sellaista kysyisin että onko suomessa sellaista käytäntöä että saa ottaa tyttönimensä takaisin eron jälkeen? vai pitääkö muuttaa nimeä? kun nimeähän ei voi ilmeisesti muuttaa kun kerran, vai onko näin?
nimen muutos
5
5491
Vastaukset
- Hurja Hilta
jos kantti kestää. Otetaan nyt vaikka tämä Wilma Wkakgjoajfoa. Siis tämä tatuoitsija, joka näyttää hurjalta. Hänellä on menossa herraties kuinka mones nimi, ja viime kierroksella muuttui jo etunimikin Hennelesta Wilmaksi.
- voi-
Jos lompakko kestää henkkarien ym. asiakirjojen uusinnan joka kerta.
- Syksyn morsian
Käsittääkseni tyttönimen takaisinotto ei edes ole varsinainen "nimenmuutos", se on enemmän ilmoitusluontoinen asia. Siinä otetaan takaisin nimi, joka itsellä on jo ennen ollutkin. Itsekin otin eron jälkeen takaisin oman nimeni, eikä todellakaan ollut mikään byrokraattinen paperisota. Ilmoitus vaan maistraatissa, ja sitten kävelin ulos tyttönimisenä.
- maksaako..
esim; ajokorttiin ja passiin nimenmuutos?
Miten ne muutetaan?
- ilmoituksella
Tyttönimen saa ottaa avioeron jälkeen takaisin. Pelkkä ilmoitus maistraattiin riittää. Ilmoitus on maksuton.
Lisätietoja löydät www.maistraatti.fi ja vasemmalta linkit Nimiasiat -> Miten menettelen - "tyttönimi" takaisin
Lomakkeet osiosta löytyy lomake "Ilmoitus sukunimen muuttamisesta avioliiton purkautumisen jälkeen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746334MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415398Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741208- 3271082
- 581038
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32870Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821