mittelspitz

voisko joku kertoa tästä koirasta yleisesti. Jokainen on oma yksilönsä, mutt noin tietoa jos sais. Minkä hintasia nämä koirat ovat (uros). Entä vakuutus, mitä hintaluokkaa? Huomenna selviää saanko uuden jäsenen kotiin. Jännittää iha sikana... eiku koirana!!!
4430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

meillä ollut kyseinen rotu vasta puolitoista kuukautta, mutta meidän haukusta näkyy selviä piirteitä : hieman jääräpäinen, kovin leikkisä (pentu ;)),mutta se seuraa koko ajan , että mitä mielen kiintoista me ihmiset teemme.. ;) saimme itse haukkumme 800 eurolla.

se on helppo ruokainen, mutta ei oikein ulko koira (Ainakaan meitin koira..)
haukkuu ehkä hieman pienemmille lapsille, mutta kunnon kurilla sen tavan saatiin pois . kova myös hyppimään. loistava rotu agilityyn. hyvä harrastus ;)


mukavaa, jos saisit tämän rotuisen koiran, kun niitä on ehkä joskus hieman harvassa. (tieto lähteeni mukaan)

Äänestä

Hei!
Mittelspitz on aivan ihana rotu!! Se on hyvin vilkas ja iloinen ja tykkää tehdä kaikennäköstä!
Loistava koira agilityyn ja kuten jo sanottu agility on hieno harrastus :)
Mittelspitz on vahtikoira, eli se vahtii kotiaan ja ilmoittaa kun joku tulee.
Mittelin turkki on helppohoitoinen, riittää kun sitä harjaa n.kerran viikossa (ei välttämättä sitäkään) ja pesee ennen näyttelyitä. Jos ei käy näyttelyissä, niin riittää kun pesee turkin kerran vuodessa.
Tiedätkö jo, että saatko uuden jäsenen?

Äänestä
  • Vielä ei ole tietoa koirasta. Tänään lupasivat ottaa yhteyttä, kuumeisesti odottelen. Kyseinen koira on n.1v

    Äänestä

  • kenties kirjoitti:

    Vielä ei ole tietoa koirasta. Tänään lupasivat ottaa yhteyttä, kuumeisesti odottelen. Kyseinen koira on n.1v

    Toivottavasti se nyt onnistuis!
    Ilmota tännekin sitten kun tiedät!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenties kirjoitti:

voisko joku kertoa tästä koirasta yleisesti. Jokainen on oma yksilönsä, mutt noin tietoa jos sais. Minkä hintasia nämä koirat ovat (uros). Entä vakuutus, mitä hintaluokkaa? Huomenna selviää saanko uuden jäsenen kotiin. Jännittää iha sikana... eiku koirana!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu