Eli nettiyhteyden nopeus operaattorin ohjelman avulla testattuna vaihtelee yli sadasta kT/s alle kymmeneen kT/s. Missä vika? Tuo vaihtelu näkyy myös netissä surffaillessa eli välillä data kulkee melko vikkelästi ja välillä ei aukea mikään sivu:( Nettiliittymä on kaapeliliittymä ja kotona wlan.
Osaisiko kukaan auttaa? Kiitos etukäteen
Osaisiko kukaan auttaa? Kiitos etukäteen
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sun wlania käyttää myös naapurit.
vastauksellasi, jos joku sanoisi jotta "Sun sepalus..."
Näpsäkkä oot!)
Ainakin kun itse omistin vielä Welho-kaapeliliittymän, niin varsinkin tiettyihin kellonaikoihin oli todella tiukkaa.
Kapasiteetti on jaettu kaikkien lähialueen kaapelinkäyttäjien kesken ja iltapäivällä varsinkin yhteydet oli todella heikot. Lisäkapasiteetti maksaa ja sitä ei varmaan hommata vain ruuhkahuppujen tasaamiseksi.
xyz saattaa myös olla oikeassa, oska esimerkiksi oma tukiasema löytää kuusi suojaamatonta wlan-verkkoa mihin tarttis vaan liittyä halutessaan.
Pitäisi olla kyllä suojattu tuo yhteys eli en oikein usko, että sitä kukaan käyttäisi, ainakaan lähes ympäri vuorokauden. Tiputin myös tukiasemasta tehot lähes nollaan ja kantavuus on vain muutaman metrin. Silti sama tilanne.