Kirjoitin viime keväänä -05 ja en oikein tosissaan hakenut silloin mihinkään. Päätin pitää välivuoden ja pyrin työmarkkinatuella harjoitteluun haaveammattiani/ tulevia opiskelujani vastaavaan paikkaan. Asuin koko vuoden kotona, enkä missään vaiheessa lukioaikana saanut niin paljon rahaa, kuin viime vuoden aikana. Kuitenkin kotona asuvalle n. 360 e/kk on aikamoinen summa :)
Haluaisinkin muistuttaa, että työmarkkinatuella voi pyrkiä harjoitteluun MUIHINKIN PAIKKOIHIN, kuin vain päiväkoteihin ja kouluavustajaksi. Monet yritykset kun todella mielellään ottavat avustajia, koska olemme heille ilmaista työvoimaa!
Nyt välivuoden pitäneenä ja koko vuoden työskenneenä tiedän etten ole vielä valmis työelämään, vaan haluan opiskella. Opiskelumotivaatio on aivan mieletön! Ja alakohtaiset opinnot siintävät tulevaisuudessa...ensin kuitenkin opiskelen vuoden kansaopistossa, josta haen lisävarmuutta tulevaa alaani varten :)
Ei elämä ole niin vakavaa, olemme kuitenkin nuoria ja meillä on aikaa opiskella! :)
Välivuosi lisää opiskelumotivaatiota!
2
741
Vastaukset
- :)'
Kiitos tästä kivasta viestistä :) Kannustaa muakin olemaan masentumatta, vaikka tuntuu että olisin ihan heitteillä..:p
- näin on
Itse kirjoitin kanssa keväällä 2005, enkä silloin hakenut mihinkään opiskelemaan, olin niin väsynyt ja kyllästynyt pänttäämiseen heti yo-kirjoitusten jälkeen. Olin sen vuoden töissä, keväällä hain opiskelemaan mutten päässyt. Nyt syksyllä pääsin lisähaussa kouluun, mutten mennyt vielä, kun koulutus ei ollut kuitenkaan ihan se kaikkein halutuin, ja päätin tehdä vielä tämän vuoden töitä ja hakea ensi vuonna uudestaan! Olen jo nyt alkanut lukea, opiskelumotivaatio on ihan huipussaan!! Olen tyytyväinen että päätin pitää väliä opiskelusta ja nyt taas sitten jaksaa lukea :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912551- 671475
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861467EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi16930Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta110830Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39828- 54793
- 30726