Staffien terveys...?

Steeghu

Onko staffeilla paljon sairauksia? Olen kuullut että iho-ongelmat ovat tällä rodulla yleisiä. Pitääkö paikkansa?

Voiskohan joku fiksu valaista että miksi C-lonkkaista urosta käytetään jalostuksessa? Eikös se ole aika huono? Vai onko staffukoilla joku "juttu" että eivät haittaa..?

Kiitoksia jos joku viitsii minulle vastata :)

10

2583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meidän steffi vanhus täytti tänä kesänä 13v.
      Ja on ollut koko elämänsä terve......

    • että millään

      rodulla on mitään "juttua", jonka vuoksi sairaslonkkaisia koiria käytetään jalostukseen. En tunne staffeja, mutta yleensä sairaan koiran jalostukseen käyttöä perustellaan esimerkiksi sillä että jalostusmateriaalia on liian vähän tai kyseinen yksilö on muuten niin huippu että sitä kannattaa käyttää jalostukseen. Jokainen kasvattaja varmaan voi myös kertoa oman perustelunsa.

      • ihania

        Olen itse miettinyt samaa.Itse löysin netistä kiinnostavan staffin mutta sen emolla on D-lonkat!!?eli ei kiitos,ihmetteln suuresti että miten se on mahdollista että sellaiselle teetetään pentuja.Olen itse ajatellut hake Englannista pennun.


      • Steeghu
        ihania kirjoitti:

        Olen itse miettinyt samaa.Itse löysin netistä kiinnostavan staffin mutta sen emolla on D-lonkat!!?eli ei kiitos,ihmetteln suuresti että miten se on mahdollista että sellaiselle teetetään pentuja.Olen itse ajatellut hake Englannista pennun.

        Oli staffien pentuvälityksessä pentue jossa isä D-lonkkainen ja oli itsekin ihan äimän käkenä kuinka tuommoista saa käyttää jalostukseen. Onhan mahdollista tietysti että joku "onnettomuus" tms. on vaikuttanut noihin lonkkiin?


      • staffordshire
        ihania kirjoitti:

        Olen itse miettinyt samaa.Itse löysin netistä kiinnostavan staffin mutta sen emolla on D-lonkat!!?eli ei kiitos,ihmetteln suuresti että miten se on mahdollista että sellaiselle teetetään pentuja.Olen itse ajatellut hake Englannista pennun.

        Noi lonkka-asiat ei ole niin helppoja ymmärtää kuin tavan tallaaja luulee. Lonkat ei suoraan periydy vanhemmilta. Meillä on D-lonkkaisesta nartusta A/B-lonkkainen jälkeläinen. Staffilla ei ole kummallista että C ja D-lonkkaisia käytetään. Harvoin ne on lonkat mitkä staffin lihasten alta alkaa vaivaamaan. Ennemminkin olisin huolissani vanhempien luonteista ja esimerkiksi polvista ja kyynäristä, mitä lonkista. Nykyään näkee selvästi agressiivisia staffeja käytettävän jalostukseen ja se on paljon pahempaa kuin C tai D-lonkat.


      • terve staffi?
        ihania kirjoitti:

        Olen itse miettinyt samaa.Itse löysin netistä kiinnostavan staffin mutta sen emolla on D-lonkat!!?eli ei kiitos,ihmetteln suuresti että miten se on mahdollista että sellaiselle teetetään pentuja.Olen itse ajatellut hake Englannista pennun.

        Jos englannista kuvittelet saavasi terveen staffin ilman pitkäaikaisia suhteita siihen suuntaan, niin sinulla täytyy olla hyvä tuuri. Englannissa suurin osa myytävistä staffeista on joko sekarotuisia tai vanhemmista joita ei ole tutkittu silmiä, perinnöllisiä tauteja, lonkkia yms.


    • staffin ja amstaffin sekotus

      koirilla on immunooginen ikkuna aina noin 8kk asti. Eli mikäli koiralla on jokin selkeä ruoka-aine allergia, on se yleensä allergisoitunut jollekin ruoka-aineelle, jota se on saanut 6-8 ensimmäisen elinkuukautensa aikana.

      Eli 8kk asti kannattaa syöttää koiralle samaa ruoka merkkiä. Myös makupaloina. myös muoviastioista voi koira saada väriaineista allergian. Mielestäni myös koirien ruuan vaihtaminen on muutenkin turhaa. Se rasittaa koiran ruuansulatuselimistöä.

      täysravintoa/kuivamuonaa käytettäessä EI SAA ANTAA LISÄVITAMIINEJA

      • hyvä hyvä

        kiitos tiedosta=) Tämä tuli tarpeeseen..


      • Kalkkia on ehdottomasti annettava pennulle vuoden ikään asti.


      • STAFFISTI
        HelluH kirjoitti:

        Kalkkia on ehdottomasti annettava pennulle vuoden ikään asti.

        Ruokinnassa, niinkuin pennun muussakin hoidossa, kannattaa tukeutua kasvattajalta saatuihin ohjeisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2310
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      989
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      980
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      931
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      746
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    Aihe