldorado avaudu siellä Helsingissäkään.
Toinen asia on tämä "rakas" naapurikaupunki Lappeenranta. Missä sen hohto on? Asukkaiden kannalta ajatellen Lappeenranta ei tarjoa juuri mitään sellaista SaiPaa ja Lappeenrannan Namikaa lukuunottamatta mitä meillä ei Imatralla olisi.
Ainoa asia mikä meillä mättää on tämä kunnallispoliittinen demokratian irvikuva, mutta uskon senkin helpottavan tulevissa vaaleissa.
Cheers!
Juuri noin ajattelevia meitä on monia- ei viitsitä vaan noiden teinien kanssa täällä riidellä...
Kyllä elämä opettaa.
on paska paikka.poliisit virkaintoisia paskoja,poket samaa joukkoa,työpaikat vähissä,stora keidas,mutta ei sinne kaikki tietenkään pääse,tapahtumia bb ja jotai katukoris paskaa,kuha täällä jotai dallailee ja juo viinaa ym,ei pidä murehtii pienistä:)
moro!
semmosta paskaaha se elämä on joka paikassa. mut mielumin täällä kun svetossa! oma asenne ratkasee eikä jotku railot asfaltissa tai tupakan savu.