Välivuosi lisää opiskelumotivaatiota!

välivuoden kannattaja

Kirjoitin viime keväänä -05 ja en oikein tosissaan hakenut silloin mihinkään. Päätin pitää välivuoden ja pyrin työmarkkinatuella harjoitteluun haaveammattiani/ tulevia opiskelujani vastaavaan paikkaan. Asuin koko vuoden kotona, enkä missään vaiheessa lukioaikana saanut niin paljon rahaa, kuin viime vuoden aikana. Kuitenkin kotona asuvalle n. 360 e/kk on aikamoinen summa :)

Haluaisinkin muistuttaa, että työmarkkinatuella voi pyrkiä harjoitteluun MUIHINKIN PAIKKOIHIN, kuin vain päiväkoteihin ja kouluavustajaksi. Monet yritykset kun todella mielellään ottavat avustajia, koska olemme heille ilmaista työvoimaa!

Nyt välivuoden pitäneenä ja koko vuoden työskenneenä tiedän etten ole vielä valmis työelämään, vaan haluan opiskella. Opiskelumotivaatio on aivan mieletön! Ja alakohtaiset opinnot siintävät tulevaisuudessa...ensin kuitenkin opiskelen vuoden kansaopistossa, josta haen lisävarmuutta tulevaa alaani varten :)

Ei elämä ole niin vakavaa, olemme kuitenkin nuoria ja meillä on aikaa opiskella! :)

2

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)'

      Kiitos tästä kivasta viestistä :) Kannustaa muakin olemaan masentumatta, vaikka tuntuu että olisin ihan heitteillä..:p

    • näin on

      Itse kirjoitin kanssa keväällä 2005, enkä silloin hakenut mihinkään opiskelemaan, olin niin väsynyt ja kyllästynyt pänttäämiseen heti yo-kirjoitusten jälkeen. Olin sen vuoden töissä, keväällä hain opiskelemaan mutten päässyt. Nyt syksyllä pääsin lisähaussa kouluun, mutten mennyt vielä, kun koulutus ei ollut kuitenkaan ihan se kaikkein halutuin, ja päätin tehdä vielä tämän vuoden töitä ja hakea ensi vuonna uudestaan! Olen jo nyt alkanut lukea, opiskelumotivaatio on ihan huipussaan!! Olen tyytyväinen että päätin pitää väliä opiskelusta ja nyt taas sitten jaksaa lukea :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2937
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1647
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe