Kertokaa joku viksu, mitä eroa on vga-, digi- ja megapikselikameralla silloin kun ne on liitetty puhelimeen? Mikä niistä on tarkin ja milla saa parhaimmat kuvat jne. En kehtais ostaa kamerakännyä, jolla saa ihan paskoja kuvia joista ei mitään erota. Thank juu.
Kameroiden vertailu
-iina-
21268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vga-kameran resoluutio on 640x480, eli 0,3 megapikseliä. Se riittää (vaatimattomiin) tilannekuviin, ei riitä kymppikuviksi (paperille siis).
Megapikselikuvat ovat jo kohtalainen koko, ja kahdesta mpikselistä tekee jo paperikuviakin. Kännyissä vaikuttaa optiikkakin aika paljon, ei pelkkä pikselimäärä.
http://www.mobileisgood.com/motorolaCameraPhonePictures.html tuolla näet kännyllä otettuja kuvia (valitse merkki alalaidasta)
esim. SonyEricsson k750i/w800i, jne, Nokia n70/n90/6280 jne ovat kohtalaisen hyviä kameroitakin jo. Yksikään kamerakänny ei vielä voita oikeaa digikameraa (no joo, SonyEricsson k800i alkaa olla jo erittäin lähellä).
Digitaaliseen zoomiin älä sitten pistä mitään painoarvoa, se ei oikeaasti zoomaa, vaan suureentaa, jolloin kuvastaq tulee helposti rakeinen.
"Yksikään kamerakänny ei vielä voita oikeaa digikameraa"
Eikä tule koskaan voittamaankaan.
kunnon kamerat ovat ihan eri planeetalta kuin kännyköiden pikkukennoiset paskakamerat. Toki kameroissakin on olemassa kännyköiden kameroita vastaavia muutaman kympin rimpuloita.