nimen muutos

nuijaliini

sellaista kysyisin että onko suomessa sellaista käytäntöä että saa ottaa tyttönimensä takaisin eron jälkeen? vai pitääkö muuttaa nimeä? kun nimeähän ei voi ilmeisesti muuttaa kun kerran, vai onko näin?

5

5513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hurja Hilta

      jos kantti kestää. Otetaan nyt vaikka tämä Wilma Wkakgjoajfoa. Siis tämä tatuoitsija, joka näyttää hurjalta. Hänellä on menossa herraties kuinka mones nimi, ja viime kierroksella muuttui jo etunimikin Hennelesta Wilmaksi.

      • voi-

        Jos lompakko kestää henkkarien ym. asiakirjojen uusinnan joka kerta.


    • Syksyn morsian

      Käsittääkseni tyttönimen takaisinotto ei edes ole varsinainen "nimenmuutos", se on enemmän ilmoitusluontoinen asia. Siinä otetaan takaisin nimi, joka itsellä on jo ennen ollutkin. Itsekin otin eron jälkeen takaisin oman nimeni, eikä todellakaan ollut mikään byrokraattinen paperisota. Ilmoitus vaan maistraatissa, ja sitten kävelin ulos tyttönimisenä.

      • maksaako..

        esim; ajokorttiin ja passiin nimenmuutos?
        Miten ne muutetaan?


    • ilmoituksella

      Tyttönimen saa ottaa avioeron jälkeen takaisin. Pelkkä ilmoitus maistraattiin riittää. Ilmoitus on maksuton.

      Lisätietoja löydät www.maistraatti.fi ja vasemmalta linkit Nimiasiat -> Miten menettelen - "tyttönimi" takaisin
      Lomakkeet osiosta löytyy lomake "Ilmoitus sukunimen muuttamisesta avioliiton purkautumisen jälkeen"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      165
      6105
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      209
      3496
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      15
      3215
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      57
      2904
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2638
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      2
      2525
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      29
      2243
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      25
      1963
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      56
      1734
    10. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1719
    Aihe