Näin sen kuuluikin olla!

Mithril

Virittelenpä aikani kuluksi pienen gallupin teille, jotka olette lukeneet TSH:n ennen kuin elokuvat tehtiin :-) Leffojen ja kirjan suhde; käsikirjoitus roolitus, lavastus jne. herättää vieläkin vahvoja tunteita. Jokaisella on oma vahva mielikuvansa siitä, mille paikkojen ja hahmojen olisi kuulunut näyttää. Mutta mitkä henkilöt tai paikat sattuivat P. Jacksonin havainnollistamina olemaan juuri sellaisia kuin itse olit omassa mielessäsi kuvitellut?

Henk.koht. TOP 5 satunnaisessa järjestyksessä:
-Entit: Erityisesti kirjassa tarkkaan kuvaillut silmät ovat juuri sellaiset kuin kuvittelin.
-Aragorn: Ulkonäkönsä puolesta Viggo vastaa käsitystäni Aragornista täydellisesti.
-Frodo: Hieman erilainen hobitti. Kirjassa usein toistettu Frodon "haltiamaisuus" erottuu selvästi.
-Moria kokonaisuudessaan: Kääpiökaivannon valtava koko, pimeys ja tyhjyys on toteutettu upeasti.
-Rohan ja rohanilaiset: Juuri oikealla tavalla skandinavialaisten hevareiden näköinen kansa. Näyttelijöiden ulkonäkö, varusteet, rakennukset, hevoset, maisemat jne. vastaavat mielikuvaani täydellisesti (Theodenilla tosin pitäisi olla pidempi parta).

Paljon muitankin toki löytyy, esim. Gandalf on mainio, samoin kuin suurin osa haltioista. Nuo viisi kuitenkin yllättivät erityisen positiivisesti.

6

787

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lady_Nocturna

      No esim. Saruman oli kyllä ihan samanlainen mitä kuvittelinkin. Sen lisäksi myös Galdriel ja Celeborn ja hobitit.

      Paikoista mielikuvitustani vastaavia olivat ehdottomasti Moria ja Rivendell.

      • Mithrutin

        Tuossa oli jo monia samoja mutta vielä painotan itselläni Rivendelliä, ehdottomasti, se oli vielä satumaisempi kuin mielikuvituksissani, jos vain mahdollista.


    • S.Amooja

      Mennääpäs kertomuksen mukaan hyppien:
      -Hobittila oli erilainen, mutta ihan hyvä. Kuvittelin Hobittilan hieman enemmän "metsäiseksi".
      -Tom Bombadil ja hautakummut puuttui elokuvasta. Pieni pettymys.
      -Brii oli vähän synkempi kuin kuvittelin. Ei huono kumminkaan, toi paremmin mustat ratsastajat esille.
      -Viimapää oli graafisempi kuin lukiessani, eli parempi kuin lukiessani.
      -Rivendel oli selvästi erilainen. Enemmän perinteisesti haltiamainen. Kuvittelin itse sen enemmän karjalaisen hirsitaloarkkitehtuurin edustajaksi - isoksi Bombaksi ;)
      -Moria meni ihan nappiin. Samat sanat kuin Viimapäästä. Eli enemmän graafisia yksityiskohtia.
      -Uruk-hai täydellistä.
      -Rohanilaiset oli enemmän viikinkejä kuin ajattelin. Itselläni oli sellainen unkarilaisen ratsuväen mielikuva. (Johtunee siitä että kuvittelin hobitit suomalaisiksi ja kirjassahan sanotaan rohanilaisten kielen muistuttaneen etäisesti hobittia, joten unkari!)
      -Rautapiha oli ehdottomasti parempi. Itsellä oli enemmän perinteisen kivitornin mielikuva.
      -Helmin syvänne ja linna oli pienempi kuin kuvittelin.
      -Olifantit oli isompia, mielestäni liian isoja.
      -Lukitar ja luola oli kirjassa pelottavampi.
      -Mordor oli aikalailla kuvitelmani mukainen.
      -Ja vihdoin Gondor oli hyvä. Sitä palatsiaukiota ei ollut mielikuvituksessani, mutta hyvin osui.

      • Jaa jaa

        "Rivendel oli selvästi erilainen. Enemmän perinteisesti haltiamainen. Kuvittelin itse sen enemmän karjalaisen hirsitaloarkkitehtuurin edustajaksi - isoksi Bombaksi ;)"

        Et ole ainoa. Itse myös kuvittelin sen isoksi puu/hirsitaloksi.

        Vaihtoehtoisesti saatoin myös kuvitella sen myös tällaiseksi
        http://www.lordotrings.com/noflash/hildebrandt/hilde20.asp

        Tuo kuvassa näkyvä ympäristö on lähes identtinen omaan kirjasta saatuun mielikuvaani verrattuna. Varsinkin nuo isot, korkeat puut ovat täysin samanlaiset kuin kuvittelin talon ympärillä olevan.


    • Ninquelöté

      Kiva kysely...

      Yleisesti ottaen elokuvissa oli voittopuolisesti asioita, paikkoja ja henkilöitä, jotka vastasivat hyvin pitkälle omaa mielikuvaani elleivät jopa parantaneet/tarkentaneet sitä. Tästä kuuluu kiitos ennen kaikkea kirjailijalle, jolla on sanan säilä niin hyvin hallussa, että ihmiset eri puolilla maailmaa päätyvät samantyyppisiin mielikuviin.

      Toisaalta mietin, miten paljon vuosien varrella nähdyt Alan Leen tai Howen taideteokset ovat piilomuokanneet omiakin mielikuvia? Osa tuttuudesta saattaisikin johtua tutuksi tulleesta kuvakielestä? Erityisesti Alan Leen teoksista pidin mm. Tolkienin maailmassa.

      Ja sitten asiaan. :)

      TOP 5:

      - Frodo. Kuvittelin hänet aivan samanlaiseksi. Paitsi että Eliah Woodilla on vieläkin suuremmat silmät.
      - Saruman. Oma mielikuvani hahmosta oli etäinen ja hyinen, eli tämä oli niitä hahmoja joita en koskaan osannut visualisoida kasvonpiirteitä myöten. Kun näin ensi kertaa Christopher Leen maskeerattuna, pelkästään valokuvassa, tajusin että tuossahan on Saruman. :)
      - Legolas. Tuon olennon ulkonäkö, eteerisyys ja liikekieli vastaisi haltian ideaa Platoninkin mittapuussa.
      - Mustat ratsastajat.
      - [joku viides, mikä]

      Paikoista

      - Hobittila vastaa melko pitkälti kuvitelmaani, se voisi hyvin olla tuosta kohtaa tuollainen
      - Mustat ratsastajat näyttävät juuri tuolta! Huu. Erityisesti Sormusten ritareissa pelkäsin Khamulia aivan kuollakseni, samoin Briissä ja Viimapäällä tuskin pystyin katsomaan ruutua. Aika hyvin siihen nähden, että elokuvan loppuratkaisu on tiedossa.
      - Brii oli elokuvassa kaatosateinen ja pimeä, pidin tästä ideasta.
      - Viimapääkohtaus oli hieno.
      - Rivendell sopi hyvin mielikuviini paikasta, missä sielu lepää. Graafisia yksityiskohtia enemmän kuin mielikuvissani, mutta tyyliltään oikeanlainen sielun puutarha.
      - Tie Moriaan ja lumiset vuorenhuiput ovat aivan oikeannäköisiä...
      - Moria hieno. Balrog juuri sellainen kuin balrogit ovat.
      - Lorien (vasta) poislähdettäessä, mutta se satama-alue oli upea. Samoin ne patsaat ja maisemat ennen Raurosin putouksia.
      - Gondor ja Minas Tirith hieman rooma-tyylistä, hienoa. Pidän Gondorista erityisesti ja olin tyytyväinen, että se oli niin hyvä.
      - Cirith Ungol hyvännäköinen, Mordor OK. (Kerranhan täällä naureskeltiin Sauronin silmälle, niihin nauruihin kuitenkin osallistun. Barad-Dur ei näytä pelottavalta, tuollaisen tornin voisi nähdä Shanghaissakin.)


      Sitten löytyy henkilöitä, jotka eivät olleet aivan kuvittelemani kaltaisia, mutta joiden leffaversiosta pidin niin paljon, että olin valmis unohtamaan aiemman mielikuvani heti. Tällainen oli ennen muuta Konkari/Aragorn.

      • Ninquelöté

        "Sitten löytyy henkilöitä, jotka eivät olleet aivan kuvittelemani kaltaisia, mutta joiden leffaversiosta pidin niin paljon, että olin valmis unohtamaan aiemman mielikuvani heti. Tällainen oli ennen muuta Konkari/Aragorn. "

        ... ja toinen Elrond


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      100
      2212
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1478
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1084
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1038
    5. 98
      945
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      866
    7. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      767
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      80
      767
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      754
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      729
    11. 51
      689
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      666
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      648
    14. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      36
      644
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      536
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      490
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      474
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    Aihe