Tietääkö kukaan mistä netistä löytyy tai mihinkä numeroon pitää soittaa kun Medionin digiboksi on mykkä ja haluaa sen takuun piirissä tutkituttaa?!? Vietiin boxi ostopaikkaan mistä antoivat digitv.fi-puhelinnumeron että kysykää sieltä kun Medionin laitteilla on joku on-site-palvelu, ja kun soitettiin tuonne digitv.fi-numeroon minkä antoi, langan päässä oli tympeä tyyppi joka sanoi ettei tiedä asiasta mitään eikä se niille kuulu. Tottahan se on, asia kuuluu Medionille eikä digitv.fi:lle.
Mutta kun ei millään löydy netistä edes sellaista sivua missä Medion ilmoittaisi puhelinnumeron tai toimintaohjeet jos boksi on hajalla takuuaikana! Kerta niillä niin hieno on-site -palvelu on että tulevat hakemaan boksin kotoa, miksei siitä löydy mistään mitään tietoa?!?
Voisiko joku, joka on joutunut tähän palveluun turvautumaan takuuaikana, valaista että mitä kautta sen on-site-takuusysteemin saisi nyt aktivoitua?
Mutta kun ei millään löydy netistä edes sellaista sivua missä Medion ilmoittaisi puhelinnumeron tai toimintaohjeet jos boksi on hajalla takuuaikana! Kerta niillä niin hieno on-site -palvelu on että tulevat hakemaan boksin kotoa, miksei siitä löydy mistään mitään tietoa?!?
Voisiko joku, joka on joutunut tähän palveluun turvautumaan takuuaikana, valaista että mitä kautta sen on-site-takuusysteemin saisi nyt aktivoitua?
Vastaukset 9
Vanhimmat
myyjä yksin on vastuussa, eikä voi siirtää vastuutaan kenellekään muulle. Asiakkaalla on sopimussuhde vain myyjän kanssa.
Medion on Schneiderin alainen tuotemerkki, ja niiden sivuilla kerrotaan näin:
Puhelintuki: Digi-TV Info tarjoaa Digiboksiemme (Medion, Schneider ja Zehnder) tuotetukea puhelimitse paikallisverkkomaksun hinnalla joka päivä klo 9:00 - 21:00 numerosta 0306-344488 tai sähköpostitse: [email protected]
Tännekö jo yrititte soittaa? Tämän mukaanhan Digi-TV Infon numerosta vastaavien pitäisi tietää asiasta ja palvella asiakasta, ja kun tuotetuesta nimenomaan on kyse niin kyllähän se jos boxi on pimeänä vaatii tuotetukea. Takuusta tai on-sitepalvelusta ei sen sijaan sanota mitään, mutta ehkä sitä ei haluta mainostaa, muuten kaikki joilla tulee pikselikuvaa soittavat sinne ja juoksuttavat Medionin poikia turhaan.
Tuosta numerosta juuri vastattiin etteivät tiedä asiasta mitään. Tietävätköhän että Schneiderin sivuilla kuitenkin mainostetaan tuotetukea siinä numerossa...
mene sinne laitteen myyneeseen liikkeeseen. kyllä he ovat velvollisia asian hoitamaan.
aika monessa paikkaa tuollaista mainitsemaasi kikkailua kyllä yritetään ja varmaan se usein toimiikin, kun suurin osa suomalaisista on nössöjä hiirulaisia, jotka eivät uskalla edes ääntään korottaa.
ellet kykene itse pitämään oikeuksistasi huolta, niin voit sitten pyytää vaikka kuluttajaviranomaisilta apua!
http://www.kuluttajavirasto.fi/ostajanoppaat/document.asp?intSiteID=1&intDocID=819
Taitaapa olla mätäkuun juttuja koko on site -takuu. Medionille pitäisi saada puhelintukea digitv.fi-palvelun kautta, mutta mistään takuusta ei todellakaan ole kysymys. On site -takuita löytyy tietokoneille, mutta ei varmastikaan digibokseille. On tainnut myyjällä mennä käsitteet sekaisin. Ti sitten hän on puhunut on site -tuesta, ei -takuusta.
Digitv.fi:n tukipalvelun puhelinnumero ja sähköpostiosoite on kerrottu tällä sivulla: http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;4052
Olen kerran lähettänyt sinne sähköpostia laiteongelmaan liittyen ja saanut pikaisen vastauksen, jossa kehotettiin toimittaamaan laite takuukorjaukseen nimenomaan myyjäliikkeen kautta, kuten sitten teinkin.
Kiitos linkeistä ja vinkeistä, asia etenee nyt niin, että kun saan lähettämääni sähköpostiin Digi-TV Infolta vastauksen (minkä luulen myös kehottavan viemään laitteen takaisin ostopaikkaan), voin se kourassa mennä Citymarkettiin että näin teidän ohjeidenne mukaan, ja lisäksi vedota tuohon Kuluttajaviraston toimintaohjeeseen jossei muuten ala yhteistyö sujumaan.
Pienemmältä ja tuntemattomammalta ostopaikalta olisin voinut odottaa tuollaista pallottelun yritystä mutta jotenkin CM-ketjun kokoisella luulisi vastuut ja takuusysteemit olevan selvillä...
Tuon on-site -palvelun löysin tässä surffaillessani juuri itsekin tuolta tietokonepuolelta, mutta missään ei tosiaan puhuttu että se koskisi muita laitteita, ja muutenkin näköjään se on enemmän vianmääritys/korjauspalvelu kotona, ei suinkaan joku FedEx-kuljetuspalvelu rikkinäisille vekottimille.
Katsotaan miten tarina päättyy...
kerrohan sitten miten kävi :)
Eli ohjeistettiin maahantuojalta (Medion/Schneider) että voivat tulla hakemaankin rikkinäisen boxin mutta helpompi olisi meidän lähettää se ilmaisena asiakaspalautuksena postin kautta heille.
Näin teimme heinäkuun lopussa ja eilen, eli miltei kuukausi myöhemmin, saimme postista boxin takaisin, asiallisesti voimassaolevaan takuuseen korjattuna ja ohjelmisto päivitettynä.
Tässä tapauksessa myyjän ohi toimiminen luultavasti nopeutti asiaa, mutta silti laitteen myyjälle olisi kuulunut vastuu myymästään vehkeestä ja takuukäytännöstä, ei kuluttajalle.
On-site -palvelu digiboksille takuun aikana siis tuntui olevan olemassa, mutta jos ei satu olemaan päivisin kotona kyttäämässä koska boxia tullaan hakemaan, asiakaspalautus postitse on parempi vaihtoehto.